۶ روش درمان واریس پا را بشناسید

اختصاصی دنیاک: وریدهای واریسی یا سیاهرگ‌ها به رگ‌های خونی گشادی گفته می‌شود که معمولا در پاها دیده می‌شوند. فشار مداوم و زیاد روی سیاهرگ‌ها باعث ایجاد دیواره رگ‌های خونی ضعیف شده و رگ‌های واریسی به وجود می‌آید. وریدهای واریسی معمولا در پای افراد بسیار بدشکل و عنکبوتی شکل هستند. واریس باعث ایجاد درد زیاد در هنگام راه رفتن و یا ایستادن فرد مبتلا می‌شود و در موارد ابتلای شدید به واریس می‌تواند زخم‌های واریسی ایجاد کند. در ادامه این مطلب راه‌کارهای درمان رگ‌های واریسی را به شما می‌گوییم. گرچه پیشنهاد ما به شما این است که در صورت طولانی شدن این بیماری حتما به پزشک مراجعه کنید.

عمل جراحی

در صورت بزرگ بودن وریدهای واریسی نیاز به عمل جراحی پیدا می‌کنید. این عمل جراحی معمولا با بیهوشی کامل انجام می‌شود. بیمارانی که تحت این عمل قرار می‌گیرند، معمولا نیاز به بستری شدن پیدا نمی‌کنند و همان روز ترخیص می‌شوند. در این جراحی عمل پیوند انجام خواهد شد و بیمار گاهی مواقع ممکن است دچار کبودی، درد و خونریزی شود. برای بهبودی کامل پس از عمل جراحی به ۱ تا ۳ هفته زمان نیاز است. در طول این دوران بیمار باید جوراب‌های واریسی پوشیده بپوشد.

درمان لیزیک

در این نوع درمان یک کاتتر به ورید بیمار واریسی وارد می‌شود. لیزری کوچک به وسیله کاتتر رشته و در بالای ورید واریسی قرار می‌گیرد. با استفاده از اسکن پزشک لیزر را به صورت کامل تا رگ انجام داده و آن را می‌سوزاند. این روش با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. از معایت این روش آسیب عصبی موضعی است که به مرور رفع خواهد شد.

 

استفاده از جوراب‌های واریس

جوراب‌های واریس برای درمان این بیماری بسیار مفید هستند. این جوراب‌ها با فشار یکنواختی که به پای بیمار وارد می‌کنند، گردش خون را تحریک و باعث کاهش درد و ورم پا می‌شوند. بیمار باید حتما از این جوراب‌ها در طول روز و طی انجام کارهای روزمره استفاده کند.

اسکروتراپی

در این روش یک نوع ماده شیمیایی به وریدهای واریسی کوچک یا متوسط تزریق می‌شود. این ماده شیمیایی این رگ‌ها را می‌سوزاند یا آن‌ها را می‌بندد. چند هفته بعد این وریدها محو می‌شوند. ممکن است، لازم باشد که برای یک ورید بیشتر از یک بار تزریق انجام شود.

بدنسازی و تمرین‌های آرام سازی

در شرایط بیماری رهایی از استرس بسیار مهم است. برای به دست آوردن آرامش می‌توان تمرینات ورزشی مناسب انجام داد و با این کار به گردش خون در رگ‌های واریسی کمک کرد. در هنگام تنش سعی کنید حواستان را با کارهایی مثل قدم زدن، خرید کردن و یوگا پرت کنید. سعی کنید پاهای خود را همیشه بالاتر از بدن خود قرار دهید به ویژه درباره رگ‌های واریسی. این کار را می‌توانید به سادگی و با تکیه دادن پاهای خود به مبل یا دیوار انجام دهید.  یادتان باشد که راه حل اصلی رفع رگ‌های واریسی ورزش کردن به ویژه پیاده روی است، هر چند این کار با درد همراه باشد.

روغن‌های آرامش بخش

در صورت ظاهر شدن رگ‌های واریسی روی پاهایتان می‌توانید آنان را با روغن گل رز یا روغن زیتون ماساژ دهید. این کار به کاهش درد ناشی از واریس کمک می‌کند، باعث بهبود گردش خونتان می‌شود و التهاب کبد را کم می‌کند. برای ماساژ دادن روغن‌ها می‌توانید به صورت مستقیم این کار را انجام دهید یا این روغن‌ها را در آب گرم بریزید و در آن بنشینید.

 

 

 

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن