شیوه برخورد با انتخاب عشقی نامناسب فرزندان

دنیاک: این روزها که ازدواج سنتی هر روز کمتر می‌شود و دختران و پسران جوان معمولا خودشان برای زندگی مشترک‌شان تصمیم می‌گیرند، احتمال مخالفت خانواده نیز با این نوع ازدواج وجود دارد. معمولا پدر و مادر فرد مورد نظر را نمی‌پذیرند و جنگ و دعوای زیادی در خانه به وجود می‌آید. در این مطلب به شما می‌گوییم که چطور از وضعیت تنش زا دوری کنید و نقشی موثر در ازدواج فرزندتان داشته باشید.

چرا پدر و مادر با ازدواج فرزندشان مخالفت می‌کنند؟

در بسیاری موارد پدر و مادر به انتخاب فرزندشان اعتماد ندارد و البته این به اعتماد نداشتن آن‌ها نسبت به تربیت خودشان نیز برمی‌گردد. به همین دلیل آن‌ها تصور می‌کنند که فرزندشان انتخاب صحیحی نکرده است. دلیل دوم این است که پدر و مادر تصور می‌کنند، فرزندشان به دلیل عاشق شدن نتوانسته ایرادهای طرف مقابل را ببیند و بعدها در زندگی دچار شکست خواهد شد. تفاوت سلیقه نیز دلیل دیگری برای مخالفت پدر و مادر است. آن‌ها نمی‌توانند مثل یک دوست نسبت به فرزندشان باشند و درک کنند که دلیل انتخاب فرزندشان چیست. از طرف دیگر معمولا ملاک‌های خانواده با فرزندشان متفاوت است؛ ملاک‌های مثل وضعیت ظاهری، تمکن مالی، میزان تحصیلات و مواردی از این دست.

دوست فرزندتان باشید

در این موارد والدین ابتدا باید توجه داشته باشند که دوستی با فرزند بهترین راه حل است. به او فرصت بدهید که حرف‌هایش را دوستانه و بدون هیچ ترسی به شما بزند و از دلایل انتخابش بگوید. اگر در مقابل این مسئله بایستید آن را تبدیل به یک موضوع حل نشدنی و سخت خواهید کرد. این راهکار باعث می‌شود علاوه بر اینکه فرزندتان حرف‌هایش را با شما بازگو می‌کند، شما نیز با او صحبت کرده و دلایلتان را بیان می‌کند. راه گفتگو را در این مواقع باز بگذارید تا حرف‌های شما نیز شنیده شود و بتوانید به فرزندتان نکات لازم را یادآوری کنید.

صبور باشید

در هر حال شما نمی‌توانید فرزندتان را مجبور به کاری کنید که علاقه‌ای به انجام آن ندارد. او به هر حال تصمیمش را گرفته. شما فقط وظیفه دارید که راه درست را به او نشان دهید اما این را بدانید که به هر حال او دیر یا زود متوجه اشتباهش درباره انتخابش خواهد شد. البته اگر واقعا اشتباه کرده باشد. بهتر است که در مورد انتخاب فرزندتان حامی او باشید، به او بگویید که با انتخابش کمی مشکل دارید اما از اینکه توانسته همسر آینده‌اش را انتخاب کند، خوشحال هستید. به او بگویید که در این باره از او حمایت می‌کنید و در هر حالی پشت او هستید. مطمئنا فرزند شما با شنیدن این سخنان متعجب خواهد شد ولی وقتی متوجه شود که از سوی شما در این باره قضاوتی صورت نمی‌گیرد، بیشتر به تصمیمش و عواقبت آن فکر خواهد کرد.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن