وسایل ضروری برای اولین کویرنوردی

اختصاصی دنیاک: این فصل زمان مناسبی برای سفر به کویر است، اما اگر برای اولین بار به کویر سفر می‌کنید، باید بدانید که چه چیز همراه خود داشته باشید. در ادامه به این موارد می‌پردازیم.

آب مهم‌ترین و حیاتی‌ترین چیز

بی‌شک آب اولین چیزی است که باید آن را بردارید. کویرنوردی باعث تعریق زیاد می‌شود و آب زیادی از بدن از دست می‌رود. شما در طول یک روز کویرنوردی باید ۴ لیتر آب بنوشید. بنابراین حتما آب کافی برای خودتان و همراهانتان داشته باشید.

سایه بان

آفتاب سوختگی یکی از مشکلات اصلی کویرنوردی است. مخصوصا عصرها که خورشید به صورت عمودی می‌تابد و باعث آفتاب سوختگی می‌شود. بنابراین حتما یک سایه بان پایه دار همراه داشته باشید تا در مواقع استراحت زیر سایه آن بنشینید.

وسایل بهداشتی

شما در کویر نیز به وسایل بهداشتی نیاز دارید. مسواک، شامپوی سر، شامپوی بدن، خمیردندان، دستمال مرطوب و محلول بوگیر حتما همراه داشته باشید. همه این وسایل را درون یک کیف بگذارید که دسترسی به آن‌ها آسان باشد.

پتوی مسافرتی و زیرانداز

اگر می‌خواهید به مدت طولانی در کویر بمانید حتما زیرانداز و پتوی مسافرتی به کارتان خواهد آمد. در این مورد از زیراندازهای مخصوص کمپ زدن استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب

همراه داشتن کرم ضدآفتاب مثل آب ضروری است. حتما از کرمی استفاده کنید که از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی و اشعه UV مراقبت کند. شما هر چند ساعت یک بار باید کرم ضدآفتاب خود را تجدید کنید.

کوله پشتی مناسب سفر

کوله پشتی مناسب یکی از وسایل ضروری برای سفر است. در کوله پشتی سفرتان اب، جعبه کمک‌های اولیه و غذاهای سبک بگذارید. کوله پشتی انتخاب کنید که سبک وزن و به اندازه هیکل شما باشد. این کوله پشتی باید جایی برای محفظه آب نیز داشته باشد که دارای یک لوله تا نزدیک دهانتان باشد. به این ترتیب لازم نیست برای هر بار نوشیدن آب، بطری آب را از کوله پشتی خود خارج کنید.

اپلیکشن‌های موقعیت یاب

اپلیکیشن‌های آفلاین و آنلاین گوگل مپ در این باره خیلی مهم است. اپلیکیشن آفلاین Maps.me نیز در صورتی که به GPS دسترسی نداشته باشید، بسیار کاربردی است. اپلیکیشن Roadtrippers هم می‌تواند مکان‌های جذاب سفر را به شما نشان دهد.

عینک آفتابی مناسب

حتما عینک آفتابی مناسب برای محافظت از چشم در برابر اشعه خورشید و شن و ماسه به همراه داشته باشید. همراه داشتن عینک پلاریزه نیز بسیار کاربردی است. دقت کنید که عینکتان بند داشته باشد و درست اندازه سر شما باشد.

کلمن بزرگ

یک کلمن بزرگ همراه داشته باشید برای خنک نگه داشتن میوه‌ها، نوشیدنی‌ها، آب و مواد غذایی. یادتان باشد که حتما این کلمن را با قطعات یخ پر کنید.

لباس مناسب برای غلتیدن میان ماسه‌ها

حمام آفتاب و غلتیدن میان ماسه‌ها از بخش‌های جذاب کویرنوردی است. پس حتما برای این تفریحات لباس مناسب همراه داشته باشید.

صندل مخصوص پیاده روی در کویر

حتما پیش از سفر صندل مخصوص پیاده روی در کویر تهیه کنید. چرا که این صندل‌ها مقاومت زیادی دارند و به خوبی از پاهای شما مراقبت می‌کنند. این صندل‌ها باعث می‌شوند در طول مسیر اذیت نشوید.

چادر مناسب برای سفر به کویر

در سفر یکی دو روزه به کویر حتما نیاز به خواب و استراحت پیدا می‌کنید. برای این کار چادر مناسب کویر بخرید. چادری که شما را از گرما و اشعه‌های سوزان خورشید حفظ کند. چادرتان باید قابلیت جریان باد داشته باشد و پنجره‌های توری داشته باشد.

دستمال محافظ صورت

دستمال‌های نخی در بازار موجود هستند که می‌توانید از آن‌ها به عنوان سربند، ماسک، پرچم و نشانه استفاده کنید. نشانه برای مواردی کاربرد دارد که در وضعیت خطرناکی هستید و نیاز به کمک دارید.

حشره کش

بعضی حشرات کویر بسیار خطرناک هستند و می‌توانند باعث مرگ شما شوند. بنابراین برای مقابله با پشه‌ها و کنه‌ها حتما حشره کش قوی به همراه داشته باشید. همچنین شما می توانید از کرم‌ها و محلول‌های قوی برای محافظت از پوست خود در برابر حشرات نیز استفاده کنید.

دوش خورشیدی

دوش خورشیدی یک وسیله جالب و جدید برای دوش گرفتن در کویر است. این دوش از یک کیسه سیاه رنگ و لوله که سری دوش آب به آن متصل شده، تشکیل شده است. برای استفاده کردن از این دوش کیسه سیاه رنگ را پر از آب می‌کنید و اجازه می دهید که با انرژی خورشید گرم شود. سپس شیر آن را باز می‌کنید و دوش می‌گیرید.

شلوارک مخصوص سفر به کویر

برای پیاده روی در کویر باید شلوارکی داشته باشید که در آن کاملا راحت باشید و هوای گرم اذیتتان نکند. بنابراین حتما از یک شلوارک مناسب استفاده کنید. البته اگر احتمال آفتاب سوختگی می‌دهید، شلوار بپوشید. حتما لباسی تهیه کنید که از الیاف مصنوعی ساخته شده باشد و سریع خشک شود. همچنین برای اینکه گرما شما را اذیت نکند، دستمالی را مرطوب کنید و دورگردنتان قرار دهید.

وسایل ضروری دیگر

از دیگر وسایل ضروری می‌توان به حوله، دستمال توالت، چند دستمال، نوار چسب، درپوش‌های پوشاننده گوش، قطره چشم، منور دستی، دوربین باکیفیت و ظرف‌های نگهداری سوخت اشاره کرد.

 

 

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن