چطور به افراد افسرده کمک کنیم؟

اختصاصی دنیاک:‌ افسردگی یکی از بیماری‌های شایع این روزهاست. متاسفانه این بیماری به گونه‌ای پیش می‌رود که افراد نزدیک و اقوام فرد مبتلا نیز در معرض ابتلا به آن قرار می‌گیرند. معمولا اقوام نزدیک به کسانی که افسردگی دارند، دچار سردگمی و اضطراب می‌شوند که چطور می‌توانند به فرد مبتلا کمک کنند. شما در مرحله اول باید به فرد نشان بدهید که برای کمک به او تلاش می‌کنید و لازم نیست او درد و رنجش را به تنهایی تحمل کند. در ادامه درباره شیوه‌های کمک به افراد افسرده بیشتر بخوانید.

با تحکم با فرد افسرده صحبت نکنید

لازم است که علائم افسردگی را بشناسید و به فرد افسرده نیز این علائم را یاد دهید. البته در مواردی که افسردگی خفیف است فرد به تنهایی نمی‌تواند بیماری را تشخیص دهد و باید به روانشناس مراجعه کند. در افسردگی شدید معمولا زندگی فرد مختل می‌شود و در بقیه موارد افسردگی علائمی همچون عصبانیت، ناراحتی‌های همیشگی، بی‌حالی، احساس پوچی و تمایل به صحبت و فکر کردن به مرگ همراه است. مهم است که شما نسبت به فرد افسرده دلسوز باشید. هرگز به او تحکم نکنید که “بس کن” یا “تمومش کن” صبور باشید و حرف‌های او را با حوصله بشنوید. لازم نیست در هنگام شنیدن حرف‌هایش نظر کارشناسی بدهید و یا او را به مثبت نگری تشویق کنید، فرد افسرده قادر به چنین کاری نیست.

به او بگویید که نگرانش هستید

با فرد افسرده صحبت کنید و سر صحبت را با جملاتی مثل “من نگرانت هستم” “میبینم که خوب غذا نمی‌‌خوری و استراحت نمی‌کنی” بیان کنید. مطمئنا فرد در بسیاری موارد متوجه می‌شود که چیزی از درون او را آزار می‌دهد ولی قادر به کنترل آن نیست. بنابراین او را تشویق کنید که نزد روانشناس برود و برای درمان افسردگی‌اش زمان بگذارد.

به فرد افسرده بگویید که خجالت زده نباشد

افراد افسرده معمولا خجالت زده هستند و سعی می‌کنند بیماری‌شان را پنهان کنند. به آن‌ها اطمینان دهید که این بیماری نیز مثل باقی بیماری‌هاست و یک عیب یا نقص شخصیتی محسوب نمی‌شود. از طرفی دیگر به آن‌ها بگویید که افسردگی می‌تواند دلایل بیولوژیکی داشته باشد. این بیماری می‌تواند به افراد دیگر خانواده سرایت کند یا ارثی باشد. در این مواقع فرد افسرده در شرایط از دست دادن عزیزانش، طلاق یا وقت از دست دادن شغل به افسردگی مبتلا می‌شوند.

 

اگر فرد آسیب دیده از اعضای خانواده شماست…

اگر فرد مبتلا به افسردگی از اقوام شماست، حتما او را تشویق به رفتن نزد مشاور کنید. علائم او را یادداشت کنید و در صورتی که مشاور از شما درخواست کرد، با او در جلسات درمان شرکت کنید. می‌توانید درباره رژیم غذایی، ورزش و توصیه‌های دیگر روان‌کاو نیز با او همراهی کنید. معمولا فردی که دچار افسردگی است، می‌خواهد که تمام این کارها را انجام دهد ولی توانایی انجام آن را ندارد. پس در انجام موارد درمانی به او کمک کنید.

مراقب موارد اورژانسی باشید

معمولا افراد افسرده به خودکشی و مرگ بسیار فکر می‌کنند. نگران نباشید و در این باره با آن‌ها صحبت کنید. دانستن این موضوع به درمان آن‌ها کمک خواهد کرد. اگر فرد تائید کرد که به خودکشی فکر می‌کند، یعنی وضعیت او اورژانسی است و سریعا باید برای درمان او اقدام شود.

امید داشته باشید و امید بدهید

افراد افسرده دچار ناامیدی زیادی هستند که البته با شروع روند درمان کمرنگ می‌شود. در این شرایط سعی کنید شما نیز امید خود را از دست ندهید و در تمام مراحل درمانی به او امید بدهید. افراد افسرده به مرور و در روند درمان حالشان بهتر خواهد شد و می‌توانند به زندگی برگردند.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن