اتفاقات عجیبی که با بالا رفتن وزن در بدن شما می‌افتد

اختصاصی دنیاک: اضافه وزن شاید در لحظه اول بی‌خطر به نظر بیاید اما در واقع برای سلامتی شما بسیار مضر است. در ادامه درباره پیامدهای افزایش وزن در بدن می‌خوانید.

 

مزه واقعی غذاها را حس نمی‌کنید

اضافه وزن باعث می‌شود که حس چشایی شما تا ۲۵ درصد کاهش پیدا کند و مزه واقعی غذاها را حس نکنید. این دقیقا همان عاملی است که باعث می‌شود، شما غذای بیشتری بخورید تا بتوانید مزه قبلی‌ای که از آن دریافت می‌کردید را دوباره حس کنید.

دچار میگرن می‌شوید

با زیاد شدن وزن احتمال ابتلا به سردردهای ناگهانی افزایش پیدا می‌کند. افراد چاق معمولا بیشتر دچار میگرن می‌شوند. اما چاقی خود به خود عامل ایجاد میگرن نیست، بلکه احتمال ابتلا به آن را زیاد می‌کند.

 

کلسترول بیشتری در خونتان یافت می‌شود

بدن ما برای ساختن سلول‌های سالم به کلسترول نیاز دارد. اما افزایش میزان کلسترول خون باعث ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود. همین باعث ایجاد رسوب در در سرخرگ‌ها و نرسیدن اکسیژن به قلب و مغز می‌شود که این عوامل باعث سکته قلبی و مغزی می‌شوند.

افسردگی به سراغتان می‌آید

بین افسردگی و چاقی ارتباط مستقیم وجود دارد. این مساله به ویژه در خانم‌ها بسیار واضح است. به صورت کلی ابتلا به افسردگی در افراد دارای اضافه وزن ۵۵ درصد بیشتر است.

دردهای عضلانی

چاقی باعث کمبود ویتامین دی در بدن می‌شود. ویتامین دی باعث جلوگیری از دردهای استخوان و محافظت از آن می‌شود. کمبود این ویتامین باعث ایجاد دردهای عضلانی در فرد چاق می‌شود. شاید بگویید با آفتاب و قرص‌های مکمل این مشکل را حل می‌کنیم اما باید بدانید که ویتامین دی به سادگی در سلول‌های چربی حل می‌شود. پس هر چه چاق تر باشید، ویتامین دی کمتری به بدنتان می‌رسد.

عدم باروری

یکی از مشکلات زنان چاق ناباروری است. چرا که بالا رفتن بافت چربی تعادل هورمون‌ها را به هم زده و این روی کیفیت تخمدان‌ها و قاعدگی تاثیر می‌گذارد. در نتیجه باعث می‌شود که خانم‌ها باردار شدن برایشان سخت شود.

خروپف می‌کنید

باید بدانید که در صورت چاقی فقط شکم و پهلوی شما چاق نمی‌شود بلکه باقت چربی در اطراف گردن و نزدیکی حلق شما هم وجود دارد. همین امر باعث باریک شدن مجرای هوا و خروپف شبانه می‌شود.

تغییر دی ان ای

اضافه وزن ژن‌های افراد چاق را تغییر نمی‌دهد ولی دی ان ای را تغییر می‌دهد و این باعث می‌شود که مثلا دیابت نوع دو از والدین به فرزندان آن‌ها نیز برسد.

تکرر ادرار می‌گیرید

اگر دیدید که به خاطر اضافه وزن بیشتر دستشویی می‌روید این به خاطر ابتلا به بیماری کلیوی می‌تواند باشد. افرادی که چاق هستند، بیشتر به بیماری کلیوی و نارسایی کلیوی دچار می‌شوند.

اضطراب و نگرانی بیشتری را تجربه می‌کنید

محققان ثابت کردند که افراد چاق بیشتر دچار اضطراب و نگرانی می‌شوند. وقتی افراد چاق وزن خود را کم می‌کنند این علائم در آن‌ها کمتر می‌شود. کاهش وزن باعث تغییر فعالیت‌های مغز و تولید سروتونین در مغز می‌شود که به هورمون شادی بخش شهرت دارد.

بالا رفتن فشار و قند خون

بالا رفتن وزن باعث افزایش فشار بر قلب و در نتیجه فشار خون بالا می‌شود. فشار خون بالا ریسک سکته مغزی و زوال عقل را بیشتر می‌کند. همچنین اضافه وزن باعث ابتلا به دیابت شده و قند خون را افزایش می‌دهد.

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن