معرفی بحران‌های سی سالگی و راه‌های مقابله با آنها

اختصاصی دنیاک: هر فردی با ورود به دهه سی زندگی خود با بحران‌ها و چالش‌هایی روبه رو می‌شود که اگر آنها را مدیریت نکند زندگی آشفته‌ای خواهد داشت.

حتما این جمله را بارها شنیده‌اید که می‌گویند عمر همانند برق و باد می‌گذرد. با چشم برهم زدن دورانی نوجوانی و جوانی تمام می‌شود و وارد دنیای کهنسالی می‌شویم. هر دهه از زندگی یک بحران برای هر فردی می‌باشد که در زندگی‌اش تغییرات مختلفی ایجاد می‌شود. اما در این بین دهه ۳۰ زندگی هر کسی کمی متفاوت‌تر است و به اصطلاح گفته می‌شود که فرد وارد بحران سی سالگی می‌شود. در این دوره فرد تقریبا به ثبات نسبی در زمینه کار و ازدواج رسیده و سبک زندگی خود را مشخص کرده است. برخی افراد در آستانه سی سالگی احساسات و نگرش‌های جدیدی را تجربه می‌کنند. اما منظور از بحران سی سالگی چیست؟ از آنجایی که با ورود به این دوره، چالش‌های متفاوتی را تجربه می‌کنید و مسیرهای جدیدی پیش روی هر فردی قرار می‌گیرد اگر به خوبی برنامه‌هایی که با آنها رو به رو می‌شویم را مدیریت نکنیم و چاره‌ای برای آنها نیدیشیم چه بسا حال و زندگی‌امان ناآرآم می‌شود. در این مقاله قصد داریم به برخی از چالش‌های اولایل سی سالگی نگاهی بیندازیم و راهکارهایی برای مقابله با آنها ارائه دهیم.

زندگی رو به روال می‌شود

معمولا در سی سالگی زندگی سمت و سوی خود را پیدا می‌کند و تقریبا برای اکثر افراد سر و سامان می‌گیرد. برای بسیاری از ما، دوران ۲۰ سالگی و اوج جوانی با چالش‌های عظیمی مانند رفتن به دانشگاه یا اخذ مدرک بالاتر، تصیمیم گیری‌های حساس در مورد شغل و دیگر هیجانات این دوره رو به رو بوده و با اضطراب و فعالیت همراه است. اما هنگام رسیدن به سی سالگی، زندگی به ثبات و سرو سامانی نسبی دست پیدا می‌کند. در این زمان است که کمی می‌توانید نفس عمیقی بکشید و بیندیشید که کجای زندگی‌تان ایستاده‌اید.

 

به گذشته فکر می‌کنید

سی سالگی زمانی‌ست که اکثر ما خودمان را پیدا می‌کنیم و دقیقا زمانی‌ست که کمی به قبل‌تر‌ها می‌اندیشیم و به دوران کودکی و جوانی خود گذر می‌کنیم و در مورد اینکه کجا بودیم و اکنون چرا اینجا هستیم می‌اندیشیم. اکثر کسانی که به برهه سی سالگی می‌رسند و وقتی به گذشته فکر می‌کنند اغلب یک دیدگاه انتقادی به والدین خود دارند و حتی برخی از افراد تصمیم می‌گیرند بخاطر صدمات گذشته ارتباطشان را با آنها قطع و به طور مستقل زندگی کنند. اغلب آنها نارضایتی‌هایشان را اینگونه بیان می‌کنند که، آنها (والدین) در کودکی و نوجوانی او را درک نمی‌کردند، توجهی به افسردگی و ناراحتی‌اش نداشتند، نسبت به تاثیر بدی که جدایی آنها بر روی زندگی‌اش گذاشته است بی اهمیت هستند و از این قبیل موارد. به این صورت همه افراد برای ارزیابی آنچه که در سی سالگی بدست آورده‌اند و در هر موقعیتی که قرار دارند با دید متفاوتی به گذشته و اتفاقات آن فکر می‌کنند. جالب است بدانید پدر و مادرها در این دوران انتقادات فرزندان را قبول ندارند زیرا آنچه که آنها در مورد گذشته فکر می‌کنند بسیار متفاوت است و وجه اشتراکی با فرزندان خود در این مورد ممکن است نداشته باشند. آنها براین باورند که هرآنچه که در توان داشته‌اند برای فرزندان گذاشته‌اند از همین رو در مقابل انتقادهای شما حالت تدافعی می‌گیرند و همین موضوع وضعیت را وخیم می‌کند و نگاه فرزندان به والدین را منفی‌تر می‌کند.

به شغل خود نگاه می‌کنید

در بحران سی سالگی، برخی افراد برخلاف آنچه که گفته شد ممکن است از شغل خود راضی نباشند و مسیر شغلی مناسبی را انتخاب نکرده باشند و شغلی که در آن مشغول هستند برایشان خسته کننده باشد و احساس می‌کنند بخاطر شغلی که دارند خلاقیتشان هدر رفته است و از اهدافی که در سر داشته‌اند دور شدند. چنین افرادی در این بحران سی سالگی مدام تصور می‌کنند که بهتر بود رشته دیگری را انتخاب می‌نمودند. به طور کلی، این بحران از آنجایی ریشه می‌گیرد که شما هرگز چنین آینده شغلی برای خود تصور نمی‌کردید.

 

از روابط خود راضی نیستید

آن دسته از کسانی که در دهه بیست زندگی خود تشکیل خانواده داده‌اند ممکن است زمانیکه وارد دهه سی زندگی خود می‌شوند این احساس را داشته باشند که شکاف عمیقی بین زندگی روزمره و آنچه که خود هستند اکنون وجود دارد. در این مواقع، یک زوج با یکدیگر به اختلاف بر می‌خورند و مسیر زندگی‌شان تغییر پیدا می‌کند. برخی دیگر هم وقتی احساس می‌کنند علاقه‌ای بینشان وجود ندارد به فرزندمحوری روی می‌آورند و دسته دیگر هم گزینه آخر را انتخاب می‌کنند و وقتی سعی دارند آنطور که دوست دارند باشند و زندگی مشترک را یک مانع برای خود می‌‌بینند به طلاق روی می‌آورند.

آنچه که گفته شد چالش‌های بحرانی زندگی متاهلی بود اما مجردها هم از این چالش‌ها در دهه سی زندگی‌شان بی بهره نیستند. مجردها در این دوران با چالش تنهایی رو به رو هستند. آنهایی که روابط موفق نداشته‌اند مدام سعی می‌کنند خودشان را بیشتر با کار کردن مشغول کنند و سرگرم کارشان باشند یا به هر دری می‌زنند تا وارد رابطه بهتری شوند.

بچه دار شدن را انتخاب می‌کنید

اکثر خانم‌ها هنگام ورود به دهه سی زندگی خود این نگرانی را با خود دارند که مبادا برای بچه دار شدن دیر شده باشد. این نگرانی زمانی بیشتر می‌شود که مجرد هستند یا از دوام رابطه فعلی‌شان مطمئن نیستند و این دوران برایشان به یک دوره بحرانی تبدیل می‌شود. برخی هم هستند مدام به کودکی و گذشته فکر می‌کنند و اگر تجربه تلخی از والدین خود داشته باشند مدام ترس این را دارند که مبادا مانند آنها شوند و این هراس و نگرانی باعث می‌شود که زندگی آشفته‌ای داشته باشند. 

چگونه از این بحران سی سالگی عبور کنیم؟

آنچه تاکنون گفته شد برخی از چالش‌هایی بودند که اکثر افراد ممکن است در دهه سی زندگی خود تجربه کنند. اما راه حل عبور از این برهه چالش برانگیز چه می‌تواند باشد؟ در ادامه با ما همراه باشید.

30th birthday cake with sparklers

 

قدم اول: در مورد چی چالش دارید؟

اگر وارد دهه سی زندگی خود شده‌اید یا به همین زودی‌ها قرار است تولد سی سالگی خود را جشن بگیرید. نگران و هراس و اضطراب را از خود دور و ذهن خود را متمرکز کنید و ببینید دقیقا کجای زندگی هستید و اکنون که سی ساله شده‌اید چه چیزی بیشتر برایتان چالش برانگیز است.

قدم دوم: ارزش‌ها و اولویت‌هایتان را دوباره تعریف کنید

در حال حاضر بیشترین نیازی که در خود احساس می‌کنید چیست؟ مهم‌ترین چیزی که اکنون باید بر روی آن تمرکز کنید چه موضوعی‌ست؟ هدف زندگی‌تان چیست؟ در مورد اهداف باید بدانید که به هیچ وجه از داشته اهداف بزرگ نهراسید و تصور نکنید در سی سالگی دیگر زمانی برای رسیدن به هدف ندارید. به طور کلی، فکر کنید و ببینید تکلیفتان با خودتان چیست؟

قدم سوم: گامی بردارید

خیلی‌ها با رسیدن به سن سی سالگی بحران‌های این دوران را برای خود به قدری بزرگ می‌کنند که امید خود را از دست می‌دهند. اما اگر می‌خواهید با این چالش‌ها مبارزه کنید بهتر است قدمی برای از بین بردن آنها بردارید. اگر دغدغه ادامه تحصیل دارید بهتر است اقدام کنید و دنبالش بروید. با افراد مختلف در زمینه‌های شغلی‌شان مشورت کنید و از آنها در مورد معایب و مزایای شغلی که دارند بپرسید. اگر موضوعی شما را آزار می‌دهد بهتر است راجع به آن حرف بزنید و خودخوری نکنید. اگر چیزی از گذشته ناراحتتان می‌کند باید با پدر و مادر خود حرف بزنید به جای اینکه دعوا کنید یا از آنها انتقاد کنید. سعی کنید با مشورت کردن و حرف زدن، بفهمید چرا چنین تصمیمی گرفته‌اند اینگونه شاید بتوانید تمام کسانی که از آنها انتقاد دارید را بهتر درک کنید. همچنین اگر تصور می‌کنید بحران سی سالگی‌تان، از بین رفتن نبوغ و خلاقیت‌تان می‌باشد باید بگوییم که جای نگرانی نیست شما می‌توانید دوباره شروع کنید و هر زمینه‌ای که دوست دارید، موسیقی، نقاشی یا نویسندگی را دوباره از سر بگیرید.

 

قدم چهارم: دیدگاه‌تان را عوض کنید

اگر در بحران سی سالگی به سر می‌برید و تصور می‌کنید به هدفی دست پیدا نکرده‌اید هنوز این به معنای شکست نیست. دیدگاه‌تان را عوض کنید و اینگونه بیندیشید که ممکن است موفیتتان در مسیری دیگر باشد و کشف نشده و شما می‌بایست آن را جستجو و کشف کنید.

قدم پنجم: از مشاور کمک بگیرید

اگر خودتان نتوانستید به خودتان کمک کنید و با وجود اقداماتی که گفته شد باز هم سردرگم بودید بهتر است گزینه آخر را امتحان کنید و نزد یک مشاور بروید و با او در مورد چالش‌هایی که دارید گفتگو کنید و مشورت بگیرید. مشاور می‌تواند افکار شما را به گونه‌ای به چالش بکشد که بتوانید تصمیم درست را بگیرید. او به شما می‌گوید که عیب کارتان چیست و برای بهتر کردن وضعیتی که دارید راه حل ارائه می‌دهد.

گفتنی است، نیاز به مشاوره بلند مدت نمی‌باشد. همان قدری که تلنگری برایتان باشد و از استرس و نگرانی‌هایتان و احساس درماندگی و تنهایی که دارید دور شوید کافی‌ست.

در آخر بهتر است بدانید، دوره سی سالگی هم مانند تمام دوره‌های زندگی گذرا می‌باشد و بیش از ۲ یا ۳ سال طول نمی‌کشد. بهتر است با این دید به آن نگاه کنید که قرار است یک مرحله تکاملی در زندگی‌تان باشد وتجربه‌های خوبی از آن کسب کنید که بعدها در سنین بالاتر به دردتان می‌خورد.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن