با طبیعت زندگی کن

اختصاصی دنیاک:‌ عبارت “با طبیعت زندگی کن ” مفهوم ویژه‌ای در آیورودا دارد : خواسته‌های سالم آن‌هایی هستند که در واقع شما برای زندگی سالم‌تر و بهتر به آن‌ها نیاز دارید. این اتفاقی‌ست که در طبیعت می‌افتد. چیزی که شما به آن نیاز دارید نباید با چیزی که می‌خواهید در تضاد باشد. زمانی که در حالت تعادل هستید به طور طبیعی خواسته‌هایتان شما را در راستای حفظ سلامتی و ارتقای زندگیتان یاری می‌دهند.

شما با گنجاندن موارد ساده در زندگیتان با ریتم طبیعی بدنتان هماهنگ می‌شوید مواردی مثل: خواب آرامش‌بخش، تغذیه کردن حسی خودتان با کسب تجربه‌های متفاوت، طعم‌ها، لمس و گردش در طبیعت…

وقتی ریتم طبیعی بدن و ذهنتان بهم میریزد علایق و خواسته‌های مضر و بی‌ارزش پیدا می‌کنید. غذاهای نامناسب می‌خورید و نسبت به خواب و ورزش بی‌توجه می‌شوید. عدم تعادل به اختلال و در صورت بی‌توجهی و عدم رسیدگی به بیماری تبدیل می‌شود.

ورزش: به حس‌های بدن خود نگاه و توجه کنید.

می‌توانید انتخاب کنید که با ریتم بدن خود در هماهنگی و تعادل باشید و در اثر این هماهنگی همیشه نسبت به حس‌های واقعی بدنتان مطلع باشید.

بدن ما همواره خود را از طریق فرستادن سیگنال‌های آسایش خوشحالی و یا ناراحتی ابراز می‌کند.

زمانی که می‌خواهید درباره‌ی یک مسیر و یا رفتار مشخص تصمیم بگیرید، از بدن خود بپرسید که در این مورد چه احساسی دارد؟ و اگر بدنتان نشانه‌ای از پریشانی جسمی و یا عاطفی نشان داد انتخاب‌های دیگری را بررسی کنید و اگر بدنتان نشانه‌ای از آرامش و اشتیاق برای شما فرستاد آن کار را انجام دهید. ذهن ما ممکن است در گذشته و یا آینده بماند اما بدن همیشه در لحظه‌ی حاضر است و هرگز به خود شک نمی‌کند. او حقیقت را می‌داند و شما را به سمت بهترین انتخاب‌ها در جهت تکامل‌تان هدایت می‌کند.

زندگی را سخت نگیرید.

رویکرد آیورودا درباره‌ی همسو کردن ذهن با قدرت نامحدود طبیعت به جای تقلا برای وادار کردن زندگی در جهات مختلف است.این اصل قانون حداقل تلاش نامیده می‌شود. وقتی طبیعت را نگاه می‌کنید درمی‌یابید که چمن برای رشد سعی نمی‌کند، فقط رشد می‌کند. پرندگان برای پرواز سعی نمی‌کنند، فقط پرواز می‌کنند. گل‌ها سعی نمی‌کنند که غنچه بدهند، فقط غنچه می‌دهند.

طبیعت به راحتی و بسیار روان با حداقل سعی و تقلا خود به خود عمل می‌کند. این روش شهودی، کل‌نگر، غیرخطی و تغذیه کننده است.

زمانی که عشق انگیزه‌ی شما برای انجام کارها و اعمالتان باشد کم‌ترین تلاش را خواهید کرد زیرا عشق و طبیعت هم‌راستا هستند و بهم متصل می‌شوند. وقتی به دنبال موقعیت، پول، قدرت و مادیات هستید انرژی‌تان را هدر می‌دهید. اما زمانی که انگیزه‌ی شما از عشق است انرژی شما گسترش می‌یابد. پس زندگی را آسان بگیرید و خود را توسط عشق هدایت کنید.

قانون حداقل تلاش:

هوش طبیعت بدون تقلای بی‌فایده و در واقع با سازگاری، هماهنگی، شادی و عشق کار می‌کند. زمانی که بتوانیم نیروهای هماهنگی، شادی و عشق را در وجود و زندگی‌مان جاری کنیم با حداقل سعی بیشترین موفقیت و سعادت را کسب خواهیم کرد.

من، قانون حداقل تلاش را با متعهد شدن به ۳ اصل زیر در زندگی خود اعمال خواهم کرد:

  • من می‌پذیرم. شرایط، موقعیت و رویدادهای در حال وقوع را می‌پذیرم. من می‌دانم این لحظه همان‌طور است که باید باشد چون کل جهان همان‌ططور است که باید باشد. با تلاش برای مبارزه کردن با این لحظه با کل جهان مبارزه نمی‌کنم. من کاملا و عمیقا می‌پذیرم. من همه‌چیز را همان‌طور که هست می‌پذیرم و قبول دارم نه آن‌طور که دلم میخواست باشد.
  • من مسئولیتش را می‌پذیرم. با پذیرفتن همان‌طور که هست، من مسئولیت شرایط و موقعیت و تمام مسائلی که به عنوان مشکل می‌بینم را می‌پذیرم. من می‌دانم که پذیرفتن مسئولیت به معنی سرزنش کسی از جمله خودم بابت شرایط و موقعیت پیش‌آمده نیست. من می‌دانم که هر مشکلی که موفقیت پنهان شده در پوسته‌ی مشکل و سختی است و این هشیاری درباره‌ی موقعیت به من امکان می‌دهد که فرصت‌ها را در نظر بگیرم و آن‌ها را به موقعیت‌های فوق‌العاده تبدیل کنم.
  • امروز آگاهی من متوجه دفاع نکردن خواهد بود. من احساس نیاز به دفاع کردن از نقطه نظر خود را رها می‌کنم و دیگر نیازی به متقاعد کردن دیگران برای قبول نقطه‌نظر خود ندارم. همچنین من در معرض تمام نقطه‌نظرها خواهم بود و به هیج‌کدام از آن‌ها متعصبانه پایبند نخواهم بود.

دوشای خود را بدانید.

دوشا همچنین به عنوان تیپ یا همان طبع   ذهنی-جسمی شناخته می‌شود. دوشا از پایه‌های آیوروداست. دوشاها ترکیبی منحصر به فرد از ویژگی‌های فیزیکی، عاطفی و ذهنی فرد را نشان می‌دهند.

دوشاها به سه گروه:‌ واتا، پیتا و کافا گفته می‌شوند که از پنج عنصر اصلی طبیعت مشتق شده‌اند.

این عناصر عبارتند از: کهکشان(آکاشا)، هوا (وایو)، آتش (تجاس)، آب (جالا) و زمین(اورپریتوی).

شناخت دوشای خودتان و نیازهای خاص و مشتقات آن به شما این امکان را می‌دهد که انتخاب‌ها بهتری در مورد رژیم غذایی، ورزش، مکمل‌هایی که استفاده می‌کنید و تمام جنبه‌های دیگر سبک زندگی‌تان داشته‌باشید.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن