چطور ذهن‌مان را آرام کنیم؟

دنیاک: آیا شما هم از آن دست افرادی هستید که ذهن شلوغی دارند و از این بابت کلافه شده‌اید؟ در این مطلب می‌خواهیم به شما روش‌های کاربردی برای داشتن یک ذهن آرام را آموزش بدهیم. با ما همراه باشید.

نفس عمیق

نفس عمیق کشیدن یک راه ساده برای آرام کردن ذهن است. جالب است بدانید که احساسات و تنفس با یکدیگر رابطه مستقیمی دارند. اگر سرعت نفس کشیدنتان را آرام کنید، احساسات و ذهنتان نیز آرام خواهد شد. محققان ثابت کرده‌اند که تمرین‌های تنفسی هورمون استرس را در بدن کاهش می‌دهد. تنفس عمیق همچنین باعث استراحت سیستم عصبی شما می‌شود. در یک جای آرام قرار بگیرید و چند بار نفس عمیق بکشید.

ورزش کردن

ورزش کردن به صورت پیوسته یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ آرامش بدنتان است. شما می‌توانید در طول هفته ۳ تا ۵ بار و به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش‌های هوازی مثل قدم زدن، دویدن، شنا و دوچرخه سواری انجام دهید.

 

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب

نور خورشید باعث تولید ویتامین دی در بدن می‌شود. این ویتامین سطح سروتونین را افزایش می‌دهد. یادتان باشد که بدن نمی‌تواند با نور مصنوعی چنین چیزی را دریافت کند. پس حتما روزی ده دقیقه تا یک ربع در معرض نور خورشید قرار بگیرید.

وضعیت flow را تجربه کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به آرامش ذهنی قرار گرفتن در چنین وضعیتی است. این وضعیت یعنی اینکه شما بدون اینکه به چیزی فکر کنید فقط غرق در یک کار می‌شوید. این کار باید مورد علاقه شما باشد و بر اساس توانایی‌های شما شکل گرفته باشد.

بخشندگی

سعی کنید صدقه دادن و کمک به دیگران را به صورت روزانه تکرار کنید. این کار باعث کاهش استرس در وجود شما می‌شود. افرادی که سخاوتمند هستند بیشتر عمر می‌کنند و کمتر دچار افسردگی می‌شوند. شما خودتان تعیین می‌کنید که چطور به دیگران کمک کنید؛ با عضویت در یک موسسه خیریه، کمک مالی به شخصی یا کمک کردن به نگهداری از بچه دوستتان.

 

قدردان داشته‌هایتان باشید

قدردانی به خاطر چیزهایی که دارید به شما کمک می‌کند که ذهن‌تان آرام باشد. سعی کنید کمتر غر بزنید و بیشتر خوشبین باشید. نیازی به داشتن چیزهای عجیب و غریب در زندگی نیست، سلامتی، خانواده، دوستان خوب و دلخوشی‌های کوچک زندگی‌تان را ببینید و از آن‌ها لذت ببرید.

عضو یک گروه شوید

به جای انزواطلبی سعی کنید که در یک گروه خاص عضو شوید. فعالیت با دیگران و معاشرت کردن با آن‌ها شما را درگیری ذهنی خلاص کرده و به ذهنتان آرامش می‌دهد.

یک هنر یاد بگیرید

برای بیان ناراحتی یا احساسات درونی خودتان بهتر است که یک هنر یاد بگیرید. هنری مثل نقاشی کشیدن، ساز زدن، آواز خواندن، مجسمه سازی و… مواردی از این دست می‌تواند ذهن ناآرامتان را آرام کند.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن