تصاویر غم‌انگیز از کودک ۱۰ ساله و ۸ کیلویی یمنی

دنیاک: کودک ۱۰ ساله یمنی که به دلیل قحطی ناشی از جنگ داخلی یمن تنها ۸ کیلوگرم وزن دارد نماد کودکانی است که این روزها به دلیل جنگ یمن با سوءتغذیه و مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.

گرچه نشان دادن تصاویر کودکانی که در اثر بلایای انسانی و طبیعی دچار رنج و درد هستند بسیار تکان‌دهنده است ولی این امکان را فراهم می‌کند تا وجدان جامعه بشری بیدار گردد.

تصاویر جانگداز از کودک ۱۰ ساله و ۸ کیلویی یمنی

سازمان ملل متحد می‌گوید به دلیل جنگ داخلی یمن ۱۴ میلیون نفر در معرض سوءتغذیه قرار دارند و نیمی از آنان کودکان و نوجوانان هستند.

کودک ۱۰ ساله ۸ کیلویی

غازی صالح تنها یکی از این کودکان است. وی با وجودی که ۱۰ سال است به دلیل مشکلات ناشی از جنگ دچار سوءتغذیه شدیدی است و تنها ۸ کیلوگرم وزن دارد. این در حالی است که وزن یک کودک هم سن او با تغذیه سالم بین ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم است.

تصاویر جانگداز از کودک ۱۰ ساله و ۸ کیلویی یمنی

این کودک در یک درمانگاه تخصصی در تعز بستری شده است. وی به دلیل ضعف جسمانی زیاد قادر به حرکت نیست، با مشکلات تنفسی مواجه است و حتی نمی‌تواند گریه کند.

غازی حتی قادر به خوردن غذا نیست چرا که به دلیل آسیب‌های ناشی از سوءتغذیه زیاد نمی‌تواند غذا را ببلعد. به همین علت پرستاران مواد غذایی را به شکل دارو و سرم به صورت تزریقی به بدن او می‌رسانند.

تصاویر جانگداز از کودک ۱۰ ساله و ۸ کیلویی یمنی

به گفته پزشکان و پرستاران این مرکز مشکلاتی از این دست در مورد بسیاری از کودکانی که به این درمانگاه فرستاده می‌شوند وجود دارد. اغلب آنها دچار آسیب‌های بسیار شدیدی هستند و پروسه درمان آنها سخت و گاهی بی‌نتیجه است.

سازمان نجات کودکان با تحلیل داده‌های آماری سازمان ملل بر اساس «نرخ مرگ و میر در اثر کمبود غذایی» برآورد کرده است که از ماه آوریل سال ۲۰۱۵ تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی ۸۵ هزار کودک یمنی از گرسنگی جان باخته‌اند.

تصاویر جانگداز از کودک ۱۰ ساله و ۸ کیلویی یمنی

به گزارش این سازمان این آمار جدا از تعداد کودکانی است که مستقیما در جنگ کشته شده‌اند. از زمان آغاز جنگ یمن مردم این کشور در معرض آسیب‌های جدی مسقیم و غیرمستقیم ناشی از جنگ هستند.

یمن ۲۲ میلیون نفر جمعیت دارد و سه چهارم آنها به کمک‌های بشردوستانه فوری نیاز دارند.

منبع: یورونیوز

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن