همه چیز درباره نگهداری کاسکو در خانه

اختصاصی دنیاک: کاسکوها پرندگان بسیار باهوشی هستند که می‌توانند حیوانات خانگی بسیار خوبی باشند. اما حتما قبل از خرید کاسکو از شیوه نگهداری آن‌ها مطلع باشید. مثلا اینکه طوطی و کاسکو وحشی هستند و از این نظر نمی‌توانند به حیوانات اهلی تبدیل شوند. نکته دیگر اینکه کاسکوها نسبت به سایر حیوانات خانگی عمر بیشتری می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید.

شیوه نگهداری کاسکو در خانه

 • قفس‌های مستطیلی و گوشه‌دار بهترین گزینه برای نگهداری کاسکوها هستند. کاسکوها معمولا در قفس‌هایی که گوشه ندارند احساس ناامنی به آن‌ها دست می‌دهد.
 • قفس کاسکوها را در جایی قرار دهید که بتواند با اهالی خانه تعامل داشته باشد. کاسکوها حیوانات اجتماعی هستند و اگر دور از دیگران باشند دچار اضطراب جدایی می‌شوند.
 • اگر در خانه‌تان حیوان خانگی دیگری نیز دارید، وقتی در خانه نیستید، قفس کاسکو را در یک جای امن بگذارید. توجه کنید که حضور حیوانات دیگر چه تاثیر روی کاسکو می‌گذارد و او را دچار اضطراب می‌کند یا خیر.
 • دمای محیط را ثابت نگه دارید. پرندگان معمولا می‌توانند دماهای متفاوتی را تحمل کنند اما بهترین دما برای آنان ۶۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت است.
 • کاسکو را در یک اتاق سرد نگذارید. دمای زیر ۴۰ درجه می‌تواند برای او به خصوص اگر لاغر باشد بسیار مضر باشد، یادتان باشد که کاسکو چاق هم در دمای بالاتر از ۸۵ درجه به استرس دچار می‌شود. پس آنها را جایی بگذارید که هوا جریان داشته باشد.
 • قفس کاسکو را به صورت مرتب و همیشگی تمیز کنید.

 

روش انتقال کاسکو به قفس

وقتی برای اولین بار کاسکو را به خانه می‌آورید و می‌خواهید او را به قفس منتقل کنید باید بسیار احتیاط کنید. ابتدا همه درها و پنجره‌ها را ببندید، سپس به آهستگی درب قفس را باز کنید و دستتان را جلو ببرید. اگر کاسکو در آرامش است، انگشتتان را روی پای کاسکو قرار دهید. اگر کاسکوی شما آموزش دیده است به او بگویید «برو بالا» وقتی این حرف را گفتید او روی انگشتتان می‌پرد. حالا او را به آهستگی در قفسش قرار دهید تا به آن عادت کند.

اما برای انتقال کاسکوی تربیت نشده، شما باید آن را با دستتان بگیرید و در قفسش قرار دهید. نگران نباشید او از شما دلگیر نمی‌شود، چون خیلی زود فراموش می‌کند. فقط حتما این کار را به سرعت انجام دهید چرا که کاسکو مقاومت می‌کند. اگر از گاز او وحشت دارید، دستکش دستتان کنید. سعی کنید او را از قسمت گردن نگه دارید تا هم شما را گاز نگیرد و هم تنفسش مختل نشود. حتما در انتقال او سرعت عمل داشته باشید تا فرار نکند.

حالا باید به او زمان بدهید که به فضای جدیدش عادت کند. او در روزهای ابتدایی آب و غذای کمتری می‌خورد اما خیلی زود به شرایط جدیدش عادت خواهد کرد. فقط به او کمی فرصت بدهید.

 

چگونه به کاسکو غذا بدهیم؟

شما می‌توانید در رژیم غذایی او تنوع ایجاد کنید. طوطی‌ها خوردن غذاهای متنوع را دوست دارند. سعی کنید غذای آن‌ها را به دانه‌های خشک محدود نکنید. البته دانه‌های خوراکی غذای خوبی هستند اما:

 • می‌توانید به کاسکو میوه و سبزیجات تازه بدهید. ابتدا باید آن‌ها را خوب خشک کنید. کاسکوها معمولا موز، انگور، سیب، هویج، توت، انواع و اقسام سبزیجات پخته شده و له شده مثل نخود و لوبیا و عدس و… دوست دارند. به کاسکو زیاد میوه ندهید چون قند درون میوه‌ها برایشان مضر است.
 • کاسکوها همیشه دوست دارند پوست تخمه، فندق و پسته را خودشان جدا کنند. پس به آن‌ها دانه‌های با پوست بدهید.
 • دادن کافئین، عسل، شکلات، تنقلات شور و شیرین، غذاهای چرب، لوبیای نپخته یا خشک، بادمجان و کلم به کاسکو ممنوع.
 • از دادن آواکادو و پیاز به کاسکو جدا خودداری کنید. این خوراکی‌ها برای کاسکوها بسیار سمی و مضر هستند. آواکادو می‌تواند جان او را در دم بگیرد.
 • پرنده‌های کوچک و متوسط باید ظرف آب و غذایشان ۵۰۰ گرمی باشد و کاسکوهای بزرگ باید ظرف آب و غذای ۸۰۰ گرمی داشته باشند. کاسکوهای تازه متولد شده هم برای رشد بیشتر نیاز به غذای زیادی دارند.

 

چند نکته مهم درباره نگهداری کاسکو

 • یک ظرف آب بزرگ برای کاسکوی خود در نظر بگیرید. پرنده‌ها معمولا در همان ظرفی که از آن آب می‌خورند، خودشان را می‌شویند و این هیچ اشکالی هم ندارد.
 • ویتامین کاسکو را درون ظرف آبش نریزید، چون او همه آبی که در ظرفش است را نمی‌نوشد و به این ترتیب ویتامین به بدنش نمی‌رسد.
 • در کنار کاسکو اصلا سیگار نکشید. سیگار کشیدن در خانه برای کاسکو بسیار ضرر دارد.
 • زمان تمیز کردن قفس کاسکو هر دو روز یک بار است. همه پوست دانه‌ها و کثیفی‌ها را از کف قفس او تمیز کنید.
zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن