علت گریه افراد در زمان پرواز چیست؟

دنیاک: بسیاری از افرادی که با هواپیما سفر کرده اند مطمئنا یا برای خودشان پیش آمده و یا در بین مسافران دیده اند که افراد به صورت کاملا غیر ارادی گریه می کنند و همگی هم این حس را دارند که اصلا دلیل گریه ی آن ها به چه علتی است. باید این نکته را درباره ی این حالت پیش آمدی بدانید که گریه در زمان پرواز می تواند علل مختلفی داشته باشد که ما می خواهیم امروز در الی گشت این علل مختلف را برای شما مورد بحث و کنکاش قرار دهیم. در ادامه با ما تا به انتهای این متن همراه باشید.

هنگام پرواز

امروزه وقتی درباره ی مسافرت با هواپیما صحبت می شود واقعا دیگر تبدیل به امری عادی شده است و کمتر کسی است که یا تا به حال سوار بر هواپیما نشده باشد یا از پرواز با هواپیما بیم داشته باشد اما از همه ی این ها که بگذریم، همیشه پرواز با هواپیما اثرات جانبی را با خود به همراه داشته است.

با این که در طی سال‌ های اخیر در سراسر جهان و با بهبود وضعیت گردشگری و جا افتادن مسافرت با هواپیما، سفرهای هواپیمایی تا حدود ۹۰ درصد برای مردم عادی شده اند اما با این وجود هنوز هم شرایط موجود در هواپیما و تغییراتی را که در بدن انسان ها به وجود می آورد سبب تغییر احوال برخی مسافران و حتی گریه در زمان پرواز برای آن ها می ‌شود.

پرواز

البته اتفاق افتادن این تغییرات در بدن نباید برای ما تعجب بر انگیز باشد زیرا بالاخره ما از زمین جدا شده ایم و کمترین مسئله ای که در پیش رو داریم، اختلاف سطح و فشار است که باعث به وجود آمدن مشکلات مختلف و گوناگون در بدن انسان می گردد.

یکی از مشکلاتی که در حین پرواز برای مسافران پیش می آید این است که برای آن ها گریه در زمان پرواز رخ می دهد که البته ممکن است که برای بسیاری از افراد عجیب و غیر قابل توضیح باشد. در این زمینه اطلاعات و مقاله های مختلفی گرد آوری شده است و متخصصان و مشاوران به نتایج مختلفی دست یافته اند. البته باید این را صادقانه بگوییم که گزارش ‌های موجود در این زمینه چندان معتبر نمی باشد اما به هر حال گزارشات درباره ی گریه در زمان پرواز بسیار زیاد هستند.

شرکت هواپیمایی ورجین آتلانتیک در سال ۲۰۱۱ میلادی یک نظرسنجی در این زمینه برگزار نمود و بر طبق نتایج به‌ دست آمده بیش از ۵۵ درصد از شرکت ‌کنندگان در این نظرسنجی در این زمینه قبول داشتند که حین پرواز احساساتی ‌تر می ‌شوند و ۴۱ درصد از مردان اعلام‌ کردند که مجبور بودند اشک‌ هایشان را با دستمال کاغذی پاک و از دیدگان دیگران پنهان می نمایند! اما تقریبا همه این سوال را دارند که واقعا دلیل گریه در زمان پرواز چیست؟

گریه

و اما می رسیم به دلایلی که برای گریه در زمان پرواز بیان می شوند. از جمله دلایلی که برای این حالت بیان می کنند این است که عوامل روحی و روانی در این مسئله تاثیرگذار است. به هر حال کوله باری که همه ی ما انسان ها با خود در سفر به همراه داریم و همه جا به همراه ما نیز می باشد، مشکلات و احساسات روانی مثبت و منفی ما است.

کارشناسان در این زمینه اعتقاد دارند که؛ افراد که همگی مسافران بالقوه ی هواپیما هستند و در هر رده ‌ی سنی که باشند، فارغ از جنسیت، مذهب، نژاد و سایر پیش ‌زمینه‌ های دیگر تا به حال همگی حداقل به یکی از بیماری ‌های روانی مانند ترس از فضای تنگ و حصر تا انزوا طلبی و گوشه‌ گیری یا ترس از مکان ‌های شلوغ و سایر اشکال تشویش و اضطراب را دچار شده اند و این‌ مشکلات که همگی هم مسائلی کاملا فراگیر هستند برای افراد رخ می دهند.

کارشناسان عقیده دارند که اضطراب‌ های مربوط به مسافرت و به صورت خاص سفرهای هوایی برای تحریک و متأثر کردن هر شخص مبتلا به یکی از چالش ‌های پایه‌ ای سلامت روان کافی است. به هر حال تمامی این مشکلات زیاد هم بی جا نیستند زیرا به هر حال سفر هوایی هم یک نوع جدا شدن از وضعیت همیشگی است و هم با توجه به حساسیت هایی که دارد، چالش های مختلفی را در پیش روی خود دارد.

بسیاری از افرادی که با هواپیما

معمولا در سفرهای هوایی از بدو ورود به فرودگاه حتی از همان اِلِمان هیشگی به موقع رسیدن گرفته تا بازرسی‌ های سخت ‌گیرانه ‌ی امنیتی و ایمنی، سپس سوار هواپیما شدن و اطمینان حاصل کردن از این‌ که وسایل‌ شما در مکان و موقعیتی درست و مخصوص به خود قرار گرفته اند و در نهایت پس از آن قرار گرفتن در کابینی با فضای محدود و آن هم با آن همه تغییرات و فشار واقعا موقعیتی بسیار چالش انگیز و تنش زا را برای هر کسی به وجود می آورد.

حال به تمامی این شرایطی که برای شما بازگو کردیم، این را هم اضافه کنید که ممکن است شما در طول سفر تنها باشید و حتی کسی را هم به همراه خود نداشته باشید تا با او صحبت کنید تا کمی خالی شوید و از این فشار روانی که بر شما فائق آمده است خلاص شوید.

البته این پروسه ی شدت روانی که ما برای شما و برای فهم بهتر گریه در زمان پرواز و از منظر علل روحی وروانی آغاز کرده ایم هنوز ادامه دارد و به معنای واقعی هنوز گنجایش این وجود دارد که فشارهای روحی و روانی در هنگام پرواز را برای شما بیشتر کنیم.

حالا بیایید تا به این علت فکر کنید که اصلا دلیل سوار شما چه بوده است؟ از خانواده و دوستانتان جدا شده اید؟

گریه در زمان پرواز

قرار است محل زندگی شما تغییر کند و یا حتی برای مصاحبه ی شغلی می روید که گرفتن آن برای شما بسیار حائز اهمیت است؟ می بینید؟! علل مختلفی برای گریه کردن در زمان پرواز وجود دارد که واقعا می تواند شما را دچار چلنج ها و بر انگیختگی های روحی و روانی نماید و باعث جاری شدن اشک های شما و گریه ی شما در هنگام پرواز شود. در واقع این موارد برای افراد تا حدود بسیار زیادی استرس ‌زا است.

البته این قضیه در زمانی بیشتر نمود پیدا می کند که مشکلات اضطراب افراد که رایج ‌ترین بیماری روانی است و ۲۰ درصد از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند نیز برایشان این مشکلات پر رنگ تر می گردد. فکر می کنم تا به این جا برای شما تا به حدود ۷۰ درصد جواب این سوال که گریه در زمان پرواز به چه علتی است نیز برای شما روشن شده باشد. اما اگر از عوامل روحی و روانی گذر کنیم به عوامل جسمانی می رسیم.

از آن جایی که کابین های هواپیماها مکان ‌های راحتی نیستند و همان صندلی‌ های کوچکشان و فضای کمشان که برای قرار دادن پاها در اختیار مسافران می گذارند، و در یکی از دلایل تنگ آمدن عرصه به مسافران است و گریه ی آن ها را در می آورد. به عقیده ی محققان، چینش فشرده ‌ی صندلی‌ ها و فضای کم آن ها منجر به افزایش سطح اضطراب در افراد می‌ شود.

افراد

همین ها به مرور زمانی که در هواپیما هستیم باعث می شود تا مرزهای فیزیکی ما بشکنند و دچار مشکلاتی در پرواز شویم که اشک ما را در بیاورد. طبیعی است که دیگر در چنین شرایطی پرواز کردن راحت نیست و هر برخوردی از هر کسی ممکن است که سر بزند.

در پرواز گاهی حتی نیازهای اساسی افراد مانند غذا خوردن، نوشیدنی، پتو و بالشت هم حتی تامین نمی شود و حتی اگر هم خودتان بخواهید که این نیازها را برطرف نمایید، محدودیت هایی که برای شما وجود دارد، باعث عصبانیت و بروز گریه ی شما می شود.

البته همیشه هم این وضع باعث گریه نمی شود بلکه، مثلا در ارتفاع ۱۱ کیلومتری از سطح زمین بدن انسان از لحاظ جسمی وضعیت عجیب و قریب دارد و همین حتی باعث گریه کردن می شود و گریه کنیم. در این وضعیت معمولا کنترل کمی بر شرایط اطرافمان داریم و شدیدا احساس می ‌کنیم که آسیب ‌پذیر هستیم.

علت گریه ی افراد

در مطالعه ‌ای با عنوان گریه کردن حین پرواز و احساس صمیمیت با عناصر سرگرمی‌‌ داخل هواپیما، استیون گرینینگ استاد سینما و رسانه ‌ی دانشگاه می گوید که؛ دستگاه ‌های الکترونیکی داخل هواپیماها از طریق ایجاد رابطه ‌ای خودمانی بین مسافر و عناصر سرگرمی مورد نظر منجر به پیدایش نوعی حس صمیمیت بین آن ‌ها می‌ شود و همین ترکیب عوامل استرس ‌زا و وابستگی و صمیمیت با رسانه ‌های موجود، سبب گریه در زمان پرواز می ‌شود.

از عوامل فیزیکی هم که بگذریم به یکی دیگر از عواملی که در پرواز موجب گریه ی مسافران می شود یعنی نوشیدنی ها می رسیم. برخی از نوشیدنی ها هستند که مصرف آن ها در حین پرواز باعث به وجود آمدن کاهش سطح آب بدن می شوند که در شرایط عادی نیز به علت فشار هوای کابین به‌ طور خفیفی نیز رخ می ‌دهد. البته این مدل از نوشیدنی ها ممکن است تا شما را بسیار احساسی هم بکند و همین باعث جاری شدن اشک های شما می شود.

تمام این عواملی که گفته شد ممکن است در پرواز گریبان گیر شما شود و به این صورت شما را با مشکل گریه کردن در زمان پرواز روبرو نماید اما پیشنهاد ما به شما این اشت که جلوی اشک های خود را نگیرید و بگذارید تا جاری شوند و شما راحت شوید.

منبع: الی گشت

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن