پیشنهاداتی برای داشتن یک شب یلدای جذاب و به یادماندنی

اختصاصی دنیاک: امشب یلداست، شبی که در آن خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند و پایان فصل پاییز و آغاز فصل زمستان را جشن می‌گیرند. اما شب یلدای امسال، با یلداهای گذشته یک تفاوت اساسی دارد و آن هم وضعیت بد اقتصادی، تورم و گرانی در بازار است. این شرایط نمی‌تواند باعث شود که یک یلدای خاطره انگیز برای خانواده‌مان نسازیم. در ادامه شما را با راهکارهایی برای داشتن یک یلدای جذاب و به یادماندنی آشنا می‌کنیم.

خریدهای شب یلدا را بین اعضای خانواده تقسیم کنید

برگزاری مراسم شب یلدا توسط یک خانواده و فشار اقتصادی زیادی که به آن‌ها وارد می‌شود، باعث تلخ شدن این شب برایشان می‌شود. بنابراین بهترین راه حل این است که در خانه پدربزرگ و مادربزرگ جمع شوید و هر کدام از اعضای خانواده خرید یکی از اقلام شب یلدا را به عهده بگیرد. یکی از خواهرها خرید آجیل را به عهده بگیرد و برادر دیگر خرید هندوانه، دیگری انار بخرد و یک نفر دیگر شیرینی بپزد. اگر برای تعیین اینکه هر کس چه چیزی بخرد، مشکل دارید، قرعه کشی کنید. شام را هم می‌توانید دورهمی و با کمک یکدیگر بپزید.

برای دیگران هم شب یلدا را خاطره انگیز کنید

از همسایه، دوست و آشناهایی که نمی‌توانند سفره شب یلدا بچینند غافل نشوید. فقط کافی است بخشی از اقلامی که برای شب یلدا تهیه کرده‌اید را برای آن‌ها کنار بگذارید. بچه‌های زیادی هستند که در این شب با دیدن سفره‌های پرزرق و برق دیگران یا تصاویری که از تلویزیون پخش می‌شود، دلشان سفره یلدا می‌خواهد. کمک کنید که در این شب پدری شرمنده فرزندش نشود.

 

کدورت‌ها را فراموش کنید

در احادیث بسیاری درباره فواید صلح رحم و طولانی شدن عمر صحبت شده است. اما تمام این موارد محقق نمی‌شود مگر اینکه شما بخواهید کدورت‌ها را کنار بگذارید. این کار نیازمند کمی گذشت است. کینه‌ها را دور بریزید و بعضی رفتارها را بگذارید به حساب رفتار کودکانه بگذارید. مطمئن باشید که اقوام شما دشمنتان نیستند. شب یلدا بهانه خوبی برای از نو شروع کردن‌هاست.

مشاعره کنید و در کنار حافظ و سعدی شب یلدا را به صبح برسانید

حافظ خوانی یکی از رسم‌های خوب شب یلداست. اما لازم نیست حتما یک بزرگتر این کار را انجام دهد. به نوجوان‌ها و کوچکترها هم فرصت دهید که خودشان را در جمع نشان دهند. اشکالی ندارد اگر جایی از شعر را اشتباه خواندند. می‌توانید مشاعره هم داشته باشید. برای مشاعره شعرهای ساده را هم بپذیرید، همین که ساعات دورهم بودنتان به خوشی بگذرد کافی است، پس سخت نگیرید.

عکس یادگاری یادتان نرود

از گوشی تلفن همراه فقط برای عکس گرفتن استفاده کنید. در شب یلدا وای فای را قطع کنید یا گوشی‌ها در یک سبد جمع کنید. اگر بتوانید یک دوربین دیجیتال برای ثبت لحظه‌هایتان استفاده کنید، بهتر است. تجربه گرفتن عکس‌های دورهمی را پس مدت‌ها حس کنید، اجازه دهید در چنین شبی عکس‌هایی به غیر از عکس سلفی از جمع خانوادگی‌تان ثبت شود.

 

شب یلدا را برای کوچکترها جذاب کنید

برای بچه‌ها حتما برنامه داشته باشید. می‌توانید چند مقوای قرمز و سبز برایشان بخرید و فرصت ساخت هندوانه و انار به آن‌ها بدهید یا می‌توانید انار و هندوانه روی کاغذ بکشید و از آن‌ها بخواهید رنگشان کنند و برایشان چشم و ابرو بگذارند. قصه و شاهنامه خوانی را در این شب فراموش نکنید. برای بچه‌ها از ننه سرما و قهرمان‌های شاهنامه بگویید. قصه را به صورتی تعریف کنید که برای کودکان جذاب باشد. آن‌ها را در قصه شریک کنید و اجازه دهید سرنوشت قهرمان قصه را حدس بزنند.

بازی کنید

بله! بازی کنید. در شب یلدا با کوچکترها بازی‌های جذاب انجام دهید. پانتومیم، ادابازی، اسم فامیل و بیست سوالی. شب یلدا بی‌خیال بحث‌های سیاسی و ویدئوهای اینستاگرامی شوید و برای بچه‌ها خاطرات خوبی بسازید. کاری کنید که صدای خنده بچه‌ها در این شب تا هفت خانه آن طرف تر برسد.

 

 

 

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن