چگونه در اولین زمستان از نوزادمان مراقبت کنیم؟

اختصاصی دنیاک: اولین زمستان فرزندتان فرا رسیده است و شما خیلی دوست دارید در هوای برفی زمستانی به بیرون بروید و کمی قدم بزنید. اما انجام این کار با نوزاد بسیار مشکل است. چرا که نوزادان نمی‌توانند دمای بدن خودشان را با هوای زیر صفر زمستان هماهنگ کنند. پس پیشنهاد ما این است که کمی صبر کنید و در سال‌های بعد از این فصل لذت ببرید. اما به هر حال بیرون رفتن در هوای سرد امری ناگزیر است، پس باید به نکات پوششی نوزاد بسیار توجه کرد. در ادامه نکاتی را برای پوشش هر چه بهتر نوزادتان به شما آموزش می‌دهیم.

دست و پای نوزادتان را کاملا گرم نگه دارید

یادتان باشد که دست و پای نوزادتان به خوبی باید پوشانده شود. برای لباس‌ هم بهتر است که به صورت لایه لایه لباس‌های زمستانی را به او بپوشانید. ابتدا لباس نازک‌تر یا سرهمی، روی آن یک لباس گرم‌تر و در پایان نیز او  را در میان پتو بپیچید. این نوع لباس پوشیدن باعث می‌شود بتوانید در نقاط مختلف و بنا به دمای بدن کودک به سادگی لباس‌هایش را تغییر دهید. اگر در جایی قرار گرفتید که نوزاد احساس گرما کرد، از لباس‌های او کم کنید و اگر احساس سرما کرد، لباس‌های دیگری نیز به او بپوشانید.

لباس‌ ضخیم نوزاد را در خودرو در بیاورید

وقتی نوزاد را روی صندلی مخصوص به خودش در خودرو قرار می‌دهید، حتما کت ضخیم یا لباس ضخیم او را از تنش در بیاورید. چرا که در مواقع تصادف کت میان نوزاد و کمربند ایمنی‌اش فاصله ایجاد می‌کند و سلامتی او را به خطر می‌اندازد. پس بهتر این است که نوزادتان را با لباس مناسب روی صندلی قرار دهید و سپس یک کت یا پتو روی او بیندازید.

در این وضعیت بی‌خیال بیرون رفتن شوید

وقتی دمای هوا زیر صفر درجه است و باد می‌وزد و برف نیز در حال باریدن است، بهتر است که نوزادتان را از خانه بیرون نبرید. اما اگر چاره‌ای به جز بیرون بردن او ندارید، نکاتی که گفتیم را حتما رعایت کنید. یادتان باشد که در چنین شرایطی مدام باید وضعیت نوزاد را چک کنید. اگر صورت او قرمز شده و خیلی نق می‌زد یعنی گرم‌اش شده است. اگر وقتی دست روی پوست صورتش می‌کشید، سرد است و گریه می‌کند، یعنی احساس سرما می‌کند.

 

از چه وسیله‌ای برای بیرون بردن نوزاد استفاده کنیم؟

استفاده از کالسکه نیز ایده خوبی است به شرطی که برف زیادی نباریده باشد و احتمال سر خوردن روی آن نباشد. یادتان باشد که حتما کلاه و جوراب به او بپوشانید. اگر از وسایلی استفاده کنید که نوزاد را به شما متصل می‌کند، حتما چک کنید که راه تنفس او بسته نباشد. هرگز وقتی لباس ضخیم به نوزاد پوشانده‌اید سر او را به سینه‌تان فشار ندهید، چرا که باعث قطع شدن راه تنفس وی می‌شود.

در خانه به نوزاد چه بپوشانیم؟

دمای هوا در خانه نباید به صورتی باشد که رطوبت هوا از بین برود. بهترین دما برای داخل خانه بین ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد است. به کودکتان در خانه نیز لباس‌های گرم بپوشانید و او را در جای گرم بخوابانید. یادتان باشد که بالا بردن زیاد دمای خانه علاوه بر خشک شدن پوست نوزاد ممکن است باعث مرگ ناگهانی او نیز بشود. اگر پوست کودکتان خشک شد، او را به حمام ببرید و در آب گرم بشویید. دقت داشته باشید که آب حتما گرم باشد نه داغ. برای استفاده از مرطوب کننده‌ها نیز با پزشک کودک مشورت کنید.

در شرایط سرمازدگی چه کنیم؟

اگر کودکتان دچار سرمازدگی شد، وقتی او را به خانه آوردید دست و پای او را نمالید. بلکه با لیف یا حوله گرم به آهستگی روی پوست او بکشید. لباس‌های او را عوض کنید و لباس‌های خشک و تمیز به او بپوشانید. اگر نوزادتان به محرک‌ها پاسخ نداد و لب و دستان او کبود شد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن