چطور وقت درس خواندن خسته و خواب آلوده نشویم؟

اختصاصی دنیاک: خیلی از ما در هنگام درس خواندن احساس خواب آلودگی و خستگی به سراغمان می‌‌آید. حسی که باعث می‌شود نتوانیم کارایی لازم را در هنگام درس خواندن داشته باشیم. حالا که در فصل امتحانات هستیم و لازم است که از فرجه‌ها نهایت بهره را ببریم، ما به شما پیشنهاداتی برای غلبه بر خستگی داریم.

نفس عمیق بکشید و آرام باشید

برای اینکه ذهن پر از استرس‌تان آرام شود، نفس عمیق بکشید و مدیتیشن کنید. یک مدیتیشن کوتاه ۱ دقیقه‌ای نتیجه شگفت آوری برای شما به همراه دارد. چند بار این کار را انجام دهید و با دم و بازدم آهسته آرامش را به خود هدیه دهید و کسالت را از خود دور کنید.

به جای قهوه آب بنوشید!

معمولا همه افراد در هنگام درس خواندن برای افزایش تمرکز و از بین رفتن حالت خواب آلودگی قهوه می‌نوشند. در صورتی که برخلاف تصور انرژی قهوه کوتاه مدت است و بازدهی شما به سرعت پایین می‌آید. پس در هنگام درس خواندن آب بنوشید و با این کار مانع خستگی مغز و بدن خود در هنگام درس خواندن شوید. نوشیدن ۱.۵ تا ۲ لیتر آب در طول روز شما را شگفت زده می‌کند. بنابراین حتما یک شیشه آب در کنارتان بگذارید و در هنگام استراحت از آن بنوشید. پاشیدن آب به صورت نیز در این مواقع می‌تواند موثر باشد.

پیاده روی کنید

یک پیاده روی نیم ساعته در طول روز نه تنها باعث افزایش بازدهی شما در درس خواندن می‌شود، بلکه برای سلامت شما نیز بسیار موثر است. پیاده روی در شادابی، کاهش استرس، از بین رفتن چاقی و پیشگیری از سرطان بسیار موثر است. پیاده روی باعث می‌شود که کارکرد ذهن شما بهتر شود و خستگی‌تان را از بین می‌برد.

موسیقی مورد علاقه‌تان را بشنوید

شنیدن موسیقی مورد علاقه بر روی یادگیری بسیار موثر است. قبل از شروع درس خواندن یا در هنگام درس خواندن موسیقی مورد علاقه تان را برای خودتان پخش کنید و با آن برقصید. به این ترتیب نه تنها حالتان بهتر می‌شود بلکه استرس از شما دور شده و برای درس خواندن انرژی پیدا می‌کنید. این راه حل را امتحان کنید تا ببینید که چطور بازدهی شما دوبرابر خواهد شد.

چند حرکت ورزشی ساده انجام دهید

لابد حالا می‌خواهید بگویید که انجام حرکات ورزشی بیشتر خسته‌تان خواهد کرد، باید بگوییم که شما سخت در اشتباه هستید. ورزش کردن انرژی شما را افزایش می‌دهد و تمرکز شما را بالا می‌برد. کمی بعد از نهار که دچار خواب آلودگی شدید، چند حرکت ورزشی ساده انجام دهید تا خواب آلودگی ظهر از شما دور شود. به جای اینکه یک جا بنشینید و خودتان را مجبور به درس خواندن کنید، حرکات کششی ساده انجام دهید. این کار باعث می‌شود در طول شب نیز خواب بهتری داشته باشید.

غذای سالم بخورید

در طول دوران امتحانات از خوردن غذاهای فست فودی و نودل پرهیز کنید. بدن خودتان را با چربی‌های سالم، سبزی و میوه‌های تازه در طول روز سرحال و شاداب نگه دارید. سعی کنید از خودن غذاهای چرب و سنگین به خصوص در شب خودداری کنید. کمک کنید تا بدنتان نیز بتواند با شما در دوران امتحانات همراهی کند.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن