سفر به شهر زیرزمینی و رازآلود نوش آباد کاشان

اختصاصی دنیاک: سفر به قنات‌ها، غارها و دخمه‌ها همیشه همراه با حس دلهره و ماجراجویی است. مکان‌هایی که با حس خیال پردازی همراه است و گاهی حس می‌کنیم که بسیار از ما دور هستند. ولی هنوز هستند مکان‌هایی که با آن‌ها می‌توان به گذشته سفر کرد؛ یکی از این مکان‌ها شهر نوش آباد است که در ۱۴۰۰ سال قبل نوش آبادی‌ها برای نجات از شر بیگانگان آن را کنده‌اند و در آن مخفی شده‌اند. شما با سفر به این شهر زیرزمینی می‌توانید به دل تاریخ سفر کنید.

نوش آباد در سه کیلومتری آران و بیدگل و هفت کیلومتری کاشان قرار دارد. در ورودی شهر نوش آباد تابلوی ورودی شماره یک و ورودی شماره دو را می‌توانید ببینید. اگر از ورودی شماره دو وارد این شهر زیرزمینی شوید، وارد مکانی صحن مانند می‌شوید که که به مرکز آن محله تو ده گفته می‌شود و یک حسینیه نیز در آن‌جا قرار دارد. در اطراف این فضا خانه‌های قدیمی وجود دارد که نشان از وضعیت اقتصادی پایین ساکنان آن است. برای ورود به این شهرزیرزمینی باید بلیت تهیه کنید. نوش آباد بزرگترین شهر دستکند جهان است که دارای معماری متنوعی است.

نوش آباد دارای یک ورودی تنگ و باریک است که بوی خاک مرطوب و خنکای دلپذیری دارد. حالا می‌توانید یکی پس از دیگری تونل‌ها را پشت سر بگذارید. در نوش آباد دقت به جزئیات شگفت زده‌تان خواهد کرد. مردمی که در ۱۴۰۰ سال پیش تنها با قدرت بازو و برای نجات جان خود این شهر زیرزمینی را حفر کرده‌اند؛ شهری که دارای سیستم تهویه هوا، تله‌هایی برای سرگرم کردن دشمن و فضای خصوصی و عمومی برای پناه گرفتن است. فضایی که طبق بررسی‌های به عمل آمده بر اساس کاربری دفاعی ساخته شده است.

جالب است که بدانید در این معماری ۱۴۰۰ نیز فضاهایی برای افراد ثروتمند در نظر گرفته شده بود و خانواده‌های ثروتمند در زیر خانه‌های خود به زیرزمین هایی دسترسی داشته‌اند که فضایی همچون سوئیت‌های اختصاصی داشته است. علاوه بر این سیستم تهویه هوا نیز برای این شهر زیرزمینی در نظر گرفته شده که نفس کشیدن در عمق زمین را راحت می‌کند و تله‌هایی برای به دام انداختن یا کم کردن سرعت دشمن نیز به کار گرفته شده است. بعضی راه‌روهای این شهر فقط امکان ورود یک نفر را داراست، این شهر زیرزمینی دارای طاق‌هایی با ارتفاع متفاوت است که دشمن را گمراه کرده و باعث اصابت سر او به طاق می‌شود. همچنین این شهر راه‌های فرار زیادی نیز دارد که مخفی هستند. این شهر زیرزمینی در عمق ۴ تا ۱۸ متری زمین قرار گرفته است که در حال حاضر تنها بخش‌هایی از آن در دسترس است. این شهر نمناک طبقه پایینی شهر نوش آباد کاشان است که در هنگام حفر چاه آب و در اثر سقوط یکی از مقنی‌ها به داخل آن در سال ۱۳۸۳ به صورت اتفاقی کشف شد. در این شهر همه امکانات برای اسکان موقت ساکنان آن فراهم شده بود و از نظر سرویس بهداشتی، دسترسی به آب و غذا و سیستم روشنایی که با چراغ پیه سوز تامین شده، هیچ مشکلی وجود ندارد. این شهر زیرزمینی مکان امنی برای نجات ایرانیان از شر مغولان بوده است.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن