با علائم و شیوه‌های درمان آرتروز گردن آشنا شوید

اختصاصی دنیاک: آرتروز کردن باعث ایجاد درد در مفاصل، استخوان و مهره‌های گردن می‌شود. این بیماری معمولا در افراد سالمند دیده می‌شود. از طرف دیگر رشد غیرطبیعی یا اسپورهایی که در اثر پوکی استخوان به وجود می‌آیند موجب آسیب رساندن به غضروف، دیسک گردن و در نهایت آرتروز می‌شود. در ادامه روش تشخیص آرتروز را به شما آموزش می‌دهیم.

علائم آرتروز گردن

درد در قسمت شانه و بازو

از مهم‌ترین علائم آرتروز درد در قسمت شانه و بازو است. این درد معمولا در یک یا هر دو بازو جریان دارد و این درد می‌تواند در هنگام انجام حرکات ساده مثل رانندگی، بالا یا پایین آوردن سر یا مطالعه کتاب کم یا زیاد شود. در این حالت باید دراز بکشید و به گردن خود استراحت بدهید.

گرفتگی گردن

گرفتگی گردن معمولا در افراد مبتلا به آرتروز در صبح و شب بیشتر می‌شود. معمولا این درد در طول روز کمتر می‌شود و شب‌ها دوباره به اوج خود می‌رسد. فرد مبتلا در این حالت نمی‌تواند گردن خود را بچرخاند یا خم کند و اگر ناخواسته این کار را کند، درد شدیدی حس خواهد کرد.

گرفتگی عضلات گردن

بعضی از کسانی که به آرتروز مبتلا هستند، اسپاسم و گرفتگی غیر طبیعی در عضلات گردن را تجربه می‌کنند. این گرفتگی در شانه و یا به صورت سوزن سوزن شدن در بازوها، دست و پا هم تجربه شده و باعث بر هم زدن تعادل فرد می‌شود. در موارد شدیدتر فرد در هنگام راه رفتن دچار عدم تعادل خواهد شد.

 

سردرد

معمولا این سردرد از پشت سر ایجاد شده و مدت آن احتمالا کم است. این سردرد در هنگام تکان خوردن بیشتر گردن، افزایش پیدا کرده و زمان آن بیشتر خواهد شد.

احساس ضعف

احساس ضعف معمولا در افراد مبتلا به آرتروز گردن اتفاق می‌افتد. در این شرایط به فرد بیمار توصیه می‌شود کمی استراحت کند تا قدرت عضلات او دوباره بازسازی شود و بتواند بر خستگی خود غلبه کند.

چرا به آرتروز گردن دچار می‌شویم؟

  • ژنتیک در آرتروز گردن و دردهای مربوط به آن موثر است. بعضی افراد بیشتر از دیگران شکستگی غضروف و آسیب گردن دچار می‌شوند.
  • مشاغل سختی که در آن‌ها باید وسایل سنگین بلند کرد، مثل کارگرهای ساختمان.
  • آسیب دیدن مفصل گردن می‌تواند باعث پارگی شود. مثلا وقتی ورزش را کنار می‌گذارید، مفصل گردن شما آسیب می‌بیند.
  • اضافه وزن نیز احتمال ابتلا به آرتروز گردن را افزایش می‌دهد، چون استرس روی مفاصل گردن بیشتر است.

 

چگونه آرتروز گردن را درمان کنیم؟

برای درمان آرتروز گردن از ورزش درمانی، حرکات درمانی خاص و فیزیوتراپی کمک بگیرید. حرکات فیزیوتراپی باعث تقویت مهره‌های گردن شما می‌شود و توصیه‌های فیزیوتراپ نیز در این زمینه موثر است. علاوه بر این می‌توانید از آب درمانی هم استفاده کنید. جراحی نیز آخرین راه درمان آرتروز کردن است.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن