چرا لازم است سفرهای ماجراجویانه را تجربه کنیم؟

دنیاک: سفر همه جوره اش خوب است. هر زمان که دل به مسیر بسپاری و خود را از فعل جا و مکان تکراری برهانی، می شود گفت که آن روز در زندگی ات با دیروزهای قبلی و گذشته ات فرسخ ها تفاوت پیدا کرده است. این ها را گفتم تا بگویم که دل به سفر دادن خود یک ماجراجویی بی نظیر است اما به هر حال سفر انواع مختلفی دارد که یکی از انواع آن، سفرهای ماجراجویانه است. کسانی که گردشگری ماجراجویانه را تجربه کرده اند و یا به صورت حرفه ای به این کار می پردازند، تجربه ی نکات سفرهای ماجراجویانه را اندوخته ای متفاوت در زندگی خود می دانند و بی برو برگرد این شکل از سفر کردن را بسیار به اطرافیان خود توصیه می نمایند. امروز ما در الی گشت که بهترین مقصدهای ماجراجویانه را برای شما دارد، می خواهیم از باید و نبایدهای علمی و غیر علمی سفر های ماجراجویانه بگوییم پس، با ما همراه باشید.

نکات سفر ماجراجویانه

اصولا یکی از بهترین راه ها برای به چالش کشیدن خود، بستن یک کوله ی کامل و انتخاب یک مقصد نامتعارف البته به نسبت مقصدهای قبلی و شروع یک  سفرهای ماجراجویانه است اما خب به هر حال باید این نکته را بدانید که به این سادگی ها هم نیست. البته اگر بی انصاف نباشیم، اولش که به قولی، قِلِق کار دستتان بیاید فقط کمی برایتان ممکن است دشوار باشد و بی شک از سفر دوم به بعد، تبدیل به یک ماجراجو خواهید شد.

این اصل را بپذیرید که برای همه ی ما این اتفاق ممکن است بارها و بارها رخ داده باشد که به سفر رفته و کنار ساحل زیبایی قدم زده باشیم یا مدتی را در شهری دیگر در آرامش و به دور از غوغاهای اطراف گذرانده باشیم اما به هر حال بد نیست که این بار که می خواهیم به سفر برویم، کمی هیجان را چاشنی سفرمان کنیم و به سراغ مکان ها و مقصدهایی در داخل و خارج از کشور برویم که به ما یک بقل پر از آدرنالین با نکات سفرهای ماجراجویانه هدیه می دهد.

سفرهای ماجراجویانه

ماجراجوهای ماهر و حرفه ای می گویند که اگر ماجراجویی در سفر، با رعایت نکات ایمنی و اصول مسافرت صحیح همراه باشد، بدون شک همیشه خاطرات ماندگاری برای ما خواهد ساخت. پس اصل اول قانون بایدها در شروع یک  سفرهای ماجراجویانه، رعایت ایمنی است.

ایمنی در سفر مخصوصا از نوع ماجراجویانه اش، متاسفانه اصل بسیار مهمی است که بسیاری در ابتدا آن را سَر سَری می گیرند اما بعدا که سفرشان شروع شد فقدانش را احساس می کنند. در واقع یکی از اِلِمان هایی که می توان با آن کیفیت یک سفر را سنجید این است که چه مقداری عواملی که ایمنی ما را در سفر تضمین می کنند را رعایت کرده ایم.

با این که کلمه ی ماجراجویانه در خاطر هر کسی سفرهایی پر چالش و صحنه های فیلم ایندیانا جونز را تداعی می کند اما، به هر شما که نمی خواهید در پایان سفرتان مثلا با دست و پایی شکسته برگرید؟ پس رعایت نکات و اصول ایمنی اولین باید ما است.

این نکته را از ما بپذیرید که برای ماجراجویی های پرهیجان لازم نیست قهرمان المپیک باشید فقط کافیست سوار که یک مقصد جذاب را به طور مثال از الی گشت انتخاب کنید و مدارکتان را تحویل دهید و باقی ماجرا را به ما بسپارید و به فکر بستن یک کوله ی کامل و لباس هایی مناسب برای یک  نکات سفرهای ماجراجویانه باشید.

نکات سفرهای ماجراجویانه

حال بیایید تا کمی علمی تر با  سفرهای ماجراجویانه یا گردشگری ماجراجوویانه آشنا شویم.  سفرهای ماجراجویانه (Adventure travel) شامل سفرهایی با هدف خاص برای به دست آوردن تجربیات جدید است که اغلب شامل ریسک کردن یا کنترل خطر همراه با چالش های شخصی و حتی گروهی، در یک محیط طبیعی یا عجیب و غریب است.

براساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، این نوع سفرهای گردشگری را می توان به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل سفر گردشگران به مقاصد مخلف در داخل و خارج از کشورشان در نظر گرفت. بر اساس یکی از آمارگیری های سازمان جهانی گردشگری در سال ۲۰۱۴، تقریبا ۳۵ درصد از انگیزه های سفر در آن سال، سفرهای ماجراجویانه بوده است.

با این که این سفرها شاید از ابتدای تمدن بشر وجود داشته است اما عواملی که امروزه این سفرها را بسیار معروف و به اصطلاح تِرِند کرده است، عواملی همچون: افزایش فروش تجهیزات تفریحی و چاپ مجلات تخصصی و روزنامه های مرتبط با این موضوع ، تخصصی شدن تورهای سفر، برگزاری نمایشگاه های تخصصی در زمره ی  نکات سفرهای ماجراجویانه و تشکیل انجمن های حرفه ای نشان دهنده ی بازار پیشرفته را مثال زد.

سفر ماجراجویانه

سفرهای ماجراجویانه براساس تقسیم بندی که سازمان جهانی گردشگری کرده است به صورت کلی به ۳ دسته ی معمولی، نیمه حرفه ای و حرفه ای تقسیم بندی می شود که از کل آن، کمتر از ۱۵ درصد در بخش فوق حرفه ای، ۳۵ درصد در بخش نیمه حرفه ای و ۵۰ درصد باقی در شرایط معمولی مثل غواصی، اسکی، بانجی جامپینگ،… و همچنین در بسیاری از فعالیت های دیگر شرکت می کنند. جالب است بدانید که این آمار در حالی ارائه شده است که عمده ی فعالیت گردشگران ماجراجو در بازه ی سنی کمتر از ۳۶ سال سن قرار گرفته اند و مقاصد  سفرهای ماجراجویانه ی خود را بیشتر با استفاده از تجربیات دیگران و همچنین شبکه های اجتماعی انتخاب می کنند.

باید بعدی ما این است که اگر تازه و یا حتی همین الان تصیم گرفتید که  سفرهای ماجراجویانه را شروع کنید، به طور مثال از جنگل های آمازون و مبارزه با مارهای آناکوندا، نقطه ی شروع  نکات سفرهای ماجراجویانه برای خود نگذارید بلکه مسیری سبک تر و کم چالش تر را انتخاب کنید.

اگر در بین مسیرهای داخلی بخواهیم پیشنهادی بدهیم، ماجراجویی در تنگه ی چاهکوه قشم و در بین مسیرهای خارجی، تور دبی الی گشت و سافاری در این شهر را پیشنهاد می دهم.

سفرهای ماجراجویانه | Adventure travel

خوبی مسیرهای پر آدرنالین کم چلنج این است که هم برای گردشگران ماجراجوی تازه کار و هم برای ماجراجویان حرفه ای همیشه جذاب است و اگر هم بارها آن را تجربه کرده باشید، هنوز هم چیز جدیدی برای ارائه به شما دارد. برای این که یک گردشگر ماجراجوی حرفه ای شوید، باید ۴ اصل را در خود پرورش دهید: دانش، تمرین، تجربه و قضاوت و تصمیم گیری سریع.

به عنوان یک گرشگر که می خواهد به  سفرهای ماجراجویانه برود و در این راه حرفه ای هم شود، تحصیلات آکادمیک برای شما لازم نیست بلکه این که درباره ی اصول اولیه ی سفر، استحکامات و ایمنی و تاریخچه ی نسبی مقصد بدانید، برایتان کافی است. به تجربه همه ی ما آموخته ایم که در هر زمینه ای که بخواهیم آن را با مهارت و ضریب خطای کمتری انجام می دهیم. می گویند که با تمرین است که استاد می شوی!

تجربه و قضاوت و در نهایت تصمیم گیری به درست ترین شیوه ی ممکن، در هر قسمت از سفرهای شما و علی الخصوص  نکات سفرهای ماجراجویانه همراه با شماست و کل سفرتان را تحت التاثیر خود قرار می دهد. در انتها می خواهم تا باید هایی برای  نکات سفرهای ماجراجویانه را برای شما نام ببرم که حکم یک فرعی را برای شما و گردشگری آدرنالین سازتان دارد.

ماجراجویانه

باید شماره ی ۱ این است که قبل از سفر و حتی قبل تر از آن، شرایط جوی وکارهایی را که می خواهید انجام دهید را در نظر بگیرید. وضعیت آب وهوای منطقه ی مورد نظرتان برای سفر را بررسی کنید. منظور ما این است که آیا به اسکی می روید؟

لباس های مناسبی همچون: جوراب های پشمی، لباس اسکی و عینک اسکی را حتما با خودتان بردارید. البته شاید شما می خواهید تا به کنار دریا برای  نکات سفرهای ماجراجویانه بروید پس؛ لباس شنا، صندل ، کلاه و عینک آفتابی را باید حتما همراه خود بردارید.

باید شماره ی ۲، لباس هایی را بپوشید که لایه لایه هستند زیرا می توانید خودتان را با تغییرات دمایی بهتر وفق بدهید. باید شماره ی ۳ برای شما و  نکات سفرهای ماجراجویانه ی شما، بستن کوله پشتی حرفه ای است. مقصدتان کجاست؟ کوله پشتی خود را مانند یک حرفه ای بسته بندی کنید.

سفر

از فضاهای موجود و محدود کوله ی خود استفاده کنید و ببینید دقیقا چه چیزهایی می تواند مفید باشد را در اولویت قرار دهید. فراموش نکنید که وسایل شکستنی همچون عینک و جواهرات را با دستمال و لباس بپوشانید. اگر هنوز مقصدتان را مشخص نکره اید، برای تصمیم گیری می توانید از وب سایت ها و وبلاگ های مسافرتی همچون مجله ی گردشگری اینترنتی الی گشت که جامع ترین و به روزترین مجله ی اینترنتی ایران است، استفاده کنید و در کنارش هم با یک حرفه ای مشورت کنید و در آخر مقص خود را مشخص نمایید.

باید بعدی ما این است که به یکی از دوستان و یا خانواده ی خود، برنامه ی سفر و نحوه ی تماس با شما را برای مواقع اضطراری اطلاع بدهید. و اما می رسیم به باید آخر. در باید آخر می خواهم به شما بگویم که هر چیزی که در  نکات سفرهای ماجراجویانه پیش آمد را قبول کنید!

برای ماجراجوی، بی پروایی لازم است اما تاکید می کنیم که این بی پروایی بدون تجربه و آموزش هیچ وقت موفقیتی را برای شما در پی نخواهد داشت. در طل سفر غذاهای محلی را بخورید، از روش های محلی مقصد خود استفاده کنید، چیزی رابیابید که در سفرهای قبلی خود نداشتید. در انتها برای شما  سفرهای ماجراجویانه ی خوبی را آرزومندم!

منبع: الی گشت

 

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن