مصرف نمک برای این اشخاص ضروری‌ست

اختصاصی دنیاک: یکی از اصلی ترین موادی که هر روزه در رژیم غذایی ما وجود دارد نمک است. مصرف مقداری نمک در روز برای هر بدنی ضروری است اما بسته به طبع اشخاص این مقدار تغییر می کند.

در طب جدید درمورد ضررهای مصرف نمک بسیار زیاده‌روی شده و به شکل عام  و بدون در نظر گرفتن طبع‌های متفاوت افراد، مصرف نمک و شکر و هروئین هم‌رده آمده است.
این در صورتی‌ست که اشخاصی با طبع «سرد و خشک» و «سرد و تر» نیاز بیشتری نسبت به اشخاص با طبع «گرم و خشک» و «گرم و تر»  به نمک دارند.
البته این نکته صحیح است که اشخاص با فشار خون بالا یا اختلالات قلبی و بیماری هایی از این دست مستثنا هستند و بهتر است که تقریبا نمک را از وعده غذای روزانه‌شان حذف کنند.

اما بدون در نظر گرفتن طبع بدن و یا شرایط خاص این موضوع صدق نمی‌کند و حذف مطلق نمک از رژیم غذایی مفید نیست.

در کتاب «مخزن الادویه» حکیم عقیلی خراسانی که یکی از منابع مهم در طب ایرانی‌ست درباره نمک آمده است که «بهترین نوع آن نمک استخراج شده از معادن است. البته نمک دریاچه هم از نمک های یددار برای مصرف روزانه بهتر است.  بهترین مدل آن نمکی است که سفید و شفاف باشد، تلخ نباشد، گلو را نزند، مواد آلاینده نداشته باشد و حیوانی در آن محیط نمرده باشد»  به عقیده این حکیم نمک کوهستانی از این جهات بهتر از نمک دریاچه و دریا است.
ناگفته نماند که زیاده‌روی در مصرف نمک مانند هرچیز دیگری عوارض و خطراتی دارد اما حذف آن هم کم ضرر نیست.
برای مثال، نمک طعام طبعی گرم و خشک دارد، طبع قلب هم گرم و خشک است به همین خاطر زیاده روی در مصرف نمک می تواند به قلب آسیب وارد کند.
اما کسانی که طبع سرد دارند کمتر دچار این مسئله می‌شوند و مصرف نمک برایشان ضروری‌تر است. همچنین برای غذا هایی که در بدن رسوب ایجاد می‌کند مصرف نمک بسیار مفید است و در جایگاه مصلح قرار می گیرد.

مصرف نمک برای افرادی که طبع سرد دارند، بسیار مفید و حتی ضروری‌ست. نمک با طبع گرم و خشکی که دارد در بدن این افراد کمک به کم شدن سطح سردی می‌کند و باعث می‌شود معده بهتر وظیفه هضم غذا را انجام دهد.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن