آموزش مرحله به مرحله بازی هیجان انگیز جنگا

اختصاصی دنیاک: بازی جنگا Jenga یک بازی جذاب چوبی است که بسیار ساده به نظر می‌رسد. اما در واقع این بازی خیلی هم ساده نیست و نیاز به تمرکز زیادی دارد. این بازی می‌تواند به افزایش هوش اکتسابی و تمرکز بازی کنندگان آن کمک کند. در ادامه شما را با این بازی و قوانین آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

معنی کلمه جنگا چیست؟

کلمه Jenga از زبان سواحلی گرفته شده و معنی آن ساختن است. این بازی در اکثر مناطق دنیا به صورت جنگا تلفظ می‌شود به جز در زبان اسپانیولی. این بازی برای اولین بار توسط خانم Leslie scott ساخته شد. او این بازی را در سال ۱۹۸۳ در نمایشگاه اسباب بازی لندن ارائه کرد. جالب است که بدانید به گفته سازنده این بازی تا به امروز بیش از ۵۰ میلیون از این بازی در سراسر دنیا به فروش رسیده است.

چطور بازی جنگا را انجام بدهیم؟

این بازی از ۵۴ بلوک چوبی ساخته شده است که طول هر بلوک سه برابر عرض آن و ضخامت هر بلوک یک پنجم طول آن است. دقیق تر اگر بخواهیم بگوییم ابعاد استاندارد این بلوک‌ها در اندازه ۱.۵ و ۲.۵ و ۷.۵ سانتی متر است. برای شروع این بازی باید بلوک‌های چوبی را به شکل افقی و عمودی روی هم بچینید تا یک برج ۱۸ طبقه داشته باشید که هر طبقه آن ۳ بلوک داشته باشد. بلوک‌ها مانند تصویر باید در یک ردیف افقی و یک ردیف عمودی چیده شوند.

حالا بعد از تکمیل برج چوبی، بازیکنی که آن را چیده باید بازی را آغاز کند. روش بازی به این شکل است که هر بازیکن باید یک بلوک چوبی را از هر جا به غیر از دو ردیف بالایی و اول برج بردارد و آن را روی برج بگذارد. چیدمان ضربدری بلوک‌ها باید حفظ شود. به همین ترتیب بازیکن‌ها بلوک‌ها را بر می‌دارند و روی برج می‌چینند.

نکته مهم در این بازی این است که باید ببینید که کدام بلوک را می‌توانید بردارید که برج‌تان نریزد. بر بازیکی که باعث خراب کردن برج شود، باخته است. برداشته شدن هر بلوک باعث آزاد شدن یک بلوک دیگر می‌شود که شما باید کمی هوش به خرج بدهید و آن را شناسایی کنید. البته این بازی فقط نیاز به دقت فکر ندارد بلکه باید دستتان هم در هنگام برداشتن بلوک نلرزد.

قوانین بازی جنگا

  • هر بازیکن فقط باید با یک دست بلوک مورد نظرش را بردارد. در هر انتخاب می‌توانید از یک دست دیگر استفاده کنید ولی همزمان از دو دست نمی‌توانید استفاده کنید.
  • وقت تست کردن اگر یک بازیکن یک بلوک را کج کند تا از برداشتن بلوکی که آن را لمس کرده انصراف بدهد باید آن بلوک کج شده را به حالت اولش برگرداند.
  • هر بازیکنی که برج را بریزد باخته و باید برج بعدی را خودش بچیند.
  • همیشه بازیکنی که برج را چیده باید بازی را شروع کند.
zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن