افراد چاق بخوانند؛ چگونه هم تنبل و بی‌حوصله باشیم هم سلامت

اختصاصی دنیاک: اگر دغدغه سلامتی خود را دارید، اگر از اضافه وزن رنج می‌برید کافی است فقط چند کار کوچک انجام دهید تا سلامتی‌تان تضمین گردد.

سالم بودن همیشه یکی از چالش‌های زندگی محسوب می‌شود مخصوصا وقتی، زمان یا انرژی کافی ندارید که به فکر سلامتی خود باشید. از طرفی کسانی وجود دارند که زمان دارند اما حوصله انجام کاری در جهت حفظ سلامتی‌شان را ندارند. به این افراد به ظاهر تنبل پیشنهاد می‌کنیم که تنها چند تغییر کوچک در زندگی‌تان انجام دهید تا برای بهبود سلامتی‌تان مفید باشد. شاید این تغییرات از نظر آنها کار بسیار مشکلی باشد اما خب باید عرض کنیم نگران نباشید شما همچنان می‌توانید تنبل باشید و نیاز به تغییرات اساسی نیست. فقط چند کار کوچک باید انجام دهید تا زندگی روزمره خود را بهبود ببخشید.

چنگال خود را در دستتان جا به جا کنید

اگر جزو کسانی هستید که وقت یا حوصله برای ورزش کردن یا تغییر عادت مثل پرخوری ندارید و روز به روز به وزنتان اضافه می‌شود، توصیه می‌کنیم همانطور که پشت میز نشسته‌اید و مشغول غذا خوردن هستید قاشق یا چنگال خود را کمی جا به جا کنید به این صورت که اگر راست دست هستید چنگال را این بار با دست چپ هنگام غذا خوردن نگه دارید. با انجام این شیوه یا به اصطلاح غافلگیری دست باعث می‌شود آهسته‌تر غذا بخورید و خیلی زود احساس سیری کنید و از پرخوری بیش از حد دست بردارید. اگر اضافه وزن دارید و از طرفی نمی‌توانید این عادت پرخوری را از خودتان دور کنید این روش ساده و تغییر کوچک می‌تواند منجر به یک تغییر بزرگ در زندگی‌تان شود و سلامتی خود را بهبود ببخشید.

خوراکی سالم بخورید

آدم‌های تنبل و بی‌حوصله یا کسانی که اینقدر سرشان شلوغ است که وقتی برای تهیه یک غذای سالم و خوب ندارند همیشه تلفن به دست هستند و از رستوران‌های مختلف برای خود غذا سفارش می‌دهند. این افراد عاشق تنقلات و خوراکی‌های رنگارنگی هستند که بر خلاف ظاهر دلفریبی که دارند اما ارزش غذایی در آنها نهفته نیست. سعی کنید این عادت را کنار بگذارید و به مرور زمان و کم کم از آنها کمتر استفاده کنید. وقتی به مرور این کار را انجام دهید به یک باره این عادت را فراموش می‌کنید و به سمت خوراکی‌های سالم رو می‌آورید.

همیشه یک لیوان آب کنار دستتان باشد

سعی کنید قبل از هر وعده غذایی یک لیوان آب بنوشید. آب مقدار کمی معده شما را پر می‌کند و در نتیجه باعث می‌شود احساس سیری کنید و غذا کمتر بخورید. پر کردن یک لیوان آب به هیچ وجه کار سختی نیست و درهر جایی که هستید، محل کار یا خانه برای‌تان قابل دسترس است. بنابراین این عادت کوچک می‌تواند به بهبود سلامتی‌تان کمک شایانی کند پس آن را جدی بگیرید.

قهوه بنوشید تا قلبتان سالم باشد

یکی از نوشیدنی‌های همیشه در دسترس به خصوص برای ما ایرانی‌ها همیشه چای است. برخی افراد چنان به چای عادت دارند که یک لحظه هم نمی‌توانند از آن غافل شوند. هرچند نمی‌خواهیم بگوییم چای نخورید بلکه پیشنهاد می‌دهیم این بار به جای چای خریدن قهوه تهیه کنید و این عادت همیشه چای خوردن را از سر بندازید و قهوه را برای مدتی جایگزین آن کنید. افرادی که روزانه سه فنجان قهوه می‌خورند احتمال مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی را در خود به طور چشمگیری کاهش می‌دهند. این بار قهوه را امتحان کنید این تغییر کوچک، سلامتی شما را به دنبال دارد.

ظرف غذای خود را عوض کنید

اگر دچار اضافه وزن هستید و حوصله ندارید عادت پرخوری را کنار بگذارید. به این افراد توصیه می‌کنیم که نیازی نیست کار بزرگی انجام دهید ابتدا با یک تغییر کوچک شروع کنید فقط کافی است ظرف غذای خود را عوض کنید. افرادی که در بشقاب کوچکتری غذا می‌خورند غذای کمتری را میل می‌کنند.

کمی مانند هندی‌ها باشید

کمی هندی باشید. همانطور که می‌دانید هندوستان به غذاهای تندش معروف است.پس برای بهبود سلامتی‌تان مانند هندی‌ها کمی غذاهای تند را تجربه کنید. خوردن غذاهای تند اشتهای شما را کاهش می‌دهد. پس سعی کنید حتما آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

کمی راه بروید

یکی از کارهایی که افراد تنبل از آن واهمه دارند پیاده روی کردن و ورزش کردن است. در واقع آنها برای رفتن به هرجایی عادت دارند از خودروی شخصی خود استفاده کنند. اگر شما هم جز این افراد هستید، بهتر است هرچه زودتر این عادت را ترک کنید و کمی بیشتر به فکر سلامتی‌تان باشید. هر ساعت سعی کنید حداقل ۲ دقیقه هم که شده است راه بروید. دو دقیقه زمان زیادی نیست. در محیطی که هستید چه خانه و چه محل کار کمی راه بروید. در حقیقت راه رفتن به شما کمک می‌کند که کالری بیشتری بسوزانید و چربی‌های اضافه بدنتان که در اثر نشستن زیاد در بدن ذخیره شده‌اند کم شود.

برعکس راه بروید

عقب عقب راه بروید. شاید از نظرتان خنده‌دار باشد اما باید بدانید این حرکت اثرات مفیدی بر روی سلامتی شما می‌گذارد. پس یک محیط خلوتی را انتخاب کنید و برای چند دقیقه به جای پیاده روی به سمت جلو به عقب راه بروید تا عضلاتتان کمی متفاوت‌تر کار کنند.

لباس بشویید

بهتر است از همین امروز تنبلی را کنار بگذارید و کمی متابولیسم بدن خود را به راه بیندازید. انجام کارهای کوچکی مانند لباس شستن، زباله‌ها را بیرون گذاشتن یا ظرف شستن می‌تواند متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد پس از انجام اینگونه کارها در خانه واهمه نداشته باشید بدانید تمام آنها برای سلامتی بدن مفید است.

ایستاده کارهایتان را انجام دهید

همیشه سعی کنید به جای نشستن بایستید. اگر در خانه هستید می‌توانید به جای اینکه مدام پای تلوزیون بنشینید یا بازی‌های ویدئویی انجام دهید، برای نیم ساعت یا حتی چند دقیقه کاری را ایستاده انجام دهید. جالب است بدانید با ایستادن روزی ۳ ساعت شما می‌توانید هر هفته بیش از ۷۵۰ کالری بسوزانید.

تا هرکجا دلتان می‌خواهد بخوابید

خوابیدن یا چرت زدن همیشه یکی از لذت بخش‌ترین تفریح‌هات برای افراد تنبل و بی حوصله و چاق است. اما خب این مسئله نمی‌تواند به ضررشان باشد چرا که منجر به تقویت سیست ایمنی بدن، کاهش خطر التهاب و استرس و افسردگی آنها می‌شود. خواب زیاد می‌تواند به خوبی وزن شما را کاهش دهد. همچنین موجب بهبود خلق و خوی در طول روز می‌شود. اما این نکته را هم به یاد داشته باشید که هرچند خواب زیاد این تاثیرات مثبت روی سلامتی و بدن شما می‌گذارد اما قبل آن اطمینان حاصل کنید که از سلامتی ذهنی و روحی برخوردار هستید. در برخی مواقع فرد دچار افسردگی است و دوست دارد مدام بخوابد که در این صورت به پزشک باید مراجعه کند.

اما با این حال اگر از سلامت روحی برخوردار هستید ولی تمایل دارید زیاد بخوابید هیچ اشکالی ندارد.

با دوستانتان قرار بگذارید

با دوستان خود ملاقات داشته باشید. منزوی بودن هم همیشه خوب نیست بهتر است از فرصت استفاده کنید و زمانی را برای گذراندن با دوستان صمیمی خود بگذارید تا هم سطح استرس‌تان را کاهش دهید و هم به پیشگیری التهاب و فشار خون و منظم زدن ضربان قلب خود کمک کنید. سعی کنید برای چند ساعت هم که شده است برخی روزها را با دوستان خود بگذرانید حتی اگر خسته هستید و از مدرسه یا سرکار برگشته‌اید. این می‌تواند برای سلامتی‌تان بسیار مفید باشد.

فیلم خنده دار ببینید

در طول کار کردن سعی کنید ویدئوهای خنده‌دار تماشا کنید. اگر مدام نشستید و مشغول کار کردن هستید بهتر است تایم استراحتی به خود دهید و کمی به تماشای فیلم‌های خنده‌دار بپردازید. این کار باعث می‌شود انرژی‌ بیشتری برای ادامه کار کردن داشته باشید.

به صورت حیوانات نگاه کنید

این مورد ممکن است باب میل هر کسی نباشد و برخی هم از آن واهمه داشته باشند. جالب است بدانید اگر حوصله کاری را ندارید و جزو افراد تنبل هستید و روحیه پایینی دارید می‌توانید فقط با نگاه کردن به صورت حیواناتی مثل سگ یا گربه یا هر حیوان بامزه‌ای اکسیتوسین «هورمون عشق» تولید کنید و روحیه خود را شاد کنید و این خود می‌تواند روی سلامتی ذهنی و روحی شما تاثیر شگرفی بگذارد.

خودرو را دورتر پارک کنید

آدم‌هایی که حوصله ندارند و اضافه وزن دارند معمولا هنگامی که ماشین شخصی خود را می‌خواهند پارک کنند معمولا به نزدیک‌ترین نقطه مقصد پارک می‌کنند تا مجبور نشوند مسافتی را پیاده طی کنند و زودتر به محل مورد نظر خود برسند. باید به این دسته از افراد عرض کنیم که حتی اگر قصد رفتن به رستوران هم دارید سعی کنید خودرو را کمی دورتر پارک کنید و بقیه راه را پیاده بروید. این پیاده روی می‌تواند کالری اضافی شما را بسوزاند و هم نوعی تمرین برایتان به حساب می‌آید.

بازی کنید، اما از نوع پرتحرک

اگر جز گیم باز‌ها هستید مطمئنا همیشه به مدت چند ساعت می‌نشینید و بازی می‌کنید. شما می‌توانید همچنان به این کار ادامه دهید و بازی کنید اما بهتر است کمی بازی‌های پرتحرک مانند ایکس باکس یا تنیس بازی انجام دهید تا بدنتان کمی تحرک داشته باشد.

تمام مواردی که ذکر شد فعالیت‌ها و عادت‌های کوچکی بودند که به راحتی می‌توانید آنها را انجام دهید حتی اگر فرد تنبل و کم حوصله‌ای هستید. این موارد موجب تغییرات بزرگی در سلامتی‌تان می‌شوند و روحیه شما را بهبود می‌بخشند.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن