اولین علامت بیماری ام اس چیست؟

دنیاک: مهراد گفت: بیماری‌هایی مانند دیابت، ام اس، پارکینسون موجب بروز مثانه عصبی در افراد می‌شود.

مهری مهراد رئیس انجمن نورویولوژی در نشست خبری دومین کنکره بین المللی نورویولوژی گفت: نورویولوژی زیرشاخه‌ای جدید از رشته ارولوژی است و به مشکلات عصبی مثانه می پردازند، کنترل ادرار از عصب هایی که از مغز به نخاع و مثانه می‌رسد، انجام می‌شود.

وی ادامه داد: اولین کنگره بین المللی نورویولوژی برای اولین بار در دنیا با دیدگاه مثانه عصبی ‌در ایران برای نخستین بار در سال ۲۰۱۶ برگزار شد و امسال دومین کنگره ۱۰ آبان به صورت بین رشته‌ای با حضور متخصصان از گروه های ارولوژی، نورولوژی، جراح اعصاب، غدد و دیابت، زنان، جراحان روده بزرگ و فیزیوتراپیست ها برگزار می‌شود.

مهراد با اشاره به شایعترین علل بروز مثانه عصبی گفت: بیماری دیابت، ام اس، پارکینسون، سرطان پروستات ، تومورهای نخاع، سکته مغزی، آلزایمر، قطع نخاع و برخی اختلالات مادرزادی در کودکان موجب بروز مثانه عصبی و به دنبال آن بی اختیاری ادرار، بی اختیاری مدفوع و مشکلات جنسی در افراد می شود.

مشکلات ادراری در بیماران  ام اس و پارکینسون

مهراد با بیان اینکه MS یکی از علل مهم در بروز مشکلات ادراری محسوب می‌شود، گفت: در ۳۰ درصد بیماران مبتلا به MS اولین تظاهر بیماری به صورت مشکلات ادراری و بی‌اختیاری بروز می‌کند؛ همچنین بیماری پارکینسون منجر به بروز مثانه عصبی و مشکلات ادراری در افراد می‌شود.

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران دیسک کمر را یکی از علل دیگر بروز مثانه عصبی و مشکلات اداری دانست و افزود: دیسک کمر تروما و ضربه به مهره‌های کمری می تواند بر اعصاب مثانه تأثیر بگذارد و در نتیجه آن فرد دچار مشکلات ادراری شود.

وی تأکید کرد: درمان مثانه عصبی و بی‌اختیاری ادراری نیازمند کار تیمی بین اورولوژیست‌ها و متخصصان مغز و اعصاب در بسیاری از موارد دارد.

والدین به این خال ها روی بدن نوزادان توجه کنند

مهراد با اشاره به نوعی اختلال مادرزادی که منجر بروز مشکلات ادراری در کودکان می‌شود، گفت: «مننگوسل» و «میلومننگوسل» نوعی اختلال مادرزادی است که منجر به بروز مشکلات ادراری در کودکان می‌شود در این اختلال نوزاد از بدو تولد یک خال گوشتی یا ماه گرفتگی روی کمر خود دارد که این نشان از وجود یک توده بر روی نخاع است و باید در همان زمان نوزادی جراحی شود تا از فلجی کودک در بزرگسالی جلوگیری شود.

وی ادامه داد:‌ پس از جراحی کودک در آینده فلج نمی‌شود اما او باید تحت نظر متخصص اورولوژی قرار گیرد تا مشکلات ادراری او درمان شود افزون بر این عده‌ای از کودکان که تکامل عصبی مثانه آنها به صورت کامل انجام نمی‌شود دچار بی‌اختیاری ادراری می‌شوند.

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران اظهار کرد: تومورهای نخاعی و مشکلات سیستم عصبی، سکته مغزی و آلزایمر منجر به بروز مثانه نوروژنیک یا مثانه عصبی می‌شوند.

مهراد با بیان اینکه یکی از مشکلات بیماران قطع نخاعی مثانه عصبی است،‌ گفت: این بیماران با مشکلات اجتماعی، خانواده و جسمی روبرو هستند و امیدواریم با همکاری گروه‌های مختلف پزشکان بتوانیم مشکلات ادراری و مثانه‌ای بیماران قطع نخاعی را تا حد زیادی درمان کنیم.

دستگاهی برای درمان مثانه عصبی

وی با اشاره به روشی نوین برای درمان مثانه عصبی گفت: به کمک باتری نخاع می‌توانیم مشکل بسیاری از بیماران به ویژه قطع نخاعی‌ها را که از بی‌اختیاری ادرار و مدفوع رنج می‌برند درمان کنیم این دستگاه پس از نصب به ایجاد حس برای تخلیه ادرار و مدفوع در بیماران کمک می کند، باتری نخاع ۶۳ میلیون هزینه دارد که خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته این دستگاه تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

سوند کوچک در ایران نداریم

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران ضمن انتقاد از نبود سوندهای کوچک‌ در ایران برای بیمارانی که مشکلات ادراری دارند، گفت: بسیاری از بیماران که مشکلات ادراری دارند باید از سوند استفاده کنند که سوندهای موجود در ایران بزرگ هستند اما اکنون در دنیا سوندهای کوچک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که حمل و نقل و نصب آن برای بیماران بسیار آسان است و امیدواریم شرکت‌های تجهیزات پزشکی اقدام به تولید یا واردات این نوع سوندها کنند.

وقتی دیابت مثانه را فلج می کند

وی با بیان اینکه درمان مثانه عصبی نیاز به همکاری تیمی گروه‌های مختلف پزشکی دارد، گفت: بسیاری از بیماران دیابتی به دلیل برگشت ادرار به مثانه کلیه خود را از دست می‌دهند و دیالیزی می‌شوند این در حالی است که اگر بیمار به موقع به پزشک اورولوژی ارجاع داده می‌شود بیماری فرد به موقع تشخیص و از دیالیزی شدن او جلوگیری می‌شد.

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران ادامه داد: بسیاری از بیماران چند بار به دلیل بی‌اختیاری ادراری تحت جراحی پروستات قرار گرفته‌اند در حالی که مشکل بیمار مربوط به دیابت و فلجی مثانه بوده است.

مهراد افزود: بسیاری از بیماران که تحت جراحی سرطان پروستات قرار می‌گیرند به دلیل عوارض جراحی دچار بی‌اختیاری ادراری می‌شوند و نیاز به درمان تیمی مثانه عصبی است.

وی یادآوری کرد: خوشبختانه طی دو سال گذشته درمان ناتوانی جنسی مثانه عصبی که روش درمانی جدیدی است در ایران نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن