چرا همیشه هوس شیرینی می‌کنیم؟

اختصاصی دنیاک: یکی از دلایل اصلی چاقی هوس مداوم شیرینی است. هوسی که معمولا غلبه بر آن بسیار دشوار است و باعث به هم خوردن سبک زندگی سالم ما می‌شود. در ادامه به دلایل این امر اشاره می‌کنیم.

پروتئین بدنتان کم است

این فقط مغز نیست که باعث تمایل به شیرینی خوردن می‌شود. کمبود پروتئین در بدن هم می‌تواند باعث افزایش هوس شما به شیرینی شود. پایین بودن میزان پروتئین باعث افت و خیزهای غیرطبیعی در خون شده و بدن سعی می‌کند با مصرف قند آن را جبران کند.

کالری به اندازه مصرف نمی‌کنید

بسیاری از افراد تصور می‌کنند صرفا با کاهش دادن دریافت کالری می‌توانند کاهش وزن داشته باشند، کالری مصرفی خود را کم می‌کنند. به همین دلیل بدن سعی می‌کند با مصرف شیرینی این نیاز را به صورت فوری درمان کند.

علاقه زیاد به نمک

اگر علاقه تان به خوردن غذای شور و پرنمک زیاد است این باعث می‌شود که مصرف شیرینی نیز در شما بالا برود. فرقی ندارد که شما سالاد را پرنمک می‌خورید یا فست فودتان را در هر حال مصرف زیاد سدیم روی مصرف بیش از اندازه نمک تاثیرگذار خواهد بود.

شیرینی را کاملا از رژیم غذایی‌تان حذف کرده‌اید

اگر به صورت کامل قند و شیرینی را از رژیم غذایی‌تان حذف کرده‌اید این باعث کشش شما به سوی شیرینی می‌شود. هر فرد عادی باید در روز ۹ قاشق چایخوری قند مصرف کند و این میزان برای زنان ۶ قاشق چایخوری است. اگر کمتر از این میزان قند مصرف می‌کنید این برای شما مشکل ساز خواهد شد.

افسردگی دارید

اگر میزان سوروتنین‌تان نامتعادل باشد، این یعنی بی‌حوصله هستید و حالتی از افسردگی را تجربه می‌کنید. همین باعث می‌شود که به سمت کربوهیدرات‌ها کشیده شوید تا احساس شادی کنید.

فقر آهن دارید

فقر آن باعث رخوت و بی حالی در فرد شده و باعث افت انرژی او می‌شود. در این شرایط به دنبال تامین انرژی خود به صورت فوری هستید و چه چیزی بهتر از قندها که این کار را سریع برایتان انجام خواهند داد.

کمبود خواب در بدن

کمبود خواب باعث ترشح هورمون گرسنگی در بدن می‌شود و این باعث می‌شود انرژی‌تان کم شود و نیاز بیشتری به قند و شیرینی پیدا کنید. مغز نیز تاثیر زیادی در هوس شیرینی دارد. خوردن شیرینیجات باعث ترشح هورمون دوپامین و لذت بیشتر در شما خواهد شد.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن