آشپزخانه فوق لاکچری پهلوی دوم و ملکه + عکس

دنیاک: موزه آشپزخانه سلطنتی کاخ سعدآباد اقدام به تغییر چیدمان و افزایش آثار نمایشی شد.

موزه آشپزخانه سلطنتی که یکی از پر بازدیدترین موزه‌ها در مجموعه سعدآباد است، با ۸۰۰ متر مربع بنا در زمان پهلوی دوم به “آشپزخانه مخصوص “معروف بوده و محل طبخ غذا ویژه پهلوی دوم، فرح دیبا و فرزندان آن‌ها بود و انواع دستگاه‌های برقی یخ ساز، پیتزا پز، غذا ساز، چرخ گوشت، سیب زمینی پوست کن، رنده برقی، قهوه ساز، ش. کباب پز و… در این آشپزخانه استفاده می‌شد.

همچنین در سال ۱۳۵۴ از طرف یک شرکت آلمانی تمام امکانات آشپزخانه تغییر و به مدرن‌ترین تجهیزات آشپزخانه‌ای مجهز شد بخصوص سیستم برقی فر که ترکیبی از انواع فر و گریل، سرخ کن، گرم خانه و قابلمه‌های برقی است که در قسمت وسط و در مرکز سالن آشپزخانه نصب شد؛ بنابراین در راستای تغییر، تکمیل و جایگزینی دکوراسیون جدید در چیدمان اشیاء، ظروف و سرویس‌های چینی سفارشی ساخت کشور‌های فنلاند، آلمان و …، اشیاء فلزی شامل نوربیلین، ظروف نقره و مسی و نیز ملزومات سرو و آماده سازی غذا که تاکنون در مخزن موزه آشپزخانه سلطنتی نگهداری می‌شدند، برای عموم علاقمندان به نمایش گذاشته شد. تغییرات این موزه در فضا‌هایی همچون کانتر، میزها، فر مرکزی و فضا‌های سالن اصلی صورت پذیرفته است.

گندزدایی و ساماندهی آثار موجود در موزه از جمله: یخچالها، فرها، کابینت و سایر اشیای موجود، از دیگر اقدامات صورت پذیرفته در موزه آشپزخانه سلطنتی است و در ادامه، عملیات مستند نگاری و پروژه‌های معرفی آثار در این موزه آغاز خواهد شد.

منبع: تسنیم

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن