چطور در کارمندان انگیزه بیشتری ایجاد کنیم؟

دنیاک: یک رئیس باید بتواند بیشترین انگیزه را در کارمندان ایجاد کند تا آنها کارایی بالایی داشته باشد. مطمئنا پول یکی از عوامل ایجاد انگیره است ولی همه آن نیست. عوامل دیگری نیز باعث ایجاد انگیزه می‌شوند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

به کارمندانتان اعتماد داشته باشید

اگر کارمندانتان متوجه شوند که به آن‌ها اعتماد کامل دارید، پیش از گذشته فعالیت می‌کنند و برای موفقیت شرکت تلاش می‌کنند. اعتماد داشتن به کارمندان باعث می‌شود که آن‌ها اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند و به شما در رسیدن اهدافتان کمک کنند.

اهداف کوتاه مدت داشته باشید

علاوه بر داشتن اهداف بلند مدت حتما اهداف کوتاه مدت هم داشته باشید. کارمندان برای رسیدن به اهداف بلند مدت و دیدن نتیجه کارشان باید سال‌ها صبر کنند، اما اهداف کوتاه مدت به آن‌ها انگیزه بیشتری می‌دهد. به این ترتیب آن‌ها متوجه می‌شوند که شما اهداف واقعی‌ای در سر دارید که خیلی هم دور از دسترس نیست.

جذاب کردن محیط کار

هیچ کارمندی کار کردن در محیط خسته کننده را دوست ندارد. سعی کنید که محیط کارتان جذاب و پویا باشد. سعی کنید امکانات مورد نیاز برای کارمندان مثل کامپیوتر یا اینترنت پرسرعت و… را برای آنان تهیه کنید. دکوراسیون دفتر را نیز تغییر دهید. برای این کار به پول زیادی نیاز ندارید. از رنگ‌های روشن استفاده کنید و تابلوهای زیبا به دیوار محل کارتان آویزان کنید. این عوامل تاثیر مثبتی روی کارمندان خواهد گذاشت.

 

الگوی رفتاری کارمندانتان باشید

شما نمی‌توانید از کارمندتان بخواهید که رفتار خوبی داشته باشند و خوب کار کنند اما در مقابل خودتان این طور نباشید. صداقت داشته باشید و در محیط کارتان با کارمندتان رفتار خوبی داشته باشید. ارتباط با کارمندتان را در برنامه ریزی روزانه خود قرار دهید. بد نیست که در جریان زندگی آن‌ها باشید و از مشکلاتشان باخبر باشید.

پاداش بدهید

کارمندان شما فقط تا وقتی برای شما کار می‌کنند که انگیزه‌ای برای ماندن داشته باشند. اگر می‌خواهید کارمند باتجربه‌تان را از دست ندهید به او انگیزه بدهید. این پاداش می‌تواند به هر شکلی باشد؛ مثلا به شکل پاداش نقدی، هدیه یا آزادی عمل بیشتر در کار. پس اگر می‌بینید که او توان رشد کردن بیشتر را دارد به او این فرصت را بدهید. این کار علاوه بر کارمندتان باعث پیشرفت در کار خود شما هم می‌شود.

سوال کنید

به جای حدس زدن، خودتان از کارمندتان سوال کنید که به چه چیزهایی نیاز دارد. با او رو در رو صحبت کنید تا حس کند که برایش ارزش قائل هستید. این کار به کارمند شما انگیزه بیشتری خواهد داد.

 

روی تک تک افراد تمرکز داشته باشید

به جای یک جلسه گروهی روی تک تک کارمندانتان تمرکز کنید. به هر فرد با توجه به وظایفش انگیزه بدهید و به او نشان دهید که پیشرفت در کار چقدر به نفع خودش و کل گروه خواهد بود. وقتی در تک تک افراد گروه انگیزه ایجاد کنید نتیجه کار گروهی شرکت شما هم بهبود خواهد یافت.

به کارمندتان قدرت تصمیم گیری بدهید

شما نباید تا انتهای کار صبر کنید و بعد به آن‌ها پاداش بدهید. مهم است که در طول کار هم این انگیزه را در آن‌ها ایجاد کنید. می‌توانید در طول کار به آن‌ها قدرت تصمیم گیری بدهید و اجازه دهید که ایده‌هایشان را عملی کنند. به گونه‌ای با کارمندتان رفتار کنید که خلاقیت آن‌ها شکوفا شود. پس در جلسات از نظرات آن‌ها جویا شوید تا بدانند که تا چه اندازه برایشان اهمیت قائل هستید.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن