اینگونه رفتار کنید تا دیگران بیشتر به شما احترام بگذارند

اختصاصی دنیاک: محبوب بودن و مورد احترام واقع شدن بسیار ارزشمند است، صرف انجام دادن وظایف شما را محبوب نمی کند بلکه باید از ویژگی‌های شخصیتی خوبی نیز برخوردار باشید.

وقتی در موقعیت رهبری قرار دارید امری ضروری است که افرادی که با شما کار می‌کنند برایتان احترام قائل باشند. اما احترام هرگز داده نمی‌شود بلکه باید بدست آورده شود از همین رو باید رفتار مناسبی داشته باشید تا کسانی که اطرافتان هستند برای شما احترام قائل شوند. تیم یا گروه شما ممکن است به عادت کاریتان، هوش یا تواناییتان احترام بگذارند اما قطعا موارد بیشتری برای احترام گذاشتن وجود دارد. همه انسان‌ها احترام گذاشتن را می‌پسندند. اگر بتوانید در هرجایگاهی که در اجتماع هستید احترام لازم را دریافت کنید مطمئنا حس خوبی دارید و برنده هستید.  اگر فردی بخواهد که نزد دیگران قابل احترام باشد، لزوما نیاز به ثروت، مقام و وضعیت ظاهری فریبنده ندارد. میزان تحصیلات، دوستان و آشنایان مرتبط نیز همیشه احترام به همراه نمی آورد. اینجا در مورد احترام و نه چاپلوسی صحبت می‌کنیم. شاید یکی از دلایلی که شما را وادار به خواندن این مطلب کرده همین باشد. شاید ثروت، مقام و ظاهر مناسبی داشته باشید اما هنوز احساس می کنید که محترم شمرده نمی شوید. کجای کار شما اشتباه است؟ در واقع احترام نصیب افرادی می‌شود که با رفتار خود احترام دیگران را بر می انگیزند. اما چگونه رفتاری؟

در ادامه می‌خواهیم نکاتی را گوشزد کنیم که با رعایت و عمل کردن به آنها همیشه و بیشتر از قبل مورد احترام واقع می‌شوید بنابراین با ما همراه باشید.

مهربان باشید

سعی کنید ادب را سرلوحه خود قرار دارید و چه در محیط خانه با همسر و بچه‌ها و چه در بیرون که با دیگران برخورد می‌کنید فردی مودب باشید.  اینکه با همه آدم‌هایی که برخورد  می‌کنید مهربان باشید به حرف آسان است اما در عمل کمی امکان دارد سخت باشد مخصوصا زمانی که روز بدی را پشت سر گذاشته‌اید و حال و روحیه مساعدی ندارید. اما این را همیشه بخاطر داشته باشید اگر می‌خواهید با شما با احترام رفتار شود متقابلا باید به دیگران احترام بگذارید. لزومی ندارد برای با ادب بودن همیشه کارهای بزرگی انجام دهید همین که برخی کارهای کوچک را رعایت کردید دیگران از شما به عنوان فردی با ادب یاد می‌کنند. به عنوان مثال، هنگام ورود به یک کافی شاپ در را برای کسی که پشت سر شما قرار دارد باز کنید یا اجازه دهید اول دیگران وارد محل شوند. لبخند بزنید و برای هر خدمتی که دیگران در حق شما کردند از آنها تشکر کنید و اگر درخواستی از آنها دارید مودبانه از آنها تقاضا کنید.

محترمانه برخورد کنید

اگر می‌خواهید دیگران به شما احترام بیشتری بگذارند باید از برخی رفتارهای غیرمحترمانه مانند چشم غره رفتن، استفاده بیش از اندازه از تلفن همراه یا پرگویی کردن اجتناب کنید. نه تنها این اعمال نوعی بی احترامی به طرف مقابلتان است بلکه مانع ارتباط برقرار کردن بیشتر می‌شود و ممکن است یک شکاف همیشگی بین شما و دیگران ایجاد کند. بنابراین باید همیشه محترمانه برخورد کنید و شنونده خوبی برای دیگران باشید. هر کسی می‌خواهد که به او توجه شود حتی اگر با آنها موافق نیستید باید به آنها احترام بگذارید.بنابراین می‌بایست در همه حال با دیگران محترمانه برخورد کنید اگر دوست دارید مورد احترام بیشتر قرار گیرید.

شنونده خوبی باشید

گوش دادن همیشه یک فرآیند فعال می‌باشد و به هیج وجه منفعل نیست. سعی کنید با هرگونه فکر و نظری که در ذهن دارید به دیگران گوش دهید و واقعا بفهمید که دیگران در حال انتقال چه چیزی هستند. اغلب در مکالمات امروزی، سخنان یک فرد باعث می‌شود افکار شنونده تحریک شود و او هم داستان‌ها و حرف‌های مشابه آن را مطرح کند. به جای اینکه بخواهید مدام نظر دهید و حرف خودتان را بزنید سعی کنید از گوینده سوال کنید تا بدین وسیله او را بیشتر به حرف زدن تشویق کنید اینگونه است که او متوجه می‌شود شما شنونده خوبی هستید و برای حرف‌هایش احترام قائل هستید. وقتی این توانایی را در خود پرورش دهید نزد دیگران مهم و معتبر شناخته خواهید شد.

مفید واقع شوید

افراد زمانی مورد احترام واقع می‌شوند که همیشه به عنوان یک یاری دهنده باشند و دیگران روی کمک آنها حساب باز کنند. در واقع در مواقع نیاز به کمک دیگران بشتابند. بنابراین اگر می‌خواهید مورد احترام بیشتری واقع شوید همیشه در جستجوی فرصت‌های کمک باشید. مسئولیت پذیر باشید و کارها را بدون چشم داشت انجام دهید. اگر دیگران از شما تقاضای کمک می‌کنند سعی کنید درخواست آنها را قبول کنید. مفید بودن یکی از صفات بارز انسان‌های محترم است.

بهانه نیاورید

فعالیت‌های شما به جز در برخی موارد پیش بینی نشده، بر اساس انتخاب‌هایتان است. از همین رو هیچ دلیلی برای بهانه تراشی وجود ندارد. در واقع کارهای خودتان است پس باید قبول کنید. به عنوان مثال، اگر دیر کردید به این خاطر است که زمان خود را مدیریت نکردید. اگر کارتان هنوز به پایان نرسیده است شاید به این خاطر است که بر روی وظایف خود به خوبی تمرکز نکرده‌اید و مشغول به انجام کارهای غیرضروری شده‌اید. بنابراین اشتباهات را باید بپذیرید و دنبال بهانه نباشید و به جای اینکه در آن اشتباهات باقی بمانید به دنبال فرصت باشید که درصدد جبران آنها بربیایید.

An angry businessman, clenched his fists.

خشمگین نباشید

کنترل خشم یکی از اصول مهمی است که همیشه و در همه حال باید آن را رعایت کنید تا به دیگران صدمه نزنید. از همین رو توصیه می‌شود چند لحظه خشم خود را نگه دارید سپس کار خود را انجام دهید. در حالت خشم باقی نمانید، استرسی که در اثر خشمگین بودن به شما وارد می‌شود به سلامتی‌تان لطمه خواهد زد. به خود و دیگران اجازه دهید تا حال بهتری داشته باشید. سعی کنید دیگران را ببخشید و اشتباهات آنها را فراموش کنید. اینگونه دیگران با آرامش بیشتری در کنار شما خواهند بود و همواره به شما احترام می‌گذارند.

مشتاق تغییر باشید

لجوج بودن شما را به جایی نمی‌رساند. این را باید بپذیرید که تغییر همیشه جزئی از روند تکامل است. مهارت‌های رشد فردی را در خود پرورش دهید، به توانایی‌های خود بیفزایید و فعالیت جدیدی را امتحان کنید و رفتارهای غیر ارادی خود را بررسی کنید. این نکته را فراموش نکنید که بخاطر تلاشی که در جهت بهبود و بهتر شدن زندگی‌تان انجام می‌دهید خود را تحسین کنید. هنگامی به خود اقتخار کنید دیگران هم به شما احترام بیشتری خواهند گذاشت.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن