چگونه والدین خوبی باشیم؟

اختصاصی دنیاک: رابطه‌ی والدین و کودک از جمله مهم‌ترین روابط زندگی یک فرد است. به عنوان اولین ارتباط کودک، کیفیت ارتباط والدین با کودک بر تمام  ارتباطات آینده‌ی کودک تاثیرگزار است. ارتباط صمیمانه و سالم والدین و کودک استقلال، کنجکاوی، عزت‌نفس و مهارت‌های تصمیم‌گیری کودک را تقویت می‌کند.

رابطه خود با فرزندتان را از طریق درگیر شدن با زندگی شخصی و ایجاد فضای معاشرتی صمیمی ارتقا دهید و یاد بگیرید که رابطه‌ی والد-فرزند را به روز نگه دارید.

۱. ایجاد صمیمیت و حس مشارکت

الف) با فرزند خود همراه شوید. با همراهی کودک از طریق روش‌هایی که مناسب سن و برای او قابل درک هستند می‌توانید رابطه‌ی خود را تقویت کنید. آموزش بدهید، کارها را با همراهی یکدیگر انجام بدهید. همراه و هم‌سطح آگاهی و محیط امن فرزندتان با او پیش بروید. این مساله با ایجاد حس اعتماد به صمیمی شدن فرزندتان با شما کمک می‌کند.

– اگر فرزند شما خردسال است با او همراه شوید و با جورچین‌ها یک شهر بسازید و اگر فرزندتان بزرگ‌تر یا نوجوان است می‌توانید وقت بازی‌های کامپیوتری به او بپیوندید.

– این فعالیت‌ها زمان مناسب‌تری نسبت به میز شام برای صحبت هستند.

ب) تفهیم کردن اهمیت زمان خانوادگی

همزمان با درک و به رسمیت شناختن زندگی خصوصی و مستقل فرزندان و آگاه بودن آن‌ها نسبت به این مساله از طرف شما، باید با رفتار و برنامه‌هایتان خانواده را به عنوان یک جمع واحد و صمیمی و متحد برای فرزندتان تفهیم کنید. بخشی از روز یا ساعت‌هایی را به صورت منظم و همیشگی ساعت‌های خانوادگی اعلام کنید.

-سعی کنید بیشتر وعده‌های غذایی طول هفته را کنار هم صرف کنید و در زمان صرف غذا هرکدام از اعضای خانواده بهترین و بدترین اتفاق روز خود را تعریف کند. با هم فیلم تماشا کنید و کارها و تفریح‌های گروهی را به برنامه‌هایتان اضافه کنید.

ج) برای هرکدام از فرزندانتان زمان مشخص و مستقلی اختصاص دهید. وقت گذراندن گروهی به همراه خانواده ضروری‌ست اما لازم است زمانی را برای وقت‌گذراندن اختصاصی و تنها با هرکدام از فرزندانتان داشته باشید.ُ اولیت بخشی به اختصاص زمان مشخص برای هرکدام از بچه‌ها به شما کمک می‌کند تا ارتباط جداگانه و صمیمانه‌ای با هرکدام از فرزندانتان داشته‌باشید. همچنین به شما در جهت شناسایی و تمرکز بر روی استعدادها و نقاط ضعف و قوت متفاوت بچه‌هایتان کمک می‌کند.

– می‌توانید به هرکدام از بچه‌هایتان در زمان اختصاصی خودشان بسته به سن یا زمینه‌ی استعدادشان چیزهایی یاد بدهید. این نوع از وقت گذراندن باعث بوجود آمدن رابطه‌ی صمیمانه‌ و محکمی با فرزندانتان می‌شود.

د) با محیط تحصیل، دوستان و دیگر برنامه‌های درسی و غیره‌ی فرزندتان آشنا و نزدیک باشید. یکی از خصوصیات والدینی که ارتباط خوب و سالمی با فرزندانشان دارند این است که در زندگی شخصی فرزندانشان سهیم هستند. اگر ارتباطتان با فرزندان در محیط خانه و در طول روز به چند جمله و کلمه‌ی تکراری خلاصه می‌شود به این نکات توجه کنید.

– با قبول و درک شرایط پیچیده‌ی کاری و جدول زمانی فشرده که با آن درگیر هستید اما ضروری‌ست که برای شناختن فرزندانتان وقت بگذارید و با اتفاقات روزمره‌شان آشنا باشید.

– اگر وقت آزاد دارید می‌توانید در انجام فعالیت‌های داوطلبانه در مدرسه شرکت کنید. به صورت مرتب با معلم‌های مدرسه در ارتباط باشید و اطلاعتان از وضعیت تحصیلی بچه‌ها را به روز کنید.

– هنگامی که مشغول انجام تکالیفشان هستند کنارشان بنشینید. برای کارهای مدرسه به بچه‌ها کمک کنید. دوستان فرزندانتان را به خانه دعوت کنید تا با فضای دوستان و محیطی که او را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد آشنا باشید.

ه) بچگی کنید. اجازه بدهید فرزندانتان از شما یاد بگیرند که نیازی نیست همیشه جدی باشند. البته مهم است که آن‌ها به تسلط و دیسیپلین شما احترام بگذارند اما در عین حال لازم است که همراه آن‌ها بخندید و تفریح کنید.

happy muslim family riding bikes together in beautiful sunny day

۲. حفظ ارتباط مثبت و سالم

الف) قابل اعتماد باشید. به عنوان والدین مهم است که رابطه‌ی خود را با فرزندان بر اساس اعتماد بنا کنید.اعتماد نقش بسیار موثر و مهمی در پرورش فرزندان دارد. بچه‌ها باید بدانند که می‌توانند در مواقع نیاز به حضور و کمک شما اعتماد کنند. اگر قولی می‌دهید بر سر حرفتان بمانید. اینکار باعث ایجاد احساس امنیت و اعتماد در فرزندانتان می‌شود که بر ارتباطات آینده‌شان تاثیرگزار است.

– همچنین اعتماد به معنای احترام گذاشتن و حفظ حریم خصوصی فرزندان در مواقعی‌ست که رازهایشان را با شما درمیان می‌گذراند.

– اعتماد الزاما به این معنا نیست که شما هر چیزی که فرزندتان می‌گوید را باور کنید، اما این به آن معنا است که شما تلاش خواهید کرد اهمیت  شک و تردید را به او بیاموزید.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن