سریال بانوی عمارت در کدام شهر فیلمبرداری شده است؟

 دنیاک: خانه طباطبایی ها؛ این اسم حتما برایتان آشنا است. حتی اگر تا به حال به کاشان سفر نکرده باشید باز هم به احتمال زیاد شنیده‌اید که در این شهر خانه‌های باشکوه تاریخی وجود دارد که خانه طباطبایی‌ها عروس آنها شناخته می شود. سریال بانوی عمارت که سریال بسیار پرمخاطبی نیز هست در این خانه فیلمبرداری شده است.

خانه طباطبایی ها همانجایی است که به لوکیشن سریال بانوی عمارت تبدیل شد و در واقع خانه شازده ارسلان قاجار آنجا بود. این خانه که در خیابان علوی کاشان قرار دارد، در واقع در محله‌ای تاریخی که به‌عنوان سلطان امیراحمد شناخته می‌شد قرار گرفته و بقعه مطهر امامزاده سلطان امير احمد(ع) از فرزندان امام موسی كاظم (ع) کنار آن است.

این خانه بسیار بزرگ است اما وسعت ۴۷۳۰ مترمربعی  تنها ویژگی آن نیست . قبل از این‌که با ویژگی‌های این بنای تاریخی آشنا شوید درباره سازنده و مالک آن بدانید:

حاج سيد جعفر طباطبايی تاجر بین المللی فرش بود که در نظنز به دنیا آمده و در کاشان زندگی می‌کرد.  او که با تجار روسیه و هند مراودات مالی داشت در سال ۱۲۵۰ هجری قمری تصمیم گرفت خانه‌ای بی‌نظیر برای خود و خانواده‌اش بسازد. برای همین از استاد علی مريم، معمار برجسته دوره قاجار کمک گرفت و این استاد هنرمند خانه را در ۱۰ سال ساخت.

استاد علی مریم برای ساخت خانه طباطبایی‌ها کارهای منحصر به فردی انجام داد از جمله این‌که تمام اجزای خانه متقارن است. او حیاط خانه را در گودالی به عمق حدود یک متر ساخت و سپس بنا را در سه بخش مجزا طراحی کرد البته هر سه قسمت خانه با هم در ارتباط است.

این خانه باشکوه ۴۰ اتاق، ۴ سرداب (زیرزمین) و ۳ بادگیر دارد. این خانه همچنین ۴ حیاط دارد که حياط مرکزی متعلق به قسمت بيرونی و دو حياط متعلق به اندرونی و يک حياط متعلق به خدمه است.

قسمت اندرونی خانه شامل اتاق پنج دری ساده در مرکز و دو حیاط در دو طرف آن  و قسمت بیرونی خانه شامل تالار بزرگ (اتاق شاه نشین) در مرکز با نورگیرها و پنجره‌های مشبک رنگی و پنجره‌های کناری دو جداره است. همان طور که در سریال بانوی عمارت دیده‌اید این اتاق تزیینات نقاشی و آیینه‌کاری و گچ‌بری‌های جالب دارد.

اگر به کاشان رفتید حتما سری به خانه طباطبایی‌ها بزنید و آنجا را از نزدیک ببینید.

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن