پنج عضو ناشناخته بدن که در مورد آنها نمی‌دانید

اختصاصی دنیاک: اندام‌های ناشناخته‌ای در بدن وجود دارند که ممکن است تاکنون اسمی از آنها نشنیده باشید چرا که برخی از آنها به تازگی کشف شده‌اند.

در مورد اعضای بدن خود چقدر می‌دانید؟ مطمئنا همه دست، پا، قلب و کلیه و بسیاری از اعضای حیاتی بدن را می‌شناسند. حتی ممکن است نام بسیاری از استخوان‌ها و عضلات خود را بدانید. اما همه مردم دانشجوی پزشکی یا پزشک نیستند که از تمام آنتومی بدن انسان سر در بیاورند و بدانند درون آن چه خبر است. بدن انسان به قدری پیچیده است که امکان دارد مانند یک شهر قدیمی بسیاری از نقاط آن ناشناخته و کشف نشده باشد و چه بسا کشف شده‌اند اما اطلاعی در مورد آنها ندارید. در این مطلب قصد داریم به معرفی پنج عضو ناشناخته بدن بپردازیم که مطمئنا برایتان جالب خواهد بود.

کارخانه ایمنی بدن کجاست؟

تاکنون نام غده طیموس به گوشتان خورده است؟ این غده عضوی کوچکی است که دقیقا در زیر استخوان جناق قرار دارد و ممکن است آن را حس کرده باشید و نام آن را شنیده باشید. این اندام کوچک نقش مهمی در حفظ سلامتی بدن ایفا می‌کند و اساسا به کارخانه ایمنی بدن شناخته می‌شود. غده طیموس، هم بخشی از سیستم لنفاوی است که سلول‌های ایمنی را در سرتاسر بدن حمل می‌کند و هم جزئی از سیستم غدد درون ریز است که پیامرسان‌های شیمیایی یعنی هورمون‌ها را تولید می‌کنند. غده طیموس منبع لنفوسیت تی یا سلول تی است که نوعی گلبول سفید خون هستند که سیستم ایمنی بدن را تنظیم می کنند و با عوامل بیماری زا مبارزه می‌کنند.

حفره‌های اشکی کجا هستند

تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که اشک‌های شما از کجا دقیقا می‌آیند. پونکتوم اشکی، چهار حفره کوچکی هستند که در درون پلک قرار دارد. یکی از این حفره‌ها در گوشه داخلی پلک بالا و پایین قرار گرفته که وظیفه تولید اشک را بر عهده دارد. این غدد قابل مشاهده هستند فقط کافی است گوشه چشمتان را به آرامی پایین بکشید و آن را ببینید.

کمربندی برای روده‌ها

پوست، استخوان و ماهیچه‌های شما از دیگر اندام‌ها محافظت می‌کنند. اما چه چیزی از این اندام‌ها محافظت می‌کند؟ دانشمندان عضو جدیدی به نام حاویه (Mesentery) در بدن انسان شناسایی کردند. حاویه در ناحیه‌ای قابل رؤیت از سیستم گوارشی پنهان شده بود.  حاویه که به مزانتر هم معروف است نوعی چین‌خوردگی در حفره‌ی شکمی است و وظیفه‌ی آن اتصال روده به دیواره‌ی شکم است. به لطف وجود مزانتر، تمامی اعضا در کنار یکدیگر بدون حرکت قرار می‌گیرند.

 

به عنوان ماهیچه راست کننده مو شناخته می‌شود

تاحالا هنگامی که سردتان می‌شود به موهای دستتان دقت کرده‌اید که چرا راست می‌ایستند؟ حتما برایتان جالب خواهد بود که بدانید در بدن اندامی وجود دارد که هنگامی که در سرما هستید یا احساس هیجان انگیزی به شما دست می‌دهد ماهیچه‌های کوچکی هستند که به فولیکول موی پستانداران متصل هستند و باعث راست ایستادن مو می‌شوند. آنچه در زبان عامیانه سیخ شدن مو نامیده می‌شود. انقباض ماهیچه راست‌کننده مو غیر ارادی است و به هنگام سرما، ترس و موارد دیگر صورت می‌گیرد. در سرما راست شدن موی تن باعث می‌شود تا هوا بین موها گیر بیفتد و گرمای بدن کمتر به بیرون نشت کرده و در بدن بماند. در برخی حیوانات مانند تشی، انقباضی ماهیچه و سیخ شدن موهای زبر بدن برای ترساندن درندگان انجام می‌گیرد. 

بزرگراهی در بدن برای جریان مایعات

دانشمندان از کشف عضوی ناشناخته از بدن انسان به نام اینترستیشیوم (Interstitium ) خبر می دهند. لایه‌هایی که مدت‌ها تصور می‌کردیم بافت پیوندی متراکمی هستند، در واقع یک سری قسمت‌های پر از مایعی ‌اند که با نام “میان‌بافت” می‌شناسیم. این اجزا زیر پوست، پوشش روده، ریه‌ها، عروق خونی و عضلات وجود دارند، و با اتصال به هم شبکه‌ای را تشکیل می‌دهند که با توری پروتئینی محکمی پشتیبانی می‌شود. آنچه تا پیش از این تصور می‌شد یک بافت هم‌بند بود که اکنون به صورت یک فضای باز مملو از مایع با شبکه‌ای از دسته‌های کلاژنی احاطه شده می‌باشد که اینترستیشیوم خوانده می‌شود.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن