۴ باور غلط رایج درباره شارژ موبایل و تبلت

اختصاصی دنیاک: یکی از نگرانی‌های همیشگی ما از برق نکشیدن اتو یا لپ تاپ و خالی شدن شارژ گوشی برای شارژ مجدد است. آیا این باورها درست هستند؟ در این مطلب می‌خواهیم به همین سوال پاسخ بدهیم.

باور غلط اول: تلفن همراه را نباید از شب تا صبح به برق زد

با وجود باتری‌های لیتیومی می‌توانید با خیال راحت تلفن همراهتان را تا صبح به شارژ بزنید. اصلا از این بابت نگران نباشید، چرا که این باتری‌ها درون خودشان کنترل کننده‌ای دارند که پس از اتمام شارژ از ادامه شارژ شدن گوشی جلوگیری خواهند کرد. پس لزومی ندارد که فکر کنید گوشی شما ممکن است بترکد یا آتش بگیرد. فقط در صورتی که تبادل دمایی بین تلفن همراه و محیط مناسب نباشد و دستگاه نتواند دمای بالای خود در هنگام شارژ شدن را به محیط اطرافش منتقل کند از زدن گوشی به شارژ در طول شب خودداری کنید.

باور غلط دوم: برای شارژ مجدد باید حتما شارژ گوشی صفر شود

باتری‌های لیتیومی چرخه شارژی بسیار کمی دارند. مثلا محدودیت شارژ در گوشی آیفون ۵۰۰ بار است. چرخه شارژ کامل از صفر تا ۱۰۰ است. وقتی شما گوشی‌تان را در حالت ۹۰ درصد به شارژ می‌زنید، شما فقط یک دهم از آن چرخه را استفاده کرده‌اید. برای همین در طول روز می‌توانید چند بار دیگر گوشی‌تان را به شارژ بزنید تا یک چرخه کامل شارژ شود. جالب است بدانید که اگر شارژ گوشی شما همیشه بین ۴۰ تا ۸۰ درصد باشد عمر باتری گوشیتان زیاد می‌شود. قبلا گفته می‌شد که برای شارژ مجدد صبر کنید که گوشی شما به صفر برسد اما حالا باتری‌های لیتیومی امکان کالیبره کردن در درون خود دارند و نیازی به این کار نیست.

باور غلط سوم: نباید شارژر را در پریز رها کنید

معمولا گفته می‌شود که پس از استفاده از شارژر آن را از برق خارج کنید. چرا که به دلیل نوسات برق احتمال آتش سوزی وجود دارد. چنین اتفاقی به ندرت پیش می‌‌اید، پس کشیدن شارژر از برق خیلی هم ضروری نیست. البته اگر خانه شما هیچ سیستم ایمنی در برابر صاعقه ندارد، در خانه حیواناتی دارید که ممکن است سیم شارژر را گاز بزنند، نشت اب همسایه به درون خانه شما، خراب بودن شارژر وقتی که به لوازم شارژی وصل نیست و داغ شدن آن، حتما شارژر را از برق جدا کنید.

باور غلط چهارم: لپ‌تاپ‌ها در صورت اتصال همیشگی به برق خراب می‌شوند

همان قوانینی که درباره باتری لیتیومی تلفن همراه گفتیم درباره لپ تاپ نیز صدق می‌کند. باتری‌ها پس از شارژ شدن کامل، شارژ شدن را متوقف می‌کنند. اما توصیه می‌کنیم که حتما ماهی یکبار باتری لپ تاپ تان را خالی کنید و دوباره آن را شارژ کنید. مطمئن باشید که سالم ماندن لپ تاپ به خود شما بستگی دارد نه شارژر آن. داغ شدن بیش از حد لپ تاپ یا کار در وضعیت بد باعث آسیب رسیدن به دستگاه می‌شود.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن