معرفی زیباترین ایستگاه‌های قطار در اروپا

دنیاک: ایستگاه های قطار محلی برای رفت و آمد هزاران مسافر از گوشه و کنار دنیاست که لحظه ای در کنار هم و در یک مکان قرار می گیرند. ایستگاه های قطار اشک ها و لبخندهای زیادی را به خود دیده است و مکان هایی رمانتیک و جادویی به حساب می آیند. در گوشه و کنار دنیا ایستگاه های قطار فراوانی وجود دارند که برخی از آن ها به دلیل قدمت و معماری زیبایشان شهرت بیشتری پیدا کرده اند. امروز می خواهیم ۱۰ مورد از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا را به شما معرفی کنیم که با فضای زیبا و هنرمندانه شان باعث لذتبخش تر شدن تجربه سفر می شوند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

ایستگاه قطار ویورلی ادینبورگ

۱- فرانسه، ایستگاه استراسبورگ | La Gare de Strasbourg

یکی از نقاط قوت فرانسه توجه و حفظ ساختمان ها و بناهای قدیمی اش است. در همین راستا، یکی از قدیمی ترین و زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا در شهر استراسبورگ فرانسه قرار دارد. ساختمان این ایستگاه ابتدا در سال ۱۸۴۶ افتتاح شد و مجددا در سال ۱۸۸۳ بازسازی شد. امروزه ایستگاه قطار استراسبورگ با پوششی شیشه ای احاطه شده که در سال ۲۰۰۷ به ساختمان قدیمی ایستگاه اضافه شد. ایستگاه قطار استراسبورگ دومین ایستگاه قطار بزرگ در کشور فرانسه است.

ایستگاه قطار استراسبورگ

۲- اسپانیا، ایستگاه قطار آتوچا | Estación de Atocha

ایستگاه قطار مادرید یکی دیگر از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا است و مسافرانی که وارد پایتخت اسپانیا می شون را مسحور خود می کند. این ایستگاه قطار دلایل زیادی برای شهرت و محبوبیت دارد. علاوه بر طراحی و معماری بی نظیر و زیبایش، این ایستگاه سرپناهی برای بیش از ۵۰۰ گونه گیاه است که این ایستگاه را به یک باغ گرمسیری سربسته تبدیل کرده است (باغی که بیش از ۴۰۰۰ متر مساحت دارد)!

ایستگاه قطار آتوچا علاوه بر این که به هتل های مادرید نزدیک است، خود یک مرکز خرید بزرگ است و داخل آن کافه ها، فروشگاه ها و حتی کلاب های متعددی وجود دارد.

ایستگاه قطار آتوچا

۳- آلمان، ایستگاه راه آهن مرکزی برلین | Berlin Hauptbahnhof

ایستگاه قطار مرکزی برلین در سال ۱۸۷۱ افتتاح سده و در محوطه تاریخی لرتر بانهوف قرار گرفته است. این ایستگاه بارها و در طول این سالیان مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفته و ساختمان فعلی ایستگاه در سال ۲۰۰۶ بازسازی شده است. ایستگاه راه آهن مرکزی برلین یکی از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا و یکی از جاذبه های گردشگری محبوب و پرطرفدار برلین و آلمان است.

موقعیت مرکزی این ایستگاه و نزدیک بودن به جاذبه های گردشگری، هتل ها و مراکز خرید و تفریحی آن را به یکی از محبوب ترین ایستگاه ها برای گردشگران و توریست ها تبدیل کرده است. علاوه بر معماری باشکوه و تاریخی آن، بیش از ۸۰ فروشگاه و مغازه آن را به یک مرکز خرید بزرگ داخل ایستگاه راه آهن تبدیل کرده است. جالب است بدانید که یک استخر روباز هم در بخشی از محوطه ایستگاه راه آهن مرکزی برلین وجود دارد.

ایستگاه راه آهن برلین

۴- بلژیک، ایستگاه مرکزی آنتورپ | Antwerpen-Centraal Station

در لیست زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا نمی توان از ایستگاه مرکزی اسطوره ای آنتورپ نام نبرد. این ایستگاه اغلب به دلیل سبک معماری مشابه بناهای مذهبی، به اسم کلیسای جامع راه آهن شناخته می شود و به محض این که در این ساختمان باشکوه قرار بگیرید ناخودآگاه به یاد کلیساهای باشکوه اروپایی می افتید. ایستگاه مرکزی آنتورپ تاکنون بارها عناوین زیادی کسب کرده است، به طور مثال در سال ۲۰۰۹ مجله نیوزویک این ایستگاه را به عنوان چهارمین ایستگاه قطار برتر دنیا رده بندی کرد.

ایستگاه راه آهن آنتورپ

۵- ترکیه، ایستگاه قطار حیدرپاشا استانبول | Istanbul Haydarpaşa Terminal

خب، به شهر جادویی استانبول می رسیم که در بین دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است. ایستگاه قطار حیدرپاشا که ایستگاهی بسیار تاریخی و قدیمی است درست در کنار تنگه بسفر قرار گرفته و پرترددترین ایستگاه راه آهن در ترکیه و یکی از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا به حساب می آید. البته این ایستگاه در واقع در بخش آسیایی استانبول قرار گرفته است اما به هرحال این بار از این موضوع چشم پوشی می کنیم و آن را هم جزء زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا معرفی می کنیم.

ایستگاه قطار حیدرپاشا در سال ۱۸۷۲ افتتاح شده است، اما از آن زمان تاکنون بارها دستخوش تغییر و ساخت و ساز قرار گرفته است. فضای داخلی ایستگاه به سبک کاملا شرقی و به زیبایی هرچه تمام تر طراحی شده و جلوه ای بی نظیر از معماری و نقاشی های شرقی را به مسافران ارائه می کند.

ایستگاه راه آهن حیدرپاشا

۶- بلژیک، ایستگاه قطار لی یِژ | Liège-Guillemins

ایستگاه قطار لی یژ در حقیقت ایستگاه راه آهن مرکزی شهر لی یژ، سومین شهر بزرگ در بلژیک و یکی از مهم ترین قطب های این کشور قرار گرفته است. این ایستگاه قطار که اثر معمار شهیر، سانتیاگو کالاتراواست در سال ۲۰۰۹ بازگشایی شد و حقیقتا یک اثر هنری بی نظیر و فوق العاده است. ساختمان فوق مدرن این ایستگاه قطار بیشتر شبیه به صحنه ای از یک فیلم علمی تخیلی است تا واقعیت! اگر هدف و بینش معمار این اثر این بوده که چیزی متمایز و خاص به وجود بیاورد، حقیقتا به هدفش رسیده است. ایستگاه قطار لی یژ نه تنها یکی از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا بلکه یکی از بی نظیرترین ایستگاه ها در سرتاسر جهان است.

ایستگاه راه آهن لی یژ

۷- انگلیس، ایستگاه قطار سنت پانکراس | St. Pancras Train Station

ایستگاه راه آهن سنت پانکراس که به نام سنت پانکراس لندن هم شناخته می شود در قرن نوزدهم ساخته شده است و نمونه ای باشکوه از سبک معماری عصر ویکتوریایی است. این ایستگاه از آن زمان تاکنون بارها مورد بازسازی قرار گرفته و امروزه به عنوان یکی از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا شهرت پیدا کرده است. ایستگاه قطار سنت پانکراس سرویس های بین المللی و ویژه به بلژیک و فرانسه و سرویس های متعدد داخل انگلیس دارد و از این رو، جای تعجب نیست که یکی از پرترددترین و شلوغ ترین ایستگاه قطار در اروپا باشد.

ایستگاه راه آهن لندن

۸- فرانسه، ایستگاه قطار لیموژ-بندیکت | Gare de Limoges-Bénédictins

ایستگاه قطار لیموژ-بندیکت یکی دیگر از ایستگاه های قطار تاریخی فرانسه و یکی از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا به حساب می آید. این ایستگاه از آنجا که نزدیک به صومعه بندیکت قرار دارد به نام ایستگاه لیموژ- بندیکت نامیده می شود.

یکی از دلایل منحصربفردبودن و خاص بودن این ایستگاه این است که برخلاف بسیاری از ایستگاه های قطار در کنار خطوط راه آهن قرار ندارد، بلکه درست روی آن قرار گرفته است. یک سکوی بزرگ دقیقا روی خطوط ریلی قرار گرفته و به ساختمان اصلی راه آهن متصل شده است.

ایستگاه قطار لیموژ

۹- فنلاند، ایستگاه راه آهن مرکزی هلسینکی | Helsinki Central Rail Station

یکی دیگر از زیباترین ایستگا های قطار در اروپا در شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند قرار گرفته است. ایستگاه راه آهن مرکزی هلسینکی در سال ۱۸۶۲ افتتاح شده و بیش از همه به خاطر برج ساعت و دو مجسمه نگهبانش شهرت دارد که در ورودی مرکزی قرار گرفته اند. این ایستگاه روزانه توسط نزدیک به ۴۰۰۰۰۰ نفر مورد استفاده قرار می گیرد و مسافران را در سرتاسر فنلاند و همین طور کشورهای اروپایی جابجا می کند. در سال ۲۰۱۳ بی بی سی این ایستگاه را به عنوان زیباترین ایستگاه قطار در دنیا انتخاب کرده است.

ایستگاه قطار هلسینکی

۱۰- اسکاتلند، ایستگاه قطار ویورلی ادینبورگ | Edinburgh Waverley Railway Station

دومین ایستگاه قطار پررفت و آمد کشور اسکاتلند (بعد از ایستگاه مرکزی گلاسکو) در مرکز شهر ادینبورگ و در مساحتی بالغ بر ۱۰ هکتار واقع شده است. از این رو، این ایستگاه از نظر مساحت دومین ایستگاه قطار بزرگ در بریتانیا به حساب می آید. ایستگاه قطار ویورلی در دامنه ای زیبا در شهر قدیم ادینبورگ واقع شده و یکی از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا محسوب می شود. علاوه بر ساختمان خودِ ایستگاه، اطراف آن نیز با ساختمان ها و بناهای باشکوه قرون وسطایی احاطه شده است.

منبع: الی گشت

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن