“دیوار” در آستانه فیلتر شدن/ دلایل فیلترینگ “دیوار” از نظر دادستانی+ پاسخ “دیوار”

 

 

با انتشار خبری مبنی بر فیلترینگ دیوار به بررسی دلایل آن می پردازیم

اختصاصی دنیاک:

سایت دیوار که به ادعا خودش از سال ۱۳۹۲ با هدف خرید و فروش بدون واسطه‌ی آنلاین آغاز به کار کرد. در آستانه فیلترینگ قرار گرفت.

پلیس فتا به تازگی از دادستانی تهران خواسته است که با توجه به جرایم مختلفی که در سایت دیوار اتفاق افتاده است و اینکه مدیران این اپلیکیشن از مدیریت و نظارت بر محتوای آگهی ها ناتوان است این سایت را مسدود کند.

جرایم رخ داده در وبسایت دیوار:

در ۱۰ ماه گذشته از سال ۹۷ سه هزار شکایت مرتبط با سایت دیوار در پلیس فتا ثبت شده است و ۳۰ متهم نیز در این موضوع دستگیر شده اند.
فروش اجناس دزدی بدون هیچ دردسری ، خفت گیری در هنگام تحویل گرفتن جنس مورد خریداری، دریافت بیعانه و عدم فروش، ماساژ غیر هم جنس و برخی رفتار های غیر اخلاقی اقدامات مجرمانه ایست که در برخی موارد در دیوار انجام شده است.

دلایل دادستانی برای فیلترینگ دیوار:

با توجه به تذکرات اعلام شده از سمت دادستانی ها به وبسایت دیوار ، متاسفانه مدیریت این وبسایت اقدامات ضروری برای جلوگیری از این دسته از تخلفات را ارائه نکرده است. به همین دلیل شاهد رشد چشمگیر اینگونه تخلفات و فراهم آمدن روش های جدید برای کلاهبرداری و اخاذی در این وبسایت هستیم.

همین دلایل برای ورود جدی تر دادستانی به این موضوع کافی به نظر می رسد.

پاسخ “دیوار” به اظهارات اخیر درباره مسدود شدنش

در دیوار بیش از ۳۸۰ هزار کسب و کار مشغول فعالیت هستند و این نشان از #اعتماد_عمومی به این سرویس است. آیا بهتر نیست به خاطر عده‌ای سودجو که به گفته رییس پلیس فتای تهران تنها نزدیک به ۳۰ نفر بوده‌اند، نزدیک به حداقل ۲۰ میلیون کاربر دیوار را نگران نکرد؟

دادستان خراسان تهدید به فیلترینگ کرد

در تیر ماه ۹۶ نیز دادستانی خراسان رضوی در اولتیماتومی، از فیلتر شدن دیوار خبر داده بود.

دادستانی خراسان رضوی در ضرب‌الاجلی به اپلیکیشن دیوار اعلام کرده بود اگر تا ۷۲ ساعت آگهی‌های غیراخلاقی و هنجارشکن از این اپلیکیشن حذف نشود، «دیوار» فیلتر خواهد شد.

فیلتر شدن دیوار چه تاثیری خواهد داشت؟

دیوار این روزها به اصلی ترین محل نیازمندی ها و خرید فروش اجناس تبدیل شده کاری که در گذشته نیازمند های برخی از روزنامه ها مخصوصا همشهری انجام می دادند. حضور و امکان خرید و فروش در تمام شهر ها و به تفکیک هر شهر امکانی است که عملا به جز در اپلیکیشن های آگهی ممکن نخواهد بود.

بیانیه دیوار در خصوص فیلترینگ این سایت

تیم مدیریت دیوار نیز در پاسخ به تهدید به فیلتر شدن “دیوار” بیانیه ای صادر کرده بود.

برخی از کاربران دیوار که اکنون یکی از ده سایت پربازدید ایرانی است و چند روز پیش آغاز ششمین سال فعالیت خود را جشن گرفت، صبح روز گذشته با خواندن خبری در روزنامه‌ها در خصوص اعلام ضرب‌الاجل، همچون ما متعجب شدند.

پیرو تماس‌هایی با نهادهای ذیربط، تیم حقوقی دیوار از نامه‌ی یک مقام انتظامی و درخواست بازبینی و حذف چند آگهی  خبردار شد که هنگام انتشار خبر مربوطه در رسانه‌ها، برای دیوار، ارسال هم نشده بود.

اپلیکیشن دیوار با بیش از ده میلیون نصب فعال، پرنصب‌ترین اپلیکیشن ایرانی پس از کافه‌ بازار است و به واسطه‌ ی دریافت روزانه بیش از ۲۰۰ هزار آگهی، همواره در تکاپو بوده‌ است تا با انتشار محتوایی کاربردی و مطابق با هنجارهای جامعه، در راستای بهبود وضعیت اقتصادی و تسهیل مبادلات تجاری، مبادرت ورزد.

دیوار اکنون بستری گسترده برای ارائه‌ی خدمات و کالا برای کسب‌وکارهای خرد و کلان فراهم کرده و زمینه‌ ساز اشتغال بیشتر در کشورمان شده است. تنها در ماه گذشته بیش از ۱۵ میلیون ایرانی و بیش از ۳۳۰ هزار کسب‌وکار بومی برای تبلیغ و معرفی کالا و خدمات خود، یا بهره‌گیری از کالاها و خدمات ارائه‌ شده توسط دیگران در دیوار، از خدمات آن استفاده کرده‌ اند.

دیوار در این میان، گاه تذکرهایی  مبنی بر حذف یا اصلاح برخی آگهی‌ های میزبانی شده دریافت می‌ کند و در این مسیر و  جهت حفظ امنیت و حرمت کاربران ایرانی، همواره پذیرای انتقادها، تذکرات و پیشنهاد های پلیس فتا، مقام‌ های قضایی، کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و سایر سازمان‌های مرتبط بوده‌ و نهایت همکاری را با آنان در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام داده است.

نامه‌ی دیروز هم از سایر گزارش‌ هایی که در تعاملات رایج ما و نهادهای ذیربط انجام می‌شود،‌ مستنثی نبوده و اکنون با پیگیری دیوار، آگهی‌های مذکور نیز حذف شده است.

حفظ اعتماد کاربر ایرانی اولویت اصلی تیم ۱۲۰ نفره‌ی مجموعه‌ی دانش‌بنیان دیوار بوده‌است و این تیم جهت نیل به این هدف، در آینده نیز نهایت تلاش خود را به کار خواهد بست.

حالا باید دید که “دیوار” این بار نیز جان سالم از فیلترینگ به در خواهد برد یا نه.

اخبار بعدی در خصوص فیلترینگ دیوار را در دنیاک دنبال کنید

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن