چطور کودک بی‌ادب را کنترل کنیم؟

اختصاصی دنیاک: دیدن بی‌ادبی کودکان به ویژه برای والدین بسیار دشوار است. در چنین شرایطی ممکن است مادر با خود فکر کند که تمام زحمات او بر باد رفته است و نتوانسته از پس تربیت کودک بر بیاید. اما علت بی‌ادبی کودکان چیست و برای بهبود چنین وضعیتی چه باید کرد.

چرا کودکتان بی‌ادبی می‌کند؟

برای فهمیدن این موضوع باید خودتان را به جای او بگذارید و سعی کنید که کودکتان را درک کنید. برای این موضوع ابتدا نوع نگاه‌تان را به کودکتان تغییر دهید. وقتی کودکتان خودش را روی زمین می‌اندازد و جیغ و داد می‌کند، به جای اینکه او را دوست نداشتنی و اعصاب خرد کن بدانید، به این موضوع فکر کنید که کودکتان هنوز بسیار کم سن و سال و ناشی است. او هنوز برای کنترل رفتار خود به کمک شما نیاز دارد. کودک در چنین وضعیتی به دنبال اثبات کردن قدرت خود به شما می‌گردد و تصور می‌کند که با فریاد کشیدن، داد زدن و پرخاشگری می‌تواند اوضاع را به کنترل خود بیاورد. این رفتارها یعنی او به کمک شما بیشتر از همیشه نیاز دارد.

با کودک بی ادب چه کنیم؟

با کودک عصبانی و پرخاشگر نباید مانند خودش رفتار کنید. این کار باعث وخیم‌تر شدن اوضاع خواهد شد. در این شرایط سعی کنید از چند تکنیک ساده استفاده کنید. مثلا از کودک با زبان ساده بخواهید که سلول‌های سیاه عصبانیتش را با مشت زدن به یک بالشت کهنه خالی کند. می‌توانید از او بخواهید روی یک کاغذ هر چه می‌خواهد خط خطی کند و خشم‌‌اش را روی آن خالی کند. مهم این است که او بتواند خشم‌اش را مدیریت کند و مجبور نباشد آن را با بی‌ادبی خالی کند.

پس از فروکش کردن عصبانیت کودک چه کنیم؟

وقتی کودک روی اوضاع خودش مدیریتی ندارد، آموزش به او فایده‌ای ندارد. هرگاه مطمئن شدید که عصبانیت او فروکش کرده و دیگر بی‌ادبی نمی‌کند، آموزش را شروع کنید. با او همدلانه در مورد مشکلی که‌آزارش می‌داده صحبت کنید و به دنبال راه حل‌های رفع آن باشید.

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن