مازو چیست و چه فوایدی دارد؟

اختصاصی دنیاک: مازو فرآورده‌ای گیاهی و به شکل کروی است که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها کاربرد دارد. این ماده گیاهی توسط حشرات برای تخم گذاری روی شاخه‌های تازه درخت مازو که نوعی بلوط است، به وجود می‌آید. گیاه مازو در کشور ما بیشتر در لرستان، کردستان و کرمانشاه رشد می‌کند. دانه‌های مازو معمولا به شکل فندق رشد می‌کنند و در ایران به شکل تیله‌ای با برجستگی‌های روی آن است.

خواص گیاه مازو

از خواص مازو می‌توان به تقویت لثه، کمک به درمان سوختگی، درمان گشاد بودن واژن، درمان زخم روده، تقویت دندان و لثه، درمان بیماری‌های پروستات و سیاه کردن مو می‌توان اشاره کرد. این گیاه را در عطاری‌ها می‌توانید به صورت ژل و پودر تهیه کنید. از این گیاه در صنعت مرکب سازی، چرم سازی و رنگرزی استفاده می‌شود.

از نظر طب سنتی مازو طبعی سرد و خشک دارد. این گیاه قابض است و در کتب طب سنتی درباره آن آمده است که رطوبت را از بین می‌برد. از دیگر خواص مازو می‌توان به تنگ کردن واژن اشاره کرد. برای این کار روزانه یک بند انگشت از آن را استفاده کنید و بر جای مورد نظر بمالید. برای تقویت لثه، دندان و رفع بوی بد دهان مازو را با سرکه در دهانتان بریزید. پودر ساییده شده این گیاه برای درمان ضایعات پاشنه پا بسیار مفید است. فقط کافی است که این گیاه را روی پاشنه پایتان قرار دهید. از مازو می‌توانید برای بند آوردن خونتان استفاده کنید. همچنین مازو را با نمک ترکیب کنید و با آن به مداوای زخم‌هایتان بپردازید. از این گیاه می‌توانید برای درمان زخم دهان کودکان استفاده کنید، به خصوص اگر آن را همراه با سرکه مخلوط کنید. برای درمان اسهال یا زخم روده مازو را بسابید و در مقداری آب حل کنید. البته می‌توانید آن را با غذایتان هم ترکیب کنید. می‌توانید از مازو برای درمان زخم معده نوزادان نیز بهره برد. از مازو برای درمان پروستات نیز می‌توانید استفاده کنید. برای درمان عفونت پا کافی است مازوی کوبیده شده را با مقداری حنا ترکیب کنید. می‌توانید از مازو برای رنگ کردن مو هم استفاده کنید. فقط کافی است آن را با مقداری آب مخلوط کنید و به سرتان بمالید.

انواع مازو

دو نوع مازو وجود دارد؛ یکی کوچک، دندانه‌دار، بدون سوراخ و سبز که به آن مازوی سبز می‌گویند. دیگری صاف، دارای سوراخ و سبک است. مازوی خوب کال، سنگین وزن و سخت است. مازویی که زرد، سبک و سست باشد، قوت کمی دارد.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن