چطور بر استرس شب امتحان غلبه کنیم؟

اختصاصی دنیاک: چیزی به آغاز فصل امتحانات باقی نمانده و در این بین آزاردهنده‌ترین مساله استرس قبل و در حین امتحان است. در این مطلب به شما راهکارهای کنترل اضطراب شب امتحان را آموزش می‌دهیم تا شما بتوانید آزمون خوبی را پشت سر بگذارید.

اضطراب دشمن شما نیست

وقتی به اضطراب قبل از امتحان فکر می‌کنید، آن را یک دشمن و مانع اصلی بر سر راه موفقیت‌تان می‌بینید، در صورتی که اضطراب انقدرها هم بد نیست. بله! اگر اضطراب باعث بی‌خوابی، کم شدن اشتها و فراموش کردن آنچه برای امتحان یاد گرفته‌اید شود قطعا بد است. اما به یاد داشته باشید که شما می‌توانید از آن به عنوان یک عامل پیشرفت استفاده کنید. سعی کنید طرز فکرتان درباره اضطراب را تغییر دهید و آن را یک عامل مثبت برای رسیدن به اهدافتان بدانید. فقط کافی است با اضطراب کنار بیایید تا درهای موفقیت به روی شما باز شود.

برنامه ریزی داشته باشید

نداشتن برنامه ریزی باعث خستگی و اضطراب مضاعف شما می‌شود. شما باید برای درس خواندن برنامه ریزی داشته باشید. مطالبی که باید بخوانید را طبقه بندی کنید. ابتدا سراغ درس‌های مهم بروید. سپس یادداشت‌هایی که قبلا سر کلاس جزوه برداری کرده‌اید را بخوانید و در انتها سراغ مرور درس‌ها بروید. مرور درس‌ها باید به نکات مهم محدود شود، خیلی مهم است که در این مورد درس‌ها را خلاصه برداری کرده باشید.

 

غذای سالم بخورید

آنچه تحقیقات نشان می‌دهد، این است که وقتی فردی دچار استرس می‌شود به خوردن غذاهای ناسالم روی می‌آورد. این باعث می‌شود که اضطرابتان در طول امتحان بیشتر شود و نتوانید نتیجه خوبی در امتحان بگیرید. بنابراین حتما غذاهای سالم بخورید و از خوردن غذاهایی که اضطراب را افزایش می‌دهد، خودداری کنید.

خواب کافی داشته باشید

بی‌خوابی یا کم خوابی اضطرابتان را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود امتحان‌تان را خراب کنید. از طرف دیگر اگر کمتر بخوابید، استرس شما بیشتر می‌شود و خستگی نیز باعث افزایش استرس شما می‌شود. پس حتما به موقع و خوب بخوابید. علاوه بر این ورزش کردن نیز باعث کاهش اضطراب شما می‌شود. در ایام امتحانات ساعتی هر چند کوتاه را به پیاده روی یا دویدن اختصاص دهید.

به آینده فکر نکنید

در زمان امتحانات از فکر کردن به آینده و نتیجه امتحانات پرهیز کنید. بعضی دانشجویان انقدر غرق در نتیجه امتحانشان می‌شوند که از اصل موضوع فارغ می‌شوند. سعی کنید در دوران جیره امتحانات به زمان اکنون توجه داشته باشید. برای تمرکز بیشتر به بیرون از خانه بروید، اطرافتان را خوب ببینید، به طبیعت و رنگ‌ها دقت کنید و وزیدن باد روی صورتتان را خوب حس کنید. به این ترتیب اعصاب‌تان آرام شده و می‌توانید تمرکز بیشتری پیدا کنید.

 

بدبین نباشید

مدام انرژی منفی ندهید و اعتماد به نفس را از خودتان نگیرید. به خودتان انرژی مثبت بدهید و حتما این نکته را یادآوری کنید که من از پس این امتحان بر می‌‌آیم. خودتان را دست کم نگیرید و این نکته را مدام به خودتان بگویید که لحظات سخت تری را نیز پشت سر گذاشته‌اید و در این شرایط نیز می‌توانید موفق شوید.

اگر هنوز اضطراب دارید…

اگر هنوز اضطراب دارید و نتوانستید به آن غلبه کنید، بدترین حالت ممکن را برای امتحانتان تصور کنید. اینکه در امتحانتان موفق نشوید و مجبور شوید دوباره امتحان بدهید. چه اتفاقی می‌افتد اگر این طور شود؟ واکنش دیگران چه خواهد بود؟ حالا می‌بینید که آنقدرها هم شرایط سیاه و بد نیست و می‌توانید مثل قبل از پس آن بربیایید.

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن