معرفی بهترین مراکز دیدنی ژوهانسبورگ

دنیاک: معمولا وقتی از آفریقای جنوبی یاد می کنیم، شاید ژوهانسبورگ اولین نامی باشد که به ذهن ما می رسد، این شهر یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در کشور آفریقای جنوبی می باشد. مراکز دیدنی ژوهانسبورگ شامل جاذبه‌های تاریخی، هنری، طبیعی و حیات وحش می شود. این شهر که به شهر طلا شناخته می شود، یکی از شهر های بزرگ و از مراکز اقتصادی و صنعتی در این کشور به شمار می رود. یکی از نکات قابل توجه در خصوص این شهر بزرک، نداشتن رودخانه، دریاچه و خط ساحلی است، چیزی که معمولا در اکثر شهر های بزرگ دنیا دیده می شود. الی گشت در این مطلب به معرفی و بررسی مراکز دیدنی ژوهانسبورگ می پردازد، پس در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مراکز دیدنی ژوهانسبورگ

شهری معروف به شهر طلا

ژوهانسبورگ علی رقم گذشته تلخ و تاریک، در حال حاظر توانسته خود را به عنوان یکی از بزرگ ترین مراکز گردشگری هنر و فرهنگ در کشور آفریقای جنوبی مطرح کند، در حالی که در گذشته صرفا یک توقفگاه بین راهی بود که مسافران در مسیر سفر خود در آنجا توقف می کردند. ژوهانسبورگ هنوز هم در حال پیشرفت و توسعه می باشد، در گوشه و کنار این شهر هنوز هم می توان آثار باقی مانده از دوران مخوف آپارتاید را مشاهده کرد، همان ساختار و نظامی که نلسون ماندلا، رابرت سبوکوی و والتر سیسولو و امثال آنها با آن به مبارزه برخاستند و در نهایت در سال ۱۹۹۴ و بعد از ۵۴ سال سقوط کرد. برای آشنایی با این دوران می توان موزه آپارتاید را پیشنهاد کرد که بهترین توصیف از آن دوران است. در کنار موزه آپارتاید، گالری های آثار هنری معاصر و منطقه جدید مابوننگ و تپه قانون اساسی را می توان به عنوان جذاب ترین مراکز دیدنی ژوهانسبورگ معرفی کرد. سفر به آفریقای جنوبی و ژوهانسبورگ فرصتی مناسب برای بازدید از این مراکز را برای شما به ارمغان می آورد. اما به طور اجمالی می توان این جاذبه ها را به ترتیب پارک تفریحی گلد ریف، پارک شیر، موزه ملی تاریخ نظامی آفریقای جنوبی، باغ پرندگان مونته کازینو، گهواره نوع بشر، موزه خانه ویکتوریایی لیندفیلد و خانه ماندلا معرفی کرد. در ادامه با بعضی از این جاذبه ها آشنا خواهید شد.

موزه آپارتاید

تپه قانون اساسی

تپه قانون اساسی (Constitution Hill) از مکان های مهم تاریخی در آفریقای جنوبی و شهر ژوهانسبورگ می باشد. این مکان شامل چهار بخش است که آنها از قلعه قدیمی (Old Fort) که از سال ۱۸۹۲ به جا مانده است، زندان شماره چهار (Number Four Jail)، زندان زنان (Women’s Gaol) و بخش منتظران محاکمه (Awaiting Trial Block)تشکیل می گردد. تا قبل از سال ۱۹۸۷ زندانیان سیاسی، هم زن و هم مرد، سفید و سیاه را به طور مجزا در این زندان ها نگه داری می کردند. در حال حاظر اما این زندان ها به موزه مبدل شده است و همچنین به محلی برای برگزاری نمایشگاه های مختلف تبدیل شده که یاد آور حوادث تلخ و غم انگیز تاریخ آفریقای جنوبی می باشند. معروف ترین زندانیان در این زندان ها، ماهاتما گاندی، رهبر سیاسی و معنوی هند و همچنین نلسون ماندلا، رهبر جنبش های آزادی بخش مردم آفریقای جنوبی بودند. اما بنای قسمت منتظران محاکمه نیز تبدیل به دادگاه قانون اساسی آفریقای جنوبی شده است و به عنوان نماد آزادی برای پشتیبانی از حقوق همه مردم این کشور است.

تپه قانون اساسی

پارک تفریحی گلد ریف سیتی

پارک تفریحی گلد ریف سیتی (Gold Reef City) که در فاصله ۸ کیلومتری مرکز شهر قرار گرفته، به موزه آپارتاید نیز بسیار نزدیک است. گشت و گذار در این پارک شگفت انگیز و پر هیجان و نظاره نمایشگاه های تاریخی آن، شما را به دوران قرن نوزدهم که به تب طلا معروف بود می ‌برد. مشاغل و بناهای قرن نوزدهم در این پارک شبیه سازی شده اند و عموم می توانند از معادن کرون (Crown Mines) که یکی از با ارزش ترین معادن طلای جهان می باشد، دیدن کنند. پارک ترامپولین، سالن بولینگ و سواری های پارک موضوعی و همچنین رولر کوستر پیچ در پیچ آناکوندا از قسمت های محبوب جوانان می باشند. این پارک، قسمت هایی هم برای کودکان و همچنین یک باغ وحش را داراست. در این پارک تفریحات زیادی از قبیل ماجراجویی هایی در خصوص استخراج طلا نیز ارائه می گردد.

پارک تفریحی گلد ریف سیتی

منطقه مابوننگ

منطقه مابوننگ(Maboneng Precinct) که مکانی عالی برای علاقه مندان به غذا، هنر معاصر، مد و لباس است، زمانی از مناطق ناامن ژوهانسبورگ بود و امروزه تبدیل به یکی از محبوب ترین مکان های گردشگری در این شهر شده است. این منطقه دارای مجموعه ای بی نظیر و متنوع از گالری های هنری، رستوران ها، کافه ها، مغازه ها، هتل ها و مکان های تفریحی می باشد که اکثر آن ها در کارخانه ها و انبارهای قدیمی و متروکه قرار گرفته اند. یکی دیگر از مکان های جذاب در این منطقه بازار روز است که محصولاتی از تمام قاره آفریقا در آنجا به فروش می رسد.

منطقه مابوننگ

موزه ملی تاریخ نظامی آفریقای جنوبی

موزه ملی تاریخ نظامی آفریقای جنوبی (South African National Museum of Military History)، تصاویری از قصه همه تنش ها و درگیری های نظامی آفریقای جنوبی را ارائه می دهد. مهم ترین آثار این موزه شامل جنگنده ها و بمب افکن های جنگ جهانی دوم، نمایشگاه های تانک، مهمات، سلاح و مدال‌ها می گردد. اما یکی از بخش‌های جالب در این موزه، نمایشگاه پزشکی در جنگ است، این نمایشگاه جزئیاتی از نحوه استفاده زولوها از طب سنتی در زمان جنگ انگلستان و زولو را به همراه درمان های مدرن روز در میدان جنگ را ارائه می دهد. از دیگر نمایشگاه ها در این موزه، نمایش زندگی در سنگرها در هنگام جنگ جهانی اول است. این موزه به باغ وحش ژوهانسبورگ (Johannesburg Zoo) بسیار تزدیک است. علاوه بر تمام مواردی که در خصوص این موزه گفته شد، یک کافه کوچک و یک مغازه سوغاتی فروشی نیز در این موزه وجود دارد.

موزه ملی تاریخ نظامی آفریقای جنوبی

موزه خانه ویکتوریایی لیندفیلد

موزه خانه ویکتوریایی لیندفیلد (The Lindfield Victorian House Museum)یکی از مراکز دیدنی ژوهانسبورگ  و از جاذبه هایی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. مالک فعلی این موزه، کاترین لاو (Katherine Love) است که محل زندگی او نیز از سال ۱۹۶۷ اینجاست، جالب است که او لباس های ویکتوریایی را به تن می کند و از بازدیدکنندگان موزده استقبال می کند و آن ها را نیز راهنمایی می نماید. این عمارت ویکتوریایی و زیبا را هربرت بیکرکه از معروف ترین معماران آفریقای جنوبی است، طراحی کرد. مجموعه هایی شامل وسایل و آثار هنری که به قرن ۱۹ تا ۲۰ میلادی تعلق دارد در این موزه به نمایش در آمده است. علاوه بر این، بازدیدکنندگان این امکان را دارند تا در خصوص ساکنان سابق، نحوه پوشش و فرهنگ ویکتوریایی ها و تأثیرش بر این زمان حال ژوهانسبورگ، اطلاعاتی را به دست آورند.

موزه خانه ویکتوریایی لیندفیلد

خانه نلسون ماندلا

خانه ماندلا (Mandela House) در سال ۱۹۴۵ میلادی در قسمت اورلاندو وست و در ناحیه سووتو در شهر ژوهانسبورگ ساخته شد. نلسون ماندلا که عنوان نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی و معروف ترین مبارز علیه آپارتاید، خود را مطرح کرد، به همراه خانواده خود از سال ۱۹۴۶ تا ۱۹۶۲ میلادی در این خانه سکونت داشت. اما نلسون ماندلا در سال ۱۹۹۷ این ساختمان را به سازمان میراث فرهنگی سووتو هدیه داد تا به موزه تبدیل گردد. در نمای خارجی خانه، سوراخ هایی ملاحضه می گردد که از حملات کوکتل مولوتوف به جا مانده است. بازدیدکنندگان این امکان را دارند تا در این ساختمان وسایل و یادگارهای باقی مانده از ماندلا مانند عکس ها، هدایا و جوایز، نشان های افتخار و غیره را ببینند.

خانه نلسون ماندلا

گهواره نوع بشر

گهواره نوع بشر (Cradle of Humankind)نیز که از مهم ترین مراکز دیدنی ژوهانسبورگ به شمار می رود، از جمله آثاری است که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و از با ارزش ترین مناطق گهن مردم شناسی شناخته شده در جهان است. این مکان حدود یک ساعت از ژوهانسبورگ دور است. یکی از بخش های بسیار جذاب این منطقه، غارهای استرک‌ فونتین (Sterkfontein caves) است که شامل ۶ تالار زیرزمینی متصل به هم با دریاچه ای که ۴۰ متر عمق دارد، می باشد. با توجه به کاوش های باستان شناسی صورت پذیرفته در سال ۱۹۴۷ میلادی، فسیل هایی از جنوبی کپی آفریقایی و به نام مستعار «خانم مردمان» در این مکان پیدا شد که این فسیل ها دارای قدمت ۳/۵ میلیون ساله می باشند.

گهواره نوع بشر

بازدیدکنندگان برای دیدن آثار کشف شده از این مکان می توانند به مرکز بازدیدکنندگان ماروپنگ (maropeng visitor center) مراجعه کنند. پارک شیر (Lion Park)نیز از دیگر مراکز دیدنی ژوهانسبورگ است که در نزدیکی گهواره نوع بشر واقع شده است.

منبع: الی گشت

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن