۵ سرطان شایع در ایران را بشناسید

دنیاک: عضو انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران گفت: سرطان از معضلات بهداشتی به شمار می رود که با روند رو به رشد تعداد مبتلایان درحال تبدیل شدن به اصلی ترین معضل بهداشتی کشور است.
انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، احمد عامری افزود: رادیوتراپی و جراحی اصلی‌ترین درمان‌های سرطان به شمار می‌روند و شیمی‌درمانی و ایمونوتراپی نیز جزو درمان‌های کم‌اثرتر در حوزه سرطان هستند و نوعی درمان فرعی به شمار می‌روند البته برای بخشی از بیماران درمان ترکیبی شامل جراحی، شیمی‌درمانی و رادیوتراپی ترجیح داده می شود.
سرطان معده، ریه، پستان، روده بزرگ و پروستات، پنج سرطان شایع در ایران هستند. تشخیص دیرهنگام، دلیل مرگ و میر بالا و آلودگی هوا و مصرف مواد غذایی ناسالم نیز زمینه‌ساز سرطان معرفی می‌شوند.
طبق اعلام رسمی سالانه ۹۰ هزار مورد ابتلا جدید به سرطان داریم و میانگین سالانه مرگ و میر به نسبت بروز سرطان در ایران ۰٫۷۳ درصد است؛ در حالی ‌که متوسط جهانی این شاخص ۰٫۵۸ درصد و در کشورهای توسعه ‌یافته کمتر از ۰٫۵۰ درصد است.
ابتلا به سرطان در ایران قبل از ۷۵ سالگی، ۱۳ درصد و احتمال مرگ قبل از ۷۵ سالگی، هشت درصد است.
دبیر همایش بین المللی رادیوتراپی پیشرفته در کشورهای درحال توسعه با اشاره به اینکه رادیوتراپی امروزه با پیشرفت‌های فراوانی همراه بوده ولی کشور ما به دلیل تحریم‌های ظالمانه از این تکنولوژی عقب مانده است، ادامه داد: ‌دستگاه‌های جدید رادیوتراپی در دوره پسابرجام به ایران آمد ولی به علت هزینه بالا مورد توجه بسیاری از مسئولان قرار نمی گیرد و تهیه آن خیلی قابل توجیه برای آنها نیست.
عامری تصریح کرد: با کاهش تحریم‌ها طی سال های گذشته موفق شدیم بخشی از این دستگاه‌ها را وارد کشور کنیم ولی عقب‌افتادگی دانش کاربردی سبب نگرانی انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی شد به ویژه اینکه این دستگاه‌ها در بخش خصوصی خریداری شد و نگران بودیم به دلیل کمبود دانش کاربردی تکنیک های پیشرفته خدمات مناسبی به بیماران ارائه نشود. از این رو این کنگره برگزار تا دانش همکاران به روزرسانی شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: این کنگره با همکاری انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی اروپا برگزار شده است و هشت مدرس از این انجمن اروپایی برای شرکت در کنگره حضور خواهند داشت.
وی افزود: همچنین از آنجایی که تجویز اشعه تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است، برگزاری کنگره با استقبال آژانس همراه بود و آژانس بین‌المللی بخشی از ساپورت مالی را انجام داد همچنین انجمن فیزیک پزشکی آمریکا، انجمن فیزیک پزشکی ایران، انرژی اتمی ایران و مرکز تحقیقات سرطان در برگزاری این کنگره مشارکت علمی دارند.
همایش بین المللی رادیوتراپی پیشرفته در کشورهای درحال توسعه در روزهای چهارم تا ششم مهرماه سال جاری در مرکز همایش‌های توسعه صنعتی در شهرک والفجر با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته ایرانی و خارجی برگزار خواهد شد.
منبع: ایرنا

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن