چرا باید در طول سفر موسیقی گوش کنیم؟

دنیاک: نت های موسیقی چنان با وجود آدم و روح و روانش بازی می کنند که بی شک هر لحظه ای از زندگی ما، تحت تاثیر موسیقی است. اصلا شنیده اید که می گویند هر تکانِ جنبده ای در جهان، موسیقی و ارتعاش مخصوص به خودش را دارد؟ صدای خش خش برگ ها، نُت برخورد قطره های باران با هر سطحی و یا حتی صدای نفس های ما. برخی از انسان ها آن قدر خوش شانس هستند که توانسته اند با علم و استعداد، موسیقی هایی را بسازند که بی شک بسیاری از لحظات ما را با وجودشان زیباتر کرده اند. از بین این نواهای زیبا، موسیقی های مخصوص سفر را می توان بهترین دسته بندی برای انواع موسیقی معرفی نمود.

سفر و موسیقی

امروز که بحثمان درباره ی موسیقی سفر است، بیایید تا مختصری درباره ی علم و فلسفه ی موسیقی بدانیم. در فارسی به موسیقی یا موزیک (Music)، خنیا می گویند. پایه ی شکل گیری موسیقی را می گویند که صدا و سکوت است و عناصر تشکیل دهنده اش نیز، نواک یا همان زیر و بمی که ملودی و هارمونی را تشکیل می دهد + ریتم یا همان تاثیر فیزیکی و قابل حسی است که ما از یک موسیقی دریافت می کنیم.

موسیقی را همان هنر بیان احساسات به وسیله ی آواها می گویند که در آن باید دانش ترکیب صداها به گونه‌ ای باشد که بسیار خوش ‌آیند باشد و سبب انبساط و انقلاب روان شخص شنونده بشود. موسیقی می تواند حسی خوب و یا حتی حس بد برای هر شخصی به وجود بیاورد. می تواند حس خوب را پر رنگ تر و حتی حس منفی و غم را چندین برابر کند.

قبل از این که وارد بحث تخصصی موسیقی های مخصوص سفر وارد شویم، بسیاری از روانشاناسان می گویند که یکی از غذاهای روح و روانم انسان، موسیقی است و گوش کردن به موسیقی مناسب می تواند تا حال شما را خوب و خوب تر نماید.

موسیقی هایی مناسب پرواز

در واقع باید این گونه بگوییم که لذت بردن از موسیقی غیر قابل کتمان است و کسی نمی تواند تاثیری که موسیقی بر روح و روان انسان دارد را کتمان نماید. هیچ کسی در دنیا وجود ندارد که موسیقی را دوست نداشته باشد. همه ی انسان ها به این پدیده وابسته هستند و هرکسی با هر سلیقه ای آن را دنبال می کند. از منظر علمی، ریتم و آهنگ موسیقی قسمت های مرتبط با احساسات مغز را تحریک می کنند.

در واقع، هنگامی که ما به موسیقی گوش می دهیم مغز ما از خود دوپامین ترشح می کند و به همین دلیل، احساس رضایت و یا هم ذات پنداری به ما دست می دهد. دوپامین ماده ای است که برای زنده ماندن و کارهایی مانند غذا خوردن ضروری است اما تنها فرقش این است که برای زنده ماندن ضروری نیست.

قبل از این که وارد بحث موسیقی های مناسب سفر بشویم، باید بگوییم که ۱۵ موسیقی منتخب ما، بی کلام هستند و مناسب انواع سفرهای جاده ای، پروازی و حتی با قطار می باشند. از جمله ی فواید گوش دادن به موسیقی آن هم در حین سفر و مخصوصا از نوع جاده ای آن این است که:

15 موسیقی معروف و ناب برای سفر
  • موسیقی در زمان سفر می تواند منبع دو چندانی از لذت و آرامش‌ خاطر باشد.
  • اگر وظیفه ی خطیر رانندگی را بر عهده دارید یا حتی از پرواز می ترسید و به هر حال، ترسی و استرسی در وجود شماست، باید این نکته را بدانید که موسیقی برای مبارزه با استرس و تقویت بُعد روانی انسان‌ ها استفاده می ‌شود پس موسیقی های مخصوص سفر به شما می کنند تا با هرگونه حس منفی و استرسی در طول سفر مبارزه کنید.
  • با گوش کردن به موسیقی های مخصوص سفر شما می توانید تا آرامش ذهن بسیار زیادی پیدا کنید و امور سفر خود را بهتر و مثمر ثمر تر در ذهن خود برنامه ریزی نموده و هدایت کنید.
  • موسیقی به شما کمک می کند تا در طول سفر بهتر بتوانید غذا بخورید. البته بسیاری از افراد معتقدند که موسیقی باعث می شود تا افراد کمتر غذا بخورند و در نتیجه وزنشان کاهش یابد اما، موسیقی های مناسب سفر به شما کمک می کنند که مواد غذایی کمتر و مفیدتری در طول سفر مصرف کنید.
  • اگر در طول سفر و مخصوصا سفر جاده ای آن هم از نوع طولانیش به موسیقی گوش دهید آن هم موسیقی های مناسب سفر، می توانید هوشیاری خود را بهتر حفظ کنید و از خواب آلودگی احتمالی خود بکاهید.
موزیک
  • بالاتر از تاثیر موسیقی بر روی حفظ تمرکز گفتیم و حالا می خواهیم از تاثیر آرامش بخش گوش کردن به موسیقی در طول مدت سفر به شما بگوییم. بسیاری از افراد در طول سفر بد خواب می شوند و به اصطلاح تنظیمات بدن آن ها به هم می ریزد و این جا باید به آن ها این مژده را بدهیم که؛ موسیقی به خواب بهتر کمک خواهد کرد. از موسیقی می توان به عنوان ابزاری آسان و ایمن برای درمان بی ‌خوابی و کم‌ خوابی و البته بدخوابی در سفر استفاده نمایند.
  • با این که سفر بسیار نشاط آور است و خود یکی از درمان های بی حوصلگی و بی حالی است اما، به هر حال افراد می توانند تا در اثر خستگی راه کسل و بی حوصله شوند. اگر دچار این مشکل شدید، برای درمان این حالت پیشنهاد می کنیم تا به موسیقی های مخصوص سفر گوش دهید تا حال و روزتان در طول سفر بهبود یابد.
  • موسیقی های مخصوص سفر به خاطره های شما در طول سفر، شخصیت و کد می دهند! موسیقی به خاطرات و دیده های شما اینگونه شخصیت می دهد که حس شما را از دیدن منظره و یا جاذبه ای به زیباترین شکل ممکن برای شما در ذهن و قلبتان ثبت می کند. مثلا بی شک در صحبت های روزانه ی همه ی ما پیش آمده است که بگویید در مکانی خاصی بودید و آهنگ مخصوصی هم پخش می شده است و دقیقا همان موسیقی حس و حال زیباتری را در نهیات به شما بخشیده است. حال منظور ما از کد چیست؟ تا به حال شده است تا با گوش دادن به موسیقی، خاطره ای خاص به یاد شما بیاید؟ کد دقیقا همان عامل یادآوری است و بنابراین موسیقی های مخصوص سفر می تواند برای شما عاملی برای یادآوری خاطرات خوب سفرتان باشد.
موسیقی

 

منبع: الی گشت

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن