اثر انگشت و موبایل جایگزین‌های جدید سوئیچ خودرو

اختصاصی دنیاک: شرکت خودروسازی هیوندا از سال آینده در خودروهایش اثر انگشت را جایگزین کلید خواهد کرد. جالب است بدانید که این سیستم شبیه باز کردن قفل صفحه‌های موبایل کار می‌کند و برای نخستین بار است که در یک ماشین به کار برده می‌شود. این قابلیت برای اولین بار در شاسی بلند سانتافه استفاده خواهد شد و در بازار چین فروخته می‌شود. به این ترتیب رانندگان می‌توانند فقط با اثر انگشت خود درهای ماشین را باز کنند و البته ماشین را روشن کنند. هیوندای از توسعه این سیستم در آینده روی ماشین‌های خود خبر داده است. به این ترتیب در آینده‌ای نزدیک ماشین‌های این شرکت می‌تواند با اثر انگشت راننده آینه، سیستم صوتی و صندلی را تنظیم کند. از مزایای این سیستم این است که هک کردن آن بسیار دشوار است و احتمال خطا در آن یک در ۵۰ هزار است؛ یعنی این سیستم از کلیدهای هوشمند فعلی پنج برابر امنیت بالاتری دارد.

در این بین خودروسازان دیگر هم به دنبال جایگزین کردن کلید در ماشین هستند. به عنوان مثال در مدل لوکس ولو مشتری می‌تواند کلید را به صورت سفارشی انتخاب کند و قابلیت ویژه این ماشین باز شدن درهای آن با تلفن همراه است. قابلیت باز کردن ماشین با تلفن همراه برای رانندگان بی ام و سری ۳ نیز در نظر گرفته شده است. کلید مجازی ماشین با بلوتوث به ماشین وصل می‌شود و تنها زمانی کار می‌کند که گوشی راننده روشن و نرم افزار روی آن فعال باشد. البته این سیستم در صورتی که راننده خودرو گوشی خود را گم کند، شارژ گوشی تمام شده باشد و یا برنامه روی گوشی غیرفعال باشد می‌تواند مشکل آفرین باشد. البته برای حل این مشکل نیز راه حل کارت کلید پشتیبان در نظر گرفته شده که استفاده از آن نیز بی‌دردسر نیست. چرا که راننده برای باز کردن در ماشین خود باید کارت کلید خودرو را به همه ستون‌های کنار صندلی ماشینش بکشد. برای شروع به کار دوباره ماشین نیز راننده باید این کارت را در پشت صندلی جلو، جایی که شرکت سازنده آن را تعبیه کرده، قرار دهد.

 

لندروور و جگوار نیز در این باره از رقبای خود جا نمانده‌اند. آن‌ها سیستمی را طراحی کرده‌اند که به واسطه آن رانندگانی که نمی‌خواهند از کلید برای باز و بسته کردن در ماشین خود استفاده کنند، می‌توانند با یک دستبند پلاستیکی درهای ماشین خود را باز و بسته کنند. برای این کار فقط کافی است رانندگان دستبند پلاستیکی را به دستگیره ماشین نزدیک کنند تا در خودرو باز شود.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن