آشنایی با پل زمان خان شهرکرد

دنیاک: این منطقه یکی از تفرجگاه‌های معروف شهرکرد است و امکانات نسبتا مناسبی در آن ساخته اند. از جمله امکانات موجود در مجاورت پل زمان خان، می‌توان به هتل، محل مخصوص کمپ کردن، اجاره ویلا، سرویس بهداشتی، فروشگاه‌های صنایع دستی و سوغات و چند رستوارن و چایخانه اشاره کرد. در کل در سفر به این منطقه، زیاد نگران امکانات موجود در آن نباشید.
دنیاک: احتمالا وقتی نام زاینده رود به گوشتان می‌خورد، یاد استان اصفهان و پل‌های تاریخی کم نظیرش می‌افتید. اما زاینده رود بزرگتر از این حرف هاست و اتفاقا از چهار محال و بختیاری سر چشمه می‌گیرد. در طول تاریخ پل‌های زیادی بر روی این رودخانه خروشان ساخته اند. امروز به شهرستان سامان و نزدیکی‌های شهرکرد سفر خواهیم کرد تا پل زمان خان را از نزدیک بازدید کنیم. در صورت تمایل، کوله بار خود را ببندید و الی گشت را در این سفر همراهی کنید.
آشنایی با پل زمان خان شهرکرد

آشنایی با شهرستان سامان

طبیعت شهرستان سامان در کل استان چهار محال و بختیاری نظیر ندارد. سامان آنقدر زیباست که مردم این منطقه نام “نگین گردشگری چهار محال و بختیاری” را بر روی آن گذاشته اند. یکی از مواهب خداوند در این شهرستان، که موجب رونق و آبادانی آن شده، جاری بودن رودخانه زاینده رود در آن است. به برکت زاینده رود، باغ‌های بسیاری در این مکان وجود دارند. در این جا هم کوهستان خواهید دید، هم دشت‌ها و باغ‌های خرم و هم آثار تاریخی ارزشمندی که همگی در اطراف زاینده رود قرار گرفته اند. به غیر از پل زمان خان که در این مطلب معرفی خواهیم کرد، مسجد جامع سامان، پل هوره، قلعه هوره، مقبره دهقان سامانی، مجموعه آسیاب‌های آبی پل زمان خان و … از جمله دیگر جاذبه‌های تاریخی شهر سامان هستند.

معرفی پل زمان خان سامان

پیشتر گفتیم که بر روی رودخانه ارزشمند زاینده رود، پل‌های تاریخی زیادی احداث شده اند. پل‌هایی که زمانی پادشاهان، مردم و ایلات مختلف این منطقه از آن‌ها عبور می‌کردند. یکی از معروف‌ترین این پل ها، پل زمان خان است که از قسمت خروشان زاینده رود می‌گذرد و عبور مرور بین دو ساحل رود را میسر می‌کند. این پل از شهرکرد ۲۷ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل آب و هوای بسیار خنک و طبیعت زیبای اطرافش به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری چهار محال و بختیاری شناخته می‌شود. پل زمان خان در کنار سی و سه پل و پل خواجو، از مهم‌ترین پل‌های تاریخی ساخته شده بر روی زاینده رود است. این پل با شماره ۱۷۴۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

احداث این پل بر روی زاینده رود داستان قشنگی دارد! می‌دانیم که عشایر منطقه زاگرس در هنگام کوچ خود مجبورند که از روی رودخانه زاینده رود عبور کنند. تا قبل از احداث این پل این کار با مشقت زیادی انجام می‌شد و حتی بار‌ها کودکان این عشایر جان خود را از دست می‌دادند. پس از فوت یکی از این کودکان و گلایه‌های مادر او نزد زمان خان یکی از بزرگان ایل قشقایی، او دستور داد تا این پل را در مسیر کوچ عشایر احداث کنند تا عبور و مرور برای آن‌ها راحت‌تر باشد. به همین دلیل، این پل به پل زمان خان شهرت دارد. این پل در زمان صفویه ساخته شده، ولی برخی عقیده دارند که از قبل، بقایای یک پل ساسانی در این مکان وجود داشته است.

معماری پل زمان خان

پل زمان خان ۳۲ متر طول و ۴٫۵ متر پهنا دارد. این پل در ارتفاع ۱۲ متری از سطح رودخانه ساخته شده است. یکی از دلایلی که برخی این پل را پلی ساسانی نامیدند، شباهت زیاد آن با پل‌های ساسانی است. به عنوان مثال پل مشهور شهر دزفول از نظر ظاهری بسیار شبیه به پل زمان خان است. زمان خان دو دهانه قوسی شکل دارد که که بر روی سه پایه سنگی آن قرار گرفته اند. پایه میانی درست در مرکز رودخانه قرار دارد و بر بلندای آن دریچه‌ای توخالی به منظور کاهش وزن پل تعبیه کرده اند. به منظور استحکام بیشتر، پل زمان خان را بر روی یک صخره که در پیچ رود قرار دارد ساخته اند. آجر نمای اصلی پل و گچ و ساروچ ملات به کار رفته در آن هستند. پل زمان خان، پس از گذشت چند صد سال، هنوز هم صلابت و شکوه خود را حفظ کرده و از گزند امواج خروشان زاینده رود و باد و باران در امان مانده است.

امکانات موجود در پل زمان خان

این منطقه یکی از تفرجگاه‌های معروف شهرکرد است و امکانات نسبتا مناسبی در آن ساخته اند. از جمله امکانات موجود در مجاورت پل زمان خان، می‌توان به هتل، محل مخصوص کمپ کردن، اجاره ویلا، سرویس بهداشتی، فروشگاه‌های صنایع دستی و سوغات و چند رستوارن و چایخانه اشاره کرد. در کل در سفر به این منطقه، زیاد نگران امکانات موجود در آن نباشید.

رفتینگ و پل معلق زاینده رود

اگر از علاقه‌مندان به ورزش هیجان انگیز رفتینگ هستید، این نوید را به شما می‌دهیم که با سفر به پل زمان خان، می‌توانید این فعالیت جذاب و هیجانی را تجربه کنید. در این منطقه و بر روی رودخانه زاینده رود تور‌های رفتینگ برگزار می‌شود. همچنین به تازگی در مجاورت پل زمان خان، پل معلقی ساخته اند که با عبور از آن آدرنالین خونتان افزایش خواهد یافت!

بهترین زمان سفر به پل زمان خان

شهرکرد یکی از سردسیر‌ترین شهر‌های ایران است. آب و هوای این منطقه در طول فصول سرد سال بسیار سرد است. الی گشت فصول بهار و تابستان را برای سفر به این منطقه به شما پیشنهاد می‌کند. در هر صورت پیشنهاد می‌کنیم حتی در فصول گرم سال نیز، لباس گرم به همراه داشته باشید.

مسیر دسترسی به پل زمان خان سامان

اگر قصد بازدید از این پل را دارید، ابتدا به شهرکرد و سپس به شهر سامان در حدود ۲۲ کیلومتری شهرکرد بروید. در شهر سامان وارد خیابان جانبازان شوید و مسیر روستای ایل بیگی را در پیش بگیرید. این پل در مجاورت روستای ایل بیگی قرار دارد.

zaerbanner shamimbanner
برچسب ها
اپلیکیشن های کاربردیzaerbanner shamimbanner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن