۸ راهکار کاربردی برای غلبه بر عدم تمرکز در هنگام درس خواندن

اختصاصی دنیاک: همه ما در طول امتحانات ترم با درس‌هایی مواجه بودیم که علاقه‌ای به آن‌ها نداریم ولی باید هر طور شده آن‌ها را پاس شویم تا بتوانیم به اهداف بزرگترمان برسیم. این روزها که در فصل امتحانات هستیم، به شما روش‌های ساده‌ای را برای افزایش تمرکز در درس خواندن آموزش می‌دهیم.

فضا را برای درس خواندن مناسب کنید

یکی از عوامل بالا رفتن تمرکز برای مطالعه ایجاد محیط مناسب برای آن است. مثلا قاب‌ها، نشانه‌ها و وسایلی که می‌تواند حواستان را پرت کند از جلوی دیدتان بردارید. نور اتاق را در حالت مناسب قرار دهید و فضا را خالی و در سکوت قرار دهید. به دیگران بسپارید که از تردد بی‌مورد در اتاق شما خودداری کنند.

گوشی را خاموش کنید یا آن را از خودتان دور کنید

اولین قدم برای افزایش تمرکز خاموش کردن گوشی یا دور کردن آن از خودتان است. سر زدن مداوم به گوشی و چک کردن پیام رسان‌ها یا اینستاگرام باعث می‌شود که تمرکز شما از دست برود و نتوانید درس را به خوبی فرا بگیرید. یادتان باشد که به وجود آمدن وقفه در درس خواندن بیشترین ضربه را به شما می‌زند.

مطالب سخت را چطور یاد بگیریم؟

خواندن مطالب سخت که هیچ علاقه‌ای به آن ندارید، از بخش‌های طاقت فرسای درس خواندن است. برای اینکه بتوانید این مرحله را به خوبی رد کنید، برای خودتان وسایل کمک آموزشی جذاب مثل کلیپ آموزشی یا عکس و یا هر چیز دیگری تدارک ببینید. یادگیری به صورت بصری باعث افزایش کارایی شما می‌شود.

چند باره یک مطلب را بخوانید

برای اینکه بتوانید به خوبی یک مطلب را یاد بگیرید، چند بار آن را بخوانید. دفعه اول معمولا ذهنتان در برابر مطلب جدید مقاومت می‌کند اما در دفعات بعدی ذهن با مطلب هماهنگ می‌شود و این یادگیری و تمرکز را برای شما افزایش می‌دهد.

به خودتان جایزه بدهید

تعیین جایزه و پاداش برای خودتان در هنگام درس خواندن باعث ایجاد انگیزه قوی در شما می‌شود. برای همین حتما برای خواندن بخش‌های سخت برای خودتان یک پاداش خوب در نظر بگیرید. خوراکی خوشمزه یا چند دقیقه استراحت یا گوش دادن به موسیقی مورد علاقه می‌تواند از این موارد باشد.

 

درس خواندن را برای خودتان جذاب کنید

وقتی درس خواندن برای شما مثل یک بازی شود، می‌توانید تمرکز بیشتری داشته باشید و تعداد صفحات بیشتری بخوانید. با خودتان بگویید که یک صفحه را در چند دقیقه می‌توانید بخوانید، به درس خواندن هیجان دهید و سعی کنید شبیه به کودکی‌تان درس بخوانید. درس خواندن همراه با بازی و پاداش می‌تواند نتیجه معجزه آسایی به همراه داشته باشد.

چند دقیقه قبل از درس خواندن مراقبه کنید

مراقبه یا مدیتیشن چند دقیقه قبل از درس خواندن ذهن شما را آرام می‌کند. لازم نیست در این باره کارهای عجیب و غریبی بکنید، فقط چند دقیقه قبل از شروع درس خواندن ذهنتان را از افکار منفی خالی کنید و با جملات مثبت به نتیجه خوب امتحاناتتان فکر کنید.

هر چند دقیقه به خودتان استراحت بدهید؟

جالب است بدانید که مغز شما فقط به اندازه ۵۰ دقیقه کارایی دارد و سپس نمی‌تواند روی مطلب مورد نظر تمرکز کند. پس بعد از گذشت ۵۰ دقیقه به ذهنتان به مدت ۱۰ دقیقه استراحت دهید. فقط یادتان باشد که زمان استراحت شما بیشتر از این زمان نشود.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن