چگونه یک کودک حرف گوش کن داشته باشیم؟

اختصاصی دنیاک: شیوه رفتار با کودکان حرف گوش نکن، معمولا بسیار دشوار است، مخصوصا وقتی که بر کار اشتباه خودش تاکید داشته باشد. در این مطلب به شما جملات و کلماتی را آموزش می‌دهیم که به وسیله آن‌ها یک کودک حرف گوش کن داشته باشید. البته توجه داشته باشید که باید از استفاده بعضی کلمات نیز خودداری کنید.

وقتی کودکتان در حال گریه کردن است به او نگویید «گریه نکن»

یادتان باشد که وقتی کودکتان در حال گریه کردن است، هرگز به او نگویید «گریه نکن» این باعث می‌شود که بیشتر از قبل گریه کند. چون کودکتان تصور می‌کند که متوجه مسئله‌ نشده‌اید و این بیشتر آزارش می‌دهد. یک راه حل ساده برای کنترل کردن وضعیت این است که با احساسات او همراه شوید و سعی کنید با او همدلی کنید. از او بپرسید که چه موضوعی باعث ناراحتی‌اش شده و چرا گریه می‌کند؟ به حرف‌هایش خوب گوش بدهید و از او بخواهید آرامشش را حفظ کند و نفس عمیق بکشد.

«گوش کن» هیچ وقت جوابگو نیست!

هرگز به کودکتان نگویید «به من گوش کن» کودکی که به تازگی راه رفتن را یاد گرفته تصوری از این موضوع ندارد. او اصلا نمی‌داند گوش کردن یعنی چه؟ برای همین حتما ساعاتی از روز را صرف آموزش این موضوع به او کنید. از او بخواهید صداهای اطرافش را گوش بدهد و برایتان بگوید که چه صداهایی می‌شنود. این آموزش را به صورت بازی می‌توانید انجام دهید تا برای او جذاب تر باشد. مثلا به جای اینکه بگویید «گوش کن! و بی لباس در خانه قدم نزن» به او بگویید «به مامان نشون بده چطوری لباس‌هات رو می‌پوشی» یعنی جمله را به صورت مثبت و غیرمستقیم تغییر دهید تا نتیجه دلخواهتان را کسب کنید.

وقتی کودکتان به جای «نکن» حتما آن کار را انجام می‌دهد!

این کلمه پرکاربردترین کلمه برای والدین است و همیشه با اینکه از آن جوابی نمی‌گیرند، باز هم از آن استفاده می‌کنند. می‌دانید که وقتی به کودکتان این کلمه را می‌گویید او آن را به صورت «بکن» می‌شود و حتما آن کار را انجام می‌دهد یا کنجکاو می‌شود که آن کار را انجام دهد. در این مورد هم حتما از جملات مثبت استفاده کنید به جای گفتن «از پله‌ها بالا نرو» بگویید «اینجا کنارم بمان»

یک نکته آخر

البته گاهی اوقات و در بعضی شرایط که جمله مناسبی پیدا نمی‌کنید، گفتن این جملات اشکالی ندارد ولی یادتان باشد که همیشه استفاده از جملات مثبت و همدلانه از کودک شما یک بچه حرف گوش کن می‌سازد.

 

 

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن