برای درمان سریع سرماخوردگی چه دارویی مصرف کنیم؟

اختصاصی دنیاک: معمولا داروهای سرماخوردگی علائم مربوط به بیماری‌ها را کاهش می‌دهند و فعالیت روزمره را راحت می‌کنند. بنابراین شما باید علائم سرماخوردگی را بشناسید تا بتوانید راهی برای تسکین آن پیدا کنید. علاوه بر این شما باید مواظب باشید که دو دارو را که حاوی عناصر مشترک با هم هستند، همزمان مصرف نکنید. چرا که دچار مشکلات بیشتری خواهید شد. در ادامه به شما می‌گوییم که برای هر کدام از دردهای سرماخوردگی چه دارویی باید مصرف کنید.

بهترین دارو برای درمان سردردهای شدید

برای درمان سردردهای سینوسی که یکی از نشانه‌های اصلی سرماخوردگی است، باید ابتدا بررسی کنید که این درد از انسداد سینوس‌ها ناشی شده یا از انسداد راه‌های هوایی بینی. ایبوپروفن یا ناپروکسن در این مورد دوای درد شماست. اگر دچار گرفتگی بینی شده‌اید پزودوافدرین گزینه خوبی است. البته مصرف دارو را در چند روز باید ادامه دهید تا حالتان بهتر شود.

بهترین دارو برای درمان آبریزش بینی

برای درمان آبریزش بینی داروی ضداحتقان حاوی پزودوافدرین مصرف کنید. این دارو ترشحات بینی شما را رقیق می‌کند و با کمتر شدن التهاب راه‌های هوایی بینی نفس کشیدن برایتان راحت می‌شود. فنیل افرین هم داروی دیگری است که برای رفع گرفتگی بینی مناسب است.

بهترین دارو برای درمان تب و بدن درد

تب و بدن درد به علت التهاب بدن به وجود می‌‌آید. پس شما باید التهاب بدنتان را کم کنید. تب و بدن درد را می‌توانید با ایبوپروفن درمان کنید. استامینوفن نیز در کاهش تب و بدن درد شما بسیار موثر است.

بهترین دارو برای درمان گلو درد و سرفه

اگر گلودردتان به خاطر سرفه است باید داروی حاوی دکسترومتورفان مصرف کنید. دکسترومتورفان کمک می‌کند که سیگنال‌های مغزتان که به بدنتان برای سرفه کردن فرمان می‌دهد، کنترل شود. این دارو باعث بهبود سرفه می‌شود اما گلودردتان خوب نمی‌شود. از دیگر داروهای حاوی دکسترومتورفان می‌توان به گایافنزین اشاره کرد. این عامل ترشحات گلویتان را رقیق می‌کند و باعث خلط دار شدن سرفه‌هایتان می‌شود. به این ترتیب باعث بهبود گلودردتان می‌شود.

بهترین دارو برای درمان سرماخوردگی کودکان و نوجوانان

درباره کودکان و نوجوانان حتما باید با پزشک مشورت کنید و از دادن دارو به صورت خودسرانه پرهیز کنید. وزن، میزان رشد، سن و علائم بیماری دوز داروهای فرزندتان را مشخص خواهد کرد. برای کودکان کمتر از ۶ ماه استامینوفن کافی است. سرفه، گلودرد و گرفتگی گلو نیز با روش‌های خانگی درمان می‌شود. استفاده زیاد از حد دارو برای کودکان عوارض جدی به دنبال دارد. داروهایی مثل ایبوپروفن، آنتی هیستامین و ضدسرفه‌ها برای کودکان دو سال به بالا توصیه می‌شود. برای بچه‌های بیشتر از یک سال نیز عسل به عنوان داروی ضدسرفه مفید است.

بهترین داروهای سرماخوردگی برای افراد دارای فشار خون بالا

برای افراد دارای فشار خون بالا داروهای ضداحتناق می‌تواند مضر باشد. توصیه شده که این افراد از داروهایی با عناصر زیر استفاده کنند. در مورد تداخل دارویی حتما با پزشکتان مشورت کنید.

  • پزودوافدرین
  • افدرین
  • فنیل افرین
  • نفازولین
  • اکسی متازولین

روش‌های طبیعی برای درمان سرماخوردگی

برای درمان سرماخوردگی خوب بخوابید و بدنتان را با نوشیدن آب و دمنوش هیدراته نگه دارید. از بخور آب داغ استفاده کنید. در اتاق تان دستگاه رطوب ساز یا یک کتری آب روی بخاری قرار دهید. از مکمل روی برای تقویت سیستم ایمنی بدنتان استفاده کنید. عسل طبیعی نیز گلویتان را نرم می‌کند و سرفه‌هایتان را کاهش می‌دهد. سیر نیز گلویتان را ضدعفونی می‌کند، استفاده از مکمل سیر و غرغره کردن سیر در این زمینه موثر است. فقط دقت داشته باشید که سیر خیلی تند نباشد. دقت داشته باشید که آنتی بیوتیک‌ها کمکی به درمان سرماخوردگی نمی‌کنند. این قرص‌ها فقط عفونت‌های باکتریایی را بهبود می‌بخشند. سرماخوردگی‌ها معمولا منشا ویروسی دارند. اگر به عفونت ثانویه باکتریایی دچار شده‌اید، خوددرمانی نکنید و نزد پزشک بروید.

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن