عادت‌هایی که باید به کودکان بیاموزیم

دنیاک: برای اینکه فرزندی ادب و اخلاق خوب داشته باشیم، نیاز است که از کودکی نکاتی را به او آموزش دهیم. مطمئنا آموزش در کودکی باعث نهادینه شدن این عادت‌ها در او می‌شود. در ادامه لیستی از عادت‌های خوبی که باید به فرزندتان آموزش دهید را برایتان آورده‌ایم.

کودکتان را بی طرف تربیت کنید

برای این مورد لازم است که ارتباط او را با دوستانی از فرهنگ‌ها و سطوح مختلف جامعه تقویت کنید. او باید یاد بگیرد که تفاوتی میان فقیر و غنی، رنگین پوست و سفید پوست و افرادی با نژاد مختلف وجود ندارد. به او یاد بدهید که به تمام انسان‌ها به دیده احترام نگاه کند.

دوستی با حیوانات را به آن‌ها آموزش دهید

معمولا کودکان در ارتباط با حیوانات یا حالت تدافعی به خود می‌گیرند و یا حالت دوستانه. کودکتان را با حیوانات اهلی آشنا کنید و به آن‌ها آموزش دهید که نباید آسیبی به این حیوانات برسانند. یادتان باشد که او را با حیوانات وحشی نیز آشنا کنید تا از خطرات احتمالی در امان بماند. برای این کار می‌توانید از باغ وحش و مستندهای حیوانات کمک بگیرید.

 

آن‌ها را درگیر ورزش کنید

حتما به صورت روزانه کودکتان را درگیر یک ورزش کنید. کاری کنید که او لذت ورزش کردن را بچشد. او را در کلاس ورزشی که دوست دارد، ثبت نام کنید تا هم دوستان جدیدی پیدا کند و هم مشغول ورزش شود. یادتان باشد که نباید کودکتان را درگیر گرفتن مدال و قهرمانی کنید. بگذارید کودکتان در ورزش مسیر خودش را پیدا کند.

تهمت نزنید و از دیگران بدگویی نکنید

در مقابل دیدگان کودک از فامیل یا دوستان بدگویی نکنید و به آن‌ها تهمت نزنید. اگر کودکتان هم خواست این کار را بکند، جلوی او را بگیرید. سعی کنید همیشه راستگو باشید و با اعمالتان به کودک دروغگویی را آموزش ندهید. حتی اگر قرار است این موضوع در جایی به ضررتان تمام شود، باز هم راستگویی را انتخاب کنید.

صبور بودن را به کودکتان بیاموزید

مهم است که کودکتان صبور بودن را یاد بگیرد و نخواهد که هر چیزی را به سرعت، به دست بیاورد. به خصوص در دنیای فعلی که همه چیز به سرعت پیش می‌رود و دنیا پر از استرس است. او را تشویق به انجام کارهایی مثل باغبانی، آشپزی و ماهگیری کنید. کارهایی که برای دیدن نتیجه آن‌ها به صبوری نیاز است.

قدردانی از دیگران

به کودکتان بیاموزید که در برابر کسانی که برایش زحمت می‌کشد، قدردان باشد. به او بگویید که نیاز نیست آن کار حتما خیلی بزرگ باشد. همین که برای او انجام شده پس نیاز به قدردانی است. به او عادت قدردانی از پروردگار را نیز بیاموزید. دعا کردن و نماز خواندن عادت‌های خوبی است که کودکتان می‌تواند با آن‌ها از خدا سپاسگذاری کند.

 

عادت‌های بهداشتی ضروری

حتما به کودکتان آموزش دهید که وقتی از بیرون به داخل خانه آمد، دستانش را بشوید. شستن دست‌ها پس از بازی کردن یا آمدن از مهد یک امر ضروری است و باعث جلوگیری از بیماری‌ها می‌شود. عادت مسواک زدن را نیز به کودک یاد بدهید تا دندان‌های کودکتان در بزرگسالی سالم بماند. می‌توانید با شعر خواندن و بازی‌های مختلف او را به مسواک زدن تشویق کنید. پاک کردن گوش نیز از عادت‌های لازم برای کودکان است. این کار به خصوص بعد از استحمام بسیار ضروری است. تا وقتی که فرزندتان کوچک است، خودتان می‌توانید آن را برایش انجام دهید تا به مرور یاد بگیرد و خودش این کار را انجام بدهد.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن