جاذبه‌های گردشگری عمان کشوری با معماری‌های بی‌نظیر

دنیاک: با وجود روند پر سرعت تغییرات و بازسازی‌های مدرن، خوشبختانه هنوز می‌توان چشم‌اندازهای طبیعی و سنت‌های ممتاز فرهنگی این سرزمین را تجربه كرد.

در حقیقت عمان مقصد گردشگرانی است كه به‌دنبال سرزمین‌های بكر و ناشناخته‌ای هستند. سواحلی با درختان نخل در هم تنیده شده، قایق‌های ماهیگیری و دره‌های ساحلی شما را با بخشی از طبیعت این كشور آشنا می‌كند.

این در حالی است كه دشت‌ها و بیابان‌های طلایی رنگ و وادی‌های شنی را نباید دست‌كم گرفت.

كشوری كه یكی از بهترین مكان‌ها برای شناخت فرهنگ سرزمین‌های عربی به دور از ریخت و پاش‌های نفتی در خلیج‌فارس است.

عمان تنها به زیبایی‌های طبیعی شهرت ندارد. معماری‌ پر زرق و برق در پایتخت آن یعنی «مسقط» و شهرهای پر جمعیتی مانند «صلاله» و «صحار» گردشگران بسیاری را مجذوب می‌كند.

با وجود این هنوز در سایر شهرها می‌توانید صدای دست فروشانی را كه به‌دنبال قانع كردن خریداران در خیابان‌ها برای اجناسی مانند جواهرات و غذا هستند، بشنوید و قلعه‌های تاریخی را كه برای حفاظت از شهرهای سنتی بنا شده ببینید.

عمان، سرزمین تپه های شنی و قلعه های تاریخی

در حقیقت، گذشته در شهرهای كوچك این سرزمین كاملا زنده است و اگر شما به‌دنبال تجربه‌های ناب هستید باید سری به این مناطق بزنید. در مسجد بزرگ مسقط فرش زیبای دستبافی وجود دارد كه زمانی بزرگ‌ترین فرش جهان بود.

البته بعدها فرش دستباف مسجد ابوظبی در امارات این ركورد را از عمان ربود. گرچه ممكن است در نگاه اول عمان سرزمین ركورد شكنی از نگاه گردشگری به‌نظر نیاید، اما میراث غنی تاریخی و فرهنگی، اعتماد به نفسی در مردمانش ایجاد كرده كه نام خود را به‌رغم رقبای ثروتمند منطقه بر سر زبان‌ها بیندازد.

كوه‌های دیدنی، بیابان‌های وسیع، تپه‌های شنی و قلعه‌های تاریخی، عمان را به سرزمینی عجیب، غیرمتعارف و پر ماجرا تبدیل كرده كه برای گردشگران جاذبه‌های بسیاری دارد.

تقویم سفر

به‌طور كلی آب و هوای عمان گرم است و باید بدانید كه در هر فصلی از سال كه راهی این سرزمین بشوید، به عینك آفتابی و كرم ضد‌آفتاب احتیاج خواهید داشت.

با وجود این اگر قصد سفر به سواحل شمالی این كشور را دارید و هوای خنك را ترجیح می‌دهید باید مهر تا فروردین را برای سفر به این سرزمین انتخاب كنید. در حقیقت هوای آبان تا بهمن برای گردش‌های ماجراجویانه در بین تپه‌های شنی بسیار مناسب است.

در این زمان‌ها از آب و هوای مدیترانه‌ای با متوسط دمای ۳۰درجه در روز لذت خواهید برد. بهترین زمان برای سفر به سواحل جنوبی عمان علاوه بر مهر تا فروردین، خرداد تا شهریور است كه آب و هوای موسمی جریان دارد.

چگونه برویم؟

برای سفر به عمان نیازمند روادید (ویزا) هستید. برای اخذ روادید نیازی به حضور شخص نیست.

اگر قصد سفر به این سرزمین را دارید باید خود یا نماینده‌تان همراه با اصل گذرنامه، دو قطعه عكس، فرم تمكن مالی، رزرو قطعی هتل و چك ضمانت بازگشت، به سفارت این كشور در خیابان آفریقای تهران مراجعه كنید.

قیمت روادید ۱۰روزه عادی این كشور برابر با ۱۱۰دلار است. برای سفر به این كشور می‌توانید از خطوط عمان ایر كه پرواز مستقیمی بین تهران و مسقط دارد، استفاده كنید.

همچنین خطوط هوایی اتحاد، امارات، تركیش و قطر هم با یك توقف شما را به عمان می‌رسانند.

مهمان‌نوازی به سبك عمانی

مهمان‌نوازی در فرهنگ مردم عمان جایگاه ویژه‌ای دارد. در برخورد اول آنها به شكلی كاملا دوستانه و صمیمانه به شما سلام می‎كنند و خوشامدگویی‌های آنها در طول سفر شما را شگفت‌زده خواهد كرد.

غذاهایی كه در بشقاب‌های گلدار سرو می‌شود و قهوه‌های گرم عمانی شما را به گذشته این سرزمین اعجاب‌آور می‌برد.

خرما بخش مهمی از سفره غذایی مردم عمان را تشكیل می‌دهد كه به‌عنوان هدیه‌ای الهی مقدس شمرده می‌شود. در حقیقت درخت خرما در زندگی مردم این سرزمین نقش مفیدی دارد.

عمانی‌ها از شاخ و برگ این درخت سبد، زیرانداز و حتی سقف خانه‌های خود را می‌سازند. قهوه در عمان تقریبا سبز رنگ است و در مراحل به عمل آوردن آن، از تركیب گل رز هم استفاده می‌شود.

اگر به خانه یك عمانی دعوت شوید، منتظر باشید تا فنجان قهوه‌تان مرتب پر شود. این كار تا زمانی كه فنجان‌ خود را به نشانه بس بودن، تكان ندهید و اعلام نكنید كه به اندازه كافی قهوه نوشیده‌اید، ادامه خواهد داشت.

شیوه غذا خوردن مردم این منطقه هنوز تا حدود زیادی سنتی است.برنج، مرغ و گوشت غذاهای اصلی این سرزمین را تشكیل می‌دهند كه همراه با ادویه‌های خاصی پخته و آماده می‌شوند.

یك میز عمانی بدون غذاهای دریایی كامل نخواهد بود. انواع میگو، ماهی و غذاهای دریایی با سبزی‌های تازه بشقاب‌ها را تزئین می‌كنند. در سفرتان به عمان شیرینی و دسرها را دست‌كم نگیرید.

مردم این سرزمین به خوبی ارزش طعم شیرین را می‌دانند و از آن نهایت استفاده را می‌برند. لیمو عمانی كه به لیموی ایرانی هم شهرت دارد، یكی از طعم دهنده‌های اصلی غذاهای این منطقه است.

راننده خود باشید

شمار وسایل نقلیه عمومی در عمان بسیار اندك است. متأسفانه در مسقط هیچ قطار یا مترویی وجود ندارد. در حقیقت تعداد اندك اتوبوس‌های عمومی كه در عمان برای حمل‌ونقل مسافر وجود دارند، غالبا مسافت‌های درون شهری را شامل می‌شوند. بنابراین برای گردش در بین شهرهای مختلف سه راه پیش روی دارید؛ در تورهای مشخص شده ثبت نام كنید، راننده بگیرید یا خودتان پشت فرمان بنشینید.

تاكسی‌های موجود در این كشور اكثرا از نرخ‌های تعیین شده استفاده می‌كنند، اما این نرخ‌ها می‌تواند برای گردشگران متفاوت باشند.

دولت عمان چندین بار تلاش كرده كه راننده‌های تاكسی را مجبور به استفاده از تاكسی متر كند، اما متأسفانه این ایده از طرف آنها رد شده و هنوز اجرایی نشده است.

با توجه به اینكه ترافیك كمی در جاده‌های عمان وجود دارد، استفاده از وسیله نقلیه شخصی گزینه خوبی است. اگر نگران رانندگی در كشوری غریب هستید می‌توانید از یك راننده شخصی استفاده كنید.

البته فراموش نكنید كه تورهای تعیین شده غالبا قیمت‌های مناسب‌تری برای گردش بین شهرها ارائه می‌دهند.

بهترین مکان اقامت

با توجه به اینكه عمان سرمایه‌گذاری‌هایی را در زمینه صنعت گردشگری كرده برای اقامت در این كشور نباید نگرانی به‌خود راه دهید.

شما می‌توانید از میان هتل‌های چند ستاره و بین‌المللی تا مسافرخانه‌های مجهز برای اقامت خود برنامه‌ریزی كنید.

آرامش ساحل

هتل« چدی موسكات» كه در پایتخت عمان واقع شده تركیبی از آرامش ساحلی و سنت‌های آسیایی را برای‌تان عرضه می‌كند.

عمان، سرزمین تپه های شنی و قلعه های تاریخی

باغ بزرگ هتل با نخل‌های سر به فلك كشیده و ساختمان سفید اقامت دلپذیری را برای شما به ارمغان می‌آورد و می‌توانید از سه استخر هتل و غذاهای لذیذ آن نیز استفاده كنید.

این هتل در بخش غربی مسقط واقع شده كه به بخش دپیلماتیك پایتخت شهرت دارد و از فرودگاه تا هتل ۱۵دقیقه با ماشین راه است. برای اقامت در این هتل مجلل باید شبی ۴۰۰دلار بپردازید.

مناسب آفتاب دوستان

ریزورت البلد (Al Baleed Resort) در صلاله با چشم‌انداز ساحلی آرام از مهمانان‌اش پذیرایی می‌كند. ویلاهای این هتل مجهز به استخر اختصاصی هستند و سه رستوران آن با بهترین غذاهای محلی و بین‌المللی از مهمانان پذیرایی می‌كند.

عمان، سرزمین تپه های شنی و قلعه های تاریخی

اگر در زمستان به‌دنبال آفتاب هستید، این هتل برای شما مناسب است. ساحل زیبا، میراث تاریخی ، كوه‌ها و كویرهای این منطقه برای گردشگران جذابیت زیادی دارد. برای اقامت در این هتل باید شبی ۳۳۰دلار بپردازید.

چشم‌انداز زیبای خلیج

اگر به‌دنبال یك هتل بین‌المللی با امكانات و خدمات لوكس می‌گردید، « شانگری لا» در مسقط گزینه مناسبی است.

عمان، سرزمین تپه های شنی و قلعه های تاریخی

این هتل با پس زمینه كوه‌های هاجر(Hajar) و خلیج، منظره زیبایی را برای مهمانان اش تدارك دیده است. از امكانات هتل می‌توان به ساحل اختصاصی، استخر و دو رستوران با غذاهای لذیذ بین‌المللی و محلی نام برد. برای اقامت در این هتل باید شبی ۲۰۰دلار بپردازید.

طلوع سحر انگیز

هتل «جبل شمس»برای كسانی كه به‌دنبال مكان آرامش بخشی با منظره‌های زیبا و البته قیمت مناسب هستند، گزینه‌ای عالی به شمار می‌رود.

عمان، سرزمین تپه های شنی و قلعه های تاریخی

مهمانان این هتل معمولا آخر هفته‌ها در تماشای طلوع خورشید به محلی‌ها می‌پیوندند تا عكس‌های خلاقانه بگیرند و از تماشای طلوعی زیبا لذت ببرند.

این هتل كه در مرتفع‌ترین نقطه عمان واقع شده هوای دلپذیری هم در اكثر فصول سال دارد. برای اقامت در این هتل باید شبی ۷۰دلار بپردازید.

بدون  آسمانخراش

از غواصی تا بازدید از قلعه‌های باستانی و قدم زدن در سرزمین شن‌های روان، در عمان در انتظارتان خواهد بود.

گذراندن یك تعطیلات ساحلی غالبا هدف عمده گردشگران عمان است اما حقیقت این است كه این سرزمین چیزهایی فراتر از انتظار برای عرضه دارد.

نخستین دلیل برای سفر به عمان بازدید از یك سرزمین عرفانی است كه امروزه با مدرنیته تركیب شده است.

شهرهای عمان فضای سنتی و ارزش‌های فرهنگی خود را تا حدود زیادی حفظ كرده‌اند اما ردپای مدرنیته را می‌توان در شهرهای بزرگ این كشور دنبال كرد.

غذاهای محلی، قهوه، خرما و ادویه‌جات متنوع طعم بشقاب‌های عمان را در ذهن‌تان ابدی خواهد كرد.دلیل دوم برای سفر به عمان تنوع سرزمینی است.

در عمان می‌توانید در منطقه‌های سرسبز قدم بزنید و در مرتفع‌ترین نقطه جزیره بایستید و در بیابان‌ها دراز بكشید.

عمان، سرزمین تپه های شنی و قلعه های تاریخی

كویر عمان برای گردشگران اروپایی جاذبه‌های بسیاری دارد؛ تجربه تماشای ستاره‌های بیابانی، شتر سواری و كمپ ‌زدن در دل كویر از لذت‌هایی است كه در این منطقه تجربه خواهید كرد.

اگر به‌دنبال تعطیلات لوكس و رمانتیك هستید، باز هم عمان برای شما جاذبه دارد. در هتل‌های ساحلی این كشور می‌توانید یك تعطیلات خاطره‌انگیز را در كنار خانواده‌ تجربه كنید.

مسقط پایتختی بدون آسمان خراش است كه تلاش كرده تا قلب و روح خود را به‌عنوان شهری بندری و تاریخی حفظ كند.

مروارید و ماهی در این شهر تجارت اصلی را تشكیل می‌دهند. بازدید از مسجدها و موزه‌های تاریخی این شهر یكی دیگر از دلایل سفر به عمان است.

دیدار از چشم‌اندازهای كوهستانی با باغ‌های گل سرخ، روستاهای زیبا و قبایل تاریخی این كشور را هم نباید از دست بدهید.

روز رنسانس

تقویم جشنواره‌های عمان تا حد زیادی متصل به مناسبت‌های مذهبی است. با وجود این شما می‌توانید برای شناخت فرهنگ این سرزمین در مناسبت‌های مختلف راهی این كشور شوید.

اعیاد رسمی در عمان غالبا با گردهم آمدن خانواده‌ها و وعده‌های غذایی مشترك همراه است، اما برای جشن‌های ملی مراسم‌ مشتركی هم در شهرهای بزرگ تدارك دیده می‌شود.

جشنواره مسقط كه از اواخر ژانویه تا اواخر فوریه برگزار می‌شود، تركیبی است از رویدادهای سنتی، فرهنگی و مذهبی.

در این جشنواره مراسم‌ سرگرم كننده‌ای مانند مسابقه، نمایش مد، غذاهای سنتی و كنسرت در آمفی تئاتر برپا می‌شود.

جشنواره گردشگری «صلاله» كه از ۲۱ ژوئن تا ۲۱سپتامبر برپا می‌شود، مجموعه‌ای از فعالیت‌های فرهنگی، رویدادهای ورزشی و كنسرت را شامل می‌شود. رمضان ‌ماه مقدس مسلمانان یكی از فرصت‌های ناب برای سفر به عمان است.

در این‌ماه آیین‌های ویژه مسلمانان در این كشور جاری است و خوردن و آشامیدن در طول روز ممنوع است.

روز رنسانس هم روز جشن ملی در عمان است. روز رنسانس را در ۲۳جولای جشن می‌گیرند؛ زمانی كه سلطان قابوس به قدرت رسید و رنسانس این كشور را آغاز كرد.

این ۱۰ نقطه را در عمان نباید از دست بدهید

پادشاهی عمان درست در لبه شبه جزیره عربستان واقع شده است؛ مقصدی شگفت انگیز كه ممكن است توسط مسافران نادیده گرفته شود، اما اگر به این كشور سفر كنید از تماشای جاذبه‌های متعدد آن غافلگیر خواهید شد.

مسقط پایتخت عمان محبوب‌ترین شهر این سرزمین است، اما اگر تنها قصد بازدید از این شهر را دارید بهتر است بدانید كه بخش كوچكی از عمان را می‌بینید و از بسیاری از جاذبه‌ها غافل خواهید ماند.

در ادامه قصد داریم شما را با محبوب‌ترین جاذبه‌های عمان آشنا كنیم؛ مناطقی كه در فهرست اكثر گردشگران این سرزمین تكرار می‌شوند.

مسقط

اگر تنها قصد بازدید از یك شهر را در عمان دارید باید مسقط را انتخاب كنید. شهری كه به واسطه قلعه‌ها، موزه‌ها، كاخ‌ها و بازارهای خود شهرت دارد.

امكان بازدید از كاخ سلطنتی «قصر العالم» برای مردم عادی فراهم نیست با وجود این می‌توانید به بندرگاه بروید و از آنجا ساختار شگفت انگیز این كاخ را زیرنظر بگیرید.

عمان، سرزمین تپه های شنی و قلعه های تاریخی

قلعه‌های «الجلالی» و «المیرانی» به موزه تبدیل شده‌اند و شما می‌توانید برای كسب اطلاعات بیشتر در مورد شیوه زندگی پادشاهان و تاریخ این منطقه از آنها بازدید كنید.

مسجد بزرگ سلطان قابوس یكی دیگر از جاذبه‌های مهم مسقط است كه لوستر كریستال عظیم آن، پنل دیواری سنگ مرمر و همچنین دومین فرش بزرگ جهان كه ایرانی است، در این مسجد جلوه گری می‌كنند.

كویر نوردی

«رمال آل وهیبه» درست در مركز عمان واقع شده است؛ منطقه‌ای كه به واسطه تپه‌های بیابانی شهرت دارد.

عمان، سرزمین تپه های شنی و قلعه های تاریخی

جایی كه در آن تاریخ و طبیعت با هم گره خورده تا شما بتوانید بخشی از شیوه زندگی عشایری را در عمان تجربه كنید. شهر« ایبرا » دروازه اصلی «رمال آل وهیبه» است؛ نقطه‌ای كه بسیاری از تورهای كویری از آنجا حركت خود را آغاز می‌كنند.

اگر دوست دارید شترسواری و سافاری را در دل كویر تجربه كنید باید سری به این منطقه بزنید.

پایتخت تاریخی

«نزوی» كه در قرن ششم و هفتم به‌عنوان پایتخت عمان شناخته می‌شد امروز به واسطه قلعه حیرت انگیزی كه پیشینه آن به قرن هفدهم میلادی بر می‌گردد، شهرت دارد.

این قلعه توسط« سلطان بن سیف الیعربی» ساخته شده است. پیشینه بخش‌هایی از قلعه به قرن نهم هم می‌رسد.

عمان، سرزمین تپه های شنی و قلعه های تاریخی

این قلعه كه دارای مكانیزم دفاعی جالبی بوده دارای پنجره‌هایی به شكل‌های نامتعارف است كه برای تیراندازی به دشمنان از آنها استفاده می‌شد.

موزه قلعه هم زندگی پادشاهان عثمانی را در قرن هفدهم بازسازی می‌كند. بازار سنتی این شهر یكی دیگر از نقاط محبوب گردشگرها‌ست.

روستای سنگی

درحالی‌كه چهره شهرهای بزرگ عمان تا حدود زیادی دستخوش تغییرات شده است، اما روستاهای كوچكی مانند «مسفاه‌العبریین» می‌توانند شما را با فضاهای سنتی عمان بیشتر آشنا سازند.

عمان، سرزمین تپه های شنی و قلعه های تاریخی

خانه‌های این روستای كوهستانی از سنگ ساخته شده و بیش از آنكه شبیه روستایی در دل شبه جزیره عربستان باشد شباهت به روستاهای كوهستانی ایتالیا دارد.

در این روستا قدم بزنید تا نمونه‌ای از شیوه زندگی مردم عمان را در دل كوه‌ها از نزدیك ببینید. برج باستانی روستا و زمین‌های اطراف آن كه مملو از درخت است، از جاذبه‌های اصلی این منطقه به شمار می‌رود.

جزیره بكر

كمی از ساحل عمان كه دور شوید جزیره مصیره(Masirah) خودنمایی می‌كند؛ جزیره‌ای كه برای دوستداران آفتاب، ساحل، حیات وحش و تاریخ جذابیت‌های بسیاری دارد.

عمان، سرزمین تپه های شنی و قلعه های تاریخی

شهرهای این جزیره بسیار كوچك هستند و این به‌معنای جمعیت اندك و نقاط بكر بیشتر است. برای دسترسی به این جزیره می‌توانید از كشتی‌هایی كه به‌طور منظم از ساحل حركت می‌كنند استفاده كنید.

سفال‌های سوغاتی

«بهلاء» یكی دیگر از مكان‌های عجیب عمان است كه در شمال این سرزمین واقع شده است. پیشینه « بهلاء» به دوران پیش از اسلام بر می‌گردد

عمان، سرزمین تپه های شنی و قلعه های تاریخی

این شهر برای سده‌ها توقفگاه محبوب مسافران بوده است. قلعه دیدنی و تاریخی بهلاء از جاذبه‌های این شهر است و بعد از كاوش در قلعه می‌توانید سری به دیوارهای تاریخی شهر بزنید كه شما را به قرن سیزدهم میلادی می‌برند.

اگر به‌دنبال خرید سوغاتی هستید باید سری به بازار این شهر بزنید. بهلاء به واسطه سفال‌های محلی خود شهرت دارد.

دومین شهر مهم

«صلاله» در جنوب عمان واقع شده‌است؛ سرزمینی كه بعد از مسقط دومین شهر با اهمیت عمان به شمار می‌رود.

صلاله امروز اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا خانه پادشاه عمان، «قابوس بن سعید» است. قصر قابوس كه از سال ۱۹۷۰پادشاه این كشور است، مهم‌ترین جاذبه شهر محسوب می‌شود.

عمان، سرزمین تپه های شنی و قلعه های تاریخی

قصری با معماری باورنكردنی كه دارد، در‌واقع؛ تلفیقی از سنت و مدرنیته است. با مراجعه به سایت باستان‌شناسی « البلد» می‌توانید در مورد تاریخ شهر بیشتر بدانید.

شیرینی‌های این شهر در بین گردشگران محبوبیت زیادی دارد؛ بنابراین اگر دوست دارید طعم محلی را امتحان كنید فرصت را از دست ندهید.

كوه سبز

كلمه جبل اخضر به‌معنای كوه سبز رنگ است؛ مرتفع‌ترین نقطه در كشور عمان.

عمان، سرزمین تپه های شنی و قلعه های تاریخی

گرچه از اسم این منطقه باید انتظار جنگل‌های سرسبز كوهستانی را داشت، اما بهتر است بدانید كه منطقه جبل‌اخضر عمدتا از سنگ آهك تشكیل شده و به نسبت عمان كه عموما سرزمین بیابانی محسوب می‌شود، سرسبزتر از بقیه نقاط این كشور است.

این منطقه جزو مناطق حفاظت شده عمان است و شما می‌توانید در مسیرهای مشخص شده آن پیاد‌ روی كنید و از تماشای درختان پر میوه لذت ببرید.

ساحل لاك پشت‌ها

«راس الجینز»منطقه‌ای برای حفاظت از لاك پشت‌هاست و در قسمت شرقی عمان واقع شده است.

عمان، سرزمین تپه های شنی و قلعه های تاریخی

اگر در طول تابستان به عمان سفر كنید می‌توانید در این منطقه سری به لاك پشت‌های غول پیكر كه در امتداد ساحل استراحت می‌كنند، بزنید.

شما می‌توانید برای تماشای لاك پشت‌ها در قالب سفری یك روزه راهی این منطقه شوید، اما اكثر بازدید‌كنندگان برای تماشای موزه و لاك پشت‌های زیبا یك شب را درنظر می‌گیرند.

لذت غواصی و شنا

شبه جزیره« مسندم» در شمالی‌ترین بخش عمان واقع شده‌است؛ شبه جزیره‌ای كه به واسطه مرز امارات از بقیه كشور جدا شده.

عمان، سرزمین تپه های شنی و قلعه های تاریخی

بخش‌هایی از این جزیره دور افتاده و تا حدودی خالی از سكنه است، اما در قسمت شمالی آن می‌توانید از تماشای منظره‌هایی بكر لذت ببرید.

در سفر به این شبه جزیره می‌توانید با قایق‌هایی برای كشف جزایر همراه شوید.غواصی و شنا با دلفین‌ها هم از دیگر لذت‌های این منطقه است.

منبع: همشهری شش و هفت

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن