نکات مهم درباره فهمیدن زبان بدن نوزاد

اختصاصی دنیاک: بعد از طی شدن دوران بارداری، والدین وظیفه نگهداری از فرزندشان را بر عهده دارند. درباره نگهداری درست نوزادان این نکته بسیار اهمیت دارد که به زبان بدن آن‌ها و چیزی که می‌خواهند با زبان بدنشان بگویند پی ببریم. در ادامه در این باره بیشتر بخوانید.

لگد زدن و تکان دادن سریع پاها

در اکثر مواقع این حرکت به معنی خوشحالی نوزادان است. پس اگر در حال بازی با کودک خود هستید و او به شدت پاهایش را تکان می‌دهد این یعنی او بسیار خوشحال است. اگر در هنگام نوازش کودک حرکت پاهای او را دیدید، او را روی پاهایتان بگذارید و برایش یک موسیقی پخش کنید و تلاش کنید حرکت پاهایش را با ریتم موسیقی یکی کنید. به این ترتیب به او کمک خواهید کرد که بیشتر از شادی خود لذت ببرد.

خم شدن به عقب

این حرکت معمولا نشانه درد در نوزادان است که این درد معمولا برای آنان سوزش دل و معده درد است. اگر کودکتان در هنگام غذا خوردن یا شیر خوردن این واکنش را نشان می‌دهد، می‌تواند نشانه رفلاکس معده باشد. در این حالت به او برای غذا خوردن یا شیر خوردن اصرار نکنید و در پی درمان او باشید.

کوبیدن سر

وقتی کودک شما از دردی رنج می‌برد معمولا سر خود را روی زمین و به کناره تخت می‌کوبد. اگر این کار دنباله دار شد حتما با متخصص اطفال تماس بگیرید تا به دلیل بی قراری‌هایش پی ببرید. هرگز درباره تکرار این حرکت بی خیال عمل نکنید.

گرفتن گوش

گرفتن گوش‌ها می‌تواند چند دلیل مختلف داشته باشد. مثلا نوزاد شما تازه گوش‌هایش را کشف کرده و از این موضوع خوشحال است. دلیل دیگر در موقع دندان در آوردن است. اما اگر نوزادتان گوش‌هایش را می‌گیرد و گریه می‌کند به دلیل گوش درد است. در این مورد آخری حتما به متخصص مراجعه کنید.

مشت کردن دست‌ها

مشت کردن دست یا گره کردن دست یک حرکت همیشگی بین نوزادان است. این حرکت می‌تواند نشانه استرس یا گرسنگی باشد. وقتی کودکتان گرسنه باشد احتمالا بدنش را سفت و دستش را مشت می‌کند. در این حالت اگر مطمئن شدید او گرسنه است به او شیر بدهید. اما اگر بعد از سه ماهگی همچنان این حرکت را ادامه می‌داد به یک متخصص مراجعه کنید.

فشار دادن زانوها به هم

این کار می‌تواند به دلیل مشکلات گوارشی باشد. نوزاد شما در این شرایط از حرکات ناخوشاید روده، یبوست و نفخ معده رنج می‌برد. در این شرایط به کودکتان کمک کنید تا ارام باشد. اگر او به دلیل نفخ معده این کار را می‌کند کمک کنید که آروغ بزند. سعی کنید غذاهای نفاخ هم نخورید تا از شیر شما به او منتقل نشود. اگر کودکتان یبوست دارد به او اب بدهید و غذاهایی به او بدهید که یبوستش را درمان کند.

تکان دادن بازوها

این حرکت نشان دهنده هوشیاری نوزاد نسبت به اطرافش است. معمولا نوزادان در صورت دیدن یکباره نور یا صدای ناگهانی دست خود را جمع می‌کنند و بازویشان را تکان می‌دهند. همچنین در بعضی اوقات که او را روی زمین می‌گذارید در صورت حس ناامنی او این کار را می‌کند. تکان دادن دست و بازوها یک حرکت معمولی در نوزادان است و او پس از ۴ ماهگی آن را ترک خواهد کرد. این حرکت در زمان خواب مانع از خوابیدن راحت نوزاد می‌شود و به همین دلیل باید او را قنداق کرد یا دستانش را زیر پتو گذاشت.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن