چگونه داستان تعریف کنیم؟

اختصاصی دنیاک: فرقی نمی‌کند که بخواهید جوک بگویید، افسانه‌ای را تعریف کنید و یا کسی را بر اساس تجربیاتتان راهنمایی کنید. داستان‌گویی یک مهارت مهم است.

این مهارت برای برخی به صورت طبیعی وجود دارد و برای برخی این مهارت اکتسابی‌ست.

  1. تسلط بر اصول داستان‌گویی

الف) مخاطبین خود را درگیر کنید. داستان‌گویی را با تعامل با مخاطبین و یا انجام کاری برای جلب نوجه آن‌ها آغاز کنید. سوال بپرسید حتی به صورت فرمالیته و صرفا به دلیل لفاظی. اینکار به گره انداختن نتیجه‌گیری و بافت داستانی کمک می‌کند.

ب) تصویرسازی کنید.

در داستان‌گویی باید بتوانید یک تجربه‌ی همه‌جانبه ایجاد کنید. داستان را طوری تعریف کنید که مخاطبان احساس وجود کنند و تمرکز خود را از دست ندهند. داستان‌گویی را با فضاسازی شروع کنید در صحنه‌های مختلف تصاویر را با جزئیات تعریف کنید این کار به تصویرسازی مخاطب کمک می‌کند و او را به حسی که شما تجربه کرده‌اید نزدیک می‌کند.

در انتخاب زبان روایت خود دقت کنید. از کلماتی استفاده کنید که احساسات قوی و بسیار ویژه‌ای را منتقل می‌کنند.

ج) تنش ایجاد کنید و سپس آن را آزاد کنید.

تمام توجه داستان باید متوجه ایجاد تنش و آزاد کردن آن باشد تا زمانی که داستان به نقطه‌ی اوج برسد و بعد از آن نتیجه‌گیری و پایان‌بندی. چیزی که باید به آن توجه کنید این است که رهایی از تنش‌ها باید با توجه به گره‌های داستان انجام شود. بدون ایجاد گره و تنش داستان کمتر واقعی به نظر می‌رسد. زندگی واقعی چیزی‌ست که در بین اتفاقاتی که برایمان می‌افتد تجربه می‌کنیم. همین اتفاق باید در داستان هم رعایت شود. اگر داستان طنز است می‌توانید از جوک استفاده کنید و یا توصیف یک صحنه و استفاده‌ی زیاد از جزئیات.

د) روی مسائل مهم تمرکز کنید.

زمانی که یک داستان را تعریف می‌کنید مهم است که جزئیات را درنظر بگیرید تا مخاطب بتواند تمرکز کافی داشته باشد. با این حال باید مراقب باشید که از داستان پرت نشوید. جزئیاتی را که در روند داستان تاثیری ندارند فراموش کنید و به آن‌هایی که داستان را میسازند اکتفا کنید.

  1. از صدا و بدنتان استفاده کنید.

ه) شخصیت بسازید. داستان را طوری تعریف کنید که هرکدام از شخصیت‌ها با هم فرق داشته باشند. اگر شخصیت‌ها را متفاوت بسازید و  باآن‌ها بازی کنید دیگر لازم نیست نگران خالی بودن و یکنواخت شدن قصه باشید. همچنین با این کار به درگیری احساسی مخاطب با قصه کمک می‌کنید. برای شخصیت‌سازی و بازی کردن هرکدام از شخصیت‌ها میتوانید از الگوهای گفتاری، لهجه و تغییر صدا استفاده کنید.

ع) از میمیک صورت استفاده کنید. برای آنکه داستان‌گوی خوبی شوید باید بر توانایی خود برای تغییر حالت چهره مطابق آنچه میگویید مسلط شوید.

و) از دست‌هایتان استفاده کنید. استفاده از دست‌ها می‌تواند شما را از از یک راوی کسل‌کننده به فرمانروای داستان‌گویی در جمع تبدیل کند. دست‌ها احساسات را منتقل می‌کنند. دست‌ها مخاطب را متمرکز نگه می‌دارد و باعث ایجاد تجربه‌ی حسی می‌شوند. اگر هنگام داستان‌گویی از بدن خود استفاده نمی‌کنید حداقل زمانی که داستان را تعریف می‌کنید با دستان خود صحبت کنید.

  1. داستان‌گویی خود را ارتقا دهید

الف) تمرین کنید. قبل از تعریف داستان برای دیگران آن را تمرین کنید. نمرین دربرابر آینه و یا گوش دادن به صدا یا فیلم ضبط شده از خودتان از دیگر راه‌های موثر تمرین است.

ب) داستان را کامل حفظ کنید. مطمئن شوید که تمام زوایا و جهات مختلف داستان را می‌دانید سپس روی تعریف داستان تمرکز کنید. این مساله در از دست ندادن جزییات مهم و تاثیرگذار در داستان به شما کمک می‌کند.

ج) صادق باشید. داستان را تغییر ندهید. داستان‌گوی فراموش‌کار نباشید به این صورت که هربار که داستان را تعریف می‌کنید حماسی‌تر و شخصیت‌ها رفته رفته اسطوره‌ای تر و غیر قابل باورتر بشوند. در این صورت مخاطب علاقه‌ی خود را به شنیدن داستان از دست میدهد.

د) محیط را کنترل کنید. برای تعریف داستان محل مناسبی را انتخاب کنید. اگر به طور مداوم مجبور به قطع کردن صحبتتان شوید جذابیت داستان از بین می‌رود. دقت کنید که محیط شلوغ نباشد و اگر کسی تلاش میکند تا جلب توجه کند به صورت مستقیم تذکر دهید.

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن