دنده مناسب برای پارک کردن خودروهای دستی را بشناسید

 اختصاصی دنیاک: معمولا پارک کردن خودروهای دستی به آسانی خودروهای اتوماتیک نیست و برای این کار باید چند کار را انجام داد. در خودروهای اتوماتیک این کار با کشیدن ترمز دستی و قرار دادن گیربکس در حالت p انجام می‌شود و راننده نیز مطمئن است که ماشین حرکتی نخواهد کرد. اما در ماشین‌های دستی کار به همین سادگی انجام نمی‌شود، این کار وقتی دشوارتر می‌شود که دنده مناسب برای پارک خودرو را نشناسید.

دنده مناسب برای پارک کردن معمولی خودرو چیست؟

اگر تصمیم دارید ماشین‌تان را در پارکینگ خانه پارک کنید، دنده یک یا دنده عقب بهترین انتخاب برای شماست. با این کار چرخ‌ها را به موتور وصل می‌کنید و باعث می‌شوید که خودرو هیچ حرکتی نکند. دنده عقب و دنده یک بیشترین ظرایب دنده را دارند که باعث چرخیدن بیشتر چرخ‌ها می‌شوند. البته در سطوح صاف می‌توانید از دنده‌های دیگر استفاده کنید و لازم نیست در این مورد وسواس به خرج دهید.

دنده مناسب برای پارک کردن در سراشیبی‌ها چیست؟

برای پارک کردن در سراشیبی‌ها کافی نیست که فقط دنده را در حالت یک یا عقب نگه دارید. بعضی شیب‌ها باعث حرکت خودرو می‌شوند. مخصوصا اگر موتور اتومبیل شما کوچک یا قدیمی باشد، در برابر  حرکت چرخ‌ها نمی‌تواند مقاومت کند. اگر کلاچ خودرویتان نیز خراب شده باشد، قرار دادن خودرو در دنده یک یا عقب کافی نیست. چرا که کلاچ خراب نمی‌تواند به خوبی اتصال بین موتور و چرخ‌ها را ایجاد کند. با تمام این شرایط توصیه ما این است که در پارک کردن در سربالایی‌ها از دنده یک استفاده کنید و هنگام پارک کردن در سراشیبی‌ها هم خودروی شما باید در دنده عقب قرار بگیرد. یادتان باشد که در هر دو وضعیت باید ترمز دستی ماشین را بکشید. در هنگام قرار دادن خودرو در دنده هم پدال ترمز و کلاچ را به صورت کامل فشار دهید.

نکات پایانی مهم

فرقی ندارد که ماشین شما در سطح صاف قرار دارد یا سراشیبی در هر حال باید در هنگام پارک کردن ماشین ترمز دستی آن را بکشید. برخلاف تصور معمول در سطوح صاف نیز اندکی زاویه وجود دارد و در چنین حالتی خودروی شما با یک فشار کم شروع به حرکت می‌کند. از کلاچ نیز غافل نشوید، در هنگام کشیدن ترمز دستی کلاچ را رها نکنید. اگر این کار را کنید، کنترل تمام وزن ماشین‌تان را روی ترمز دستی می‌گذارید و فشاری بر دیگر قطعات خودروی شما وارد نخواهد شد.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن